Austria,

Niezbędnik (nie tylko) początkującego narciarza. Czego nie możesz zapomnieć jadąc na narty

18.1.23 mm 0 Comments

 

Stok to nie wybieg mody, choć nie ma nic złego w tym, by podczas szusowania wyglądać stylowo. Ważniejsze jest jednak, szczególnie jeśli dopiero oswajacie się z nartami, by do jazdy dobrze się przygotować. Spędzający każdego roku długie tygodnie na stokach specjaliści z biura austria.info, Narodowego Biura Promocji Austrii, pomogli przygotować  listę rzeczy potrzebnych podczas szusowania. Tak, abyście rozpoczynając przygodę z jazdą na nartach byli dobrze przygotowani, spokojni i skupieni wyłącznie na jeździe, która sprawi wam radość.

 

Niemal każdą z rzeczy (poza bielizną), jaka potrzebna jest do jazdy na nartach, można wypożyczyć. Są jednak takie, w które najlepiej się zaopatrzyć. Nie muszą być z najwyższej półki. Na kupienie takich możecie zdecydować się, jeśli poczujecie dryg do szusowania. Stawiajcie na dobrą jakość, a swe kroki kierujcie do specjalistycznych sklepów.

Lista, którą znajdziecie poniżej podzielona jest na trzy części. Dowiecie się z niej, w co koniecznie musicie zaopatrzyć się przed wyjazdem na narty, a na co szkoda wydawać pieniędzy.

Niemal każdą z rzeczy (poza bielizną), jaka potrzebna jest do jazdy na nartach, można wypożyczyć. Są jednak takie, w które najlepiej się zaopatrzyć fot. Travelerdeluxe

 

W co zaopatrzyć się przed wyjazdem na pierwsze narty


Przedstawione poniżej rzeczy najlepiej kupić. Większość z nich, nawet jeśli szusowanie na nartach nie pochłonie was do reszty, przyda się wam podczas zimowych wypraw na sanki czy na górskie wycieczki.

• Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna jest pierwszą warstwą odzieży narciarskiej. Jej odpowiedni dobór pozwala prawidłowo funkcjonować, niezależnie od warunków pogodowych.

Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzanie wody z powierzchni ciała na zewnątrz , zapobieganie wychłodzeniu organizmu i utrzymanie ciepłoty ciała. Ma więc ogromny wpływ na komfort na stoku.

Aby szusowanie było przyjemne, warto zaopatrzyć się w koszulki termiczne, skarpety, getry, kalesony, spodnie, bluzy.

• Oddychająca bluza lub polar

Stosuje się je jako drugą warstwę ubieraną bezpośrednio na bieliznę termoaktywną. Powinny przede wszystkim gwarantować bardzo dobry komfort termiczny na stoku.

• Kurtka narciarska

Techniczne cechy kurtki powinny zapewniać optymalną ochronę na stoku. Oznacza to, że kurtka narciarska powinna być odporna na wiatr, wodę i wilgoć oraz gwarantować właściwy przepływ powietrza. Powinna też bardzo dobrze dopasowywać się do ciała i nie krępować ruchów. Zwróćcie uwagę na kołnierz z ochraniaczem brody, wodoodporne zamki, rękawy z wewnętrznym mankietem, kieszeń na rękawie.

• Spodnie narciarskie

Podobnie jak kurtka, powinny sprawdzić się w trudnych warunkach, szczególnie kiedy jest zimno, śnieżnie i wietrznie. Materiał, z którego wykonane są spodnie narciarskie musi być wytrzymały, odporny na przemakanie, aby nawet przy upadku nie przepuszczał wilgoci i śniegu (szczególnie początkujący narciarze muszą być przygotowani na upadki). Szwy powinny być laminowane (podklejane), dzięki temu woda i śnieg nie będą przedostawać się do środka.

• Kask

Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego w austriackim Ischgl. W takim miejscu można nie tylko wypożyczyć narty, ale też kupić każdą rzecz potrzebną na stoku, na przykład kask czy bieliznę narciarską fot. Travelerdeluxe

Wiele dorosłych osób jeździ bez kasku przekonując, że jeżdżą bezpiecznie. Nie jest to najlepszy pomysł, szczególnie na początku przygody z nartami, kiedy jazda na nich nierozerwalnie związana jest z upadkami. Inwestycja w dobry kask może uratować życie i nie są to wyolbrzymione słowa.

Własny kask warto mieć z kilku powodów, choćby ze względów higienicznych. Poza tym, aby kask zapewniał bezpieczeństwo, musi być odpowiednio dobrany – nie może być za ciasny, ani zbyt luźny, powinien bardzo dobrze przylegać do głowy. Ważna jest też waga - im lżejszy, tym lepszy. Dla komfortowej jazdy ważne są też systemy wentylacyjne czy miękka wyściółka.

Doby kask trudno dobrać w wypożyczalni (choć nie jest to niemożliwe), dlatego najlepiej zainwestować we własny.

• Rękawice

Spełniają kilka funkcji - zabezpieczają nadgarstek przed uszkodzeniem podczas upadków, wspomagał dobry, stabilny chwyt i przyczepność rękawic do kijków, chronią dłonie przed zimnem, przenikliwym wiatrem i wilgocią. Komfort termiczny i to, że pomagają uniknąć wychłodzenia i odmrożenia dłoni, wpływa często na długość jazdy na nartach.

• Gogle

Lepiej nie dobierać ich wyłącznie ze względu na wygląd. Głównym zadaniem gogli jest bowiem pomoc w zachowaniu doskonałej widoczności trasy zjazdowej w różnych warunkach atmosferycznych - podczas opadów śniegu czy kiedy świeci ostre słońce. Co istotne - gogle powinny być dopasowane do kasku i tworzyć z nim możliwie spójną całość.

• Buff

Wielofunkcyjna chusta Buff z powodzeniem zastępuje szalik, który nie sprawdza się podczas jazdy na nartach. Buff zastąpić może też czapkę nakładaną pod kask, opaskę, ochronę dla szyi czy kominiarkę, kiedy wiatr daje się we znaki. Chroni w trakcie silnych mrozów, np. gdy drobinki lodu osadzają się na ustach.

• Plecak

Plecak jest elementem niezbędnym na stoku. Schowasz w nim najpotrzebniejsze drobiazgi, które przydadzą ci się podczas jazdy czy przerwy na odpoczynek. Pamiętaj o chusteczkach higienicznych, telefonie i ładowarce do niego, okularach słonecznych małej butelce wody, energetyczne przekąskach. W plecaku schowasz również obuwie na zmianę (np. podczas lunchu).

• Kosmetyki

Kremy chroniące przed mrozem i kremy z filtrem to kosmetyki, które obowiązkowo należy zabrać ze sobą na stok. Na skórze, która nie jest odpowiednio zabezpieczona, zimowa aura może zostawić swoje piętno - odmrożenia lub poparzenia słoneczne.


Co początkujący narciarz może mieć lub wypożyczyć


• Buty narciarskie

Wiele osób kupuje je wcześniej, co nie jest złym pomysłem. Jednak dopóki nie poczujesz, że narciarstwo jest twoim żywiołem, spokojnie możesz je wypożyczyć. To dobre rozwiązanie, jeśli dopiero uczysz się jeździć.


Co początkujący narciarz może wypożyczyć


• Narty

Kupowanie nart na zachętę nie ma sensu, mogą bowiem okazać się zbędnym wydatkiem kiedy ktoś nigdy nie miał ich na nogach i nie jest przekonany, że ten sport przypadnie mu do gustu. Na kupno desek warto się zdecydować po przetestowaniu kilku egzemplarzy. Wypożyczalnie, szczególnie w dobrych ośrodkach narciarskich, np. w Austrii, dysponują sprzętem wysokiej klasy, który dobiera specjalista. Warto więc zacząć od wypożyczania sprzętu, potestowania różnych egzemplarzy, a dopiero, w miarę robienia postępów, rozważyć kupno własnych nart.

• Kijki

Należy je potraktować podobnie jak narty, choć w porównaniu z nimi nie jest to duży wydatek.

 

0 comments: