Czechy,

Czechy | Zamek Praski przygotował nowe trasy zwiedzania

6.2.23 mm 0 Comments

Zamek w Pradze otwiera siedem nowych tras do zwiedzania. Prowadzą one do niedostępnych do tej pory zakamarków Zamku Praskiego w stolicy Czech, między innymi do ogrodów południowych, Ogrodu Królewskiego czy Domu Sokolnika. Po raz pierwszy w historii zostanie także otwarta stała trasa zwiedzania Pałacu Lány.

 

Zamek w Pradze to jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie, który codziennie odwiedzają tysiące turystów Fot. Martin Rak

Zamek Praski, tradycyjna siedziba czeskich monarchów, a od 1918 roku także prezydentów Republiki Czeskiej, jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Czechach. Jego stopniowe rozbudowy i przebudowy stworzyły jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie, który codziennie odwiedzają tysiące turystów.
 
Czytaj też 
 

Pałac Lány – letnia siedziba czeskich prezydentów

Barokowy pałac we wsi Lány, ulokowany pośród lasów nieopodal Pragi jest oficjalną letnią rezydencją prezydentów Republiki Czeskiej. Od sezonu wiosennego 2023 roku pałac, wraz z otaczającym go francuskim ogrodem kwiatowym i parkiem w stylu angielskim o powierzchni 110 hektarów, będzie dostępny dla zwiedzających. 
 

Ogród Królewski i Dom Sokolnika

Kolejną niespodzianką dla turystów będzie zwiedzanie w sezonie wiosenno-letnim Ogrodu Królewskiego. Podczas spaceru będzie można zajrzeć także do Domu Sokolnika i innych zwykle niedostępnych dla turystów miejsc.  
 

Południowe ogrody Zamku Praskiego i winnica

Nowa trasa zwiedzania obejmie spacer po południowych ogrodach zamkowych, z których rozciąga się przepiękny widok na miasto. Dodatkową atrakcją będzie wizyta w winnicy zamkowej. 
 

Romańskie i gotyckie sale Starego Pałacu Królewskiego

Zarząd Zamku Praskiego udostępni dla zwiedzających romańskie i gotyckie sale Starego Pałacu Królewskiego. Z przewodnikiem będzie można obejrzeć wystawę Historia Zamku Praskiego oraz zajrzeć do miejsc niedostępnych w ramach standardowego zwiedzania.
 

Katedra św. Wita

Na turystów czeka niezwykła okazja zwiedzenia miejsc niedostępnych w ramach standardowej wycieczki, między innymi Kaplicy św. Wacława i królewskiej krypty. Po remoncie otwarta została dla turystów południowa wieża katedry, mierząca niemal 100 metrów. Z krużganku znajdującego się na wysokości 56 metrów rozciąga się niezwykły widok na dziedzińce Zamku Praskiego i właściwie na całą Pragę.
 

Restauracja Vikárka na Zamku Praskim

Słynna restauracja mieszcząca się w uliczce tuż obok katedry św. Wita, ponownie zaprasza gości. Lokal działa w tym miejscu już od połowy XIX wieku (od 1845 roku). Zabytkowy budynek był w remoncie od lata 2022 roku. W uroczystości otwarcia restauracji 22 stycznia 2023 roku uczestniczył prezydent Miloš Zeman i arcybiskup praski Jan Graubner.

0 comments: