EUROPA,

Hiszpania | Śladami Picassa

14.2.23 mm 0 Comments

W 2023 roku mija 50 rocznica śmierci Pabla Picassa. Warto wybrać się w podróż śladami mistrza po Hiszpanii. Od Malagi, gdzie się urodził, po Madryt, gdzie jego sława rozbłysła lub Katalonię oraz Galicję, gdzie spędził wiele lat. Wszystkie te miejsca inspirowały mistrza kubizmu i miały wpływ na jego wyjątkową twórczość.


O sobie Pablo Picasso mówił: "Malowanie jak Raphael zajęło mi cztery lata, ale malowanie jak dziecko zajęło mi całe życie". Czyż takie stwierdzenie nie zachęca do poznania miejsc, gdzie żył i tworzył ten geniusz.

Muzeum Picassa w Maladze z zewnątrz z miastem w tle © David Heald. Museo Picasso Málaga

 

Wszystko zaczęło się w Maladze

25 października 1881 roku Pablo Picasso urodził się w Maladze (Andaluzja), gdzie spędził dzieciństwo. Dziś Malaga to jedno z najlepszych miejsc, aby bliżej poznać artystę. To tu znajduje się bowiem zarówno Muzeum Picassa w Maladze (z takimi dziełami jak „Olga Khokhlova w chuście”, „Martwa natura z czaszką” i „Siedząca Jacqueline”), jak i Fundacja Dom-Muzeum Picassa. W obu miejscach często odbywają się wystawy czasowe, a w tym drugim można również zobaczyć przedmioty należące do artysty i jego rodziny oraz szkice do Panien z Awinionu.Aby zakończyć spacer śladami Picassa po mieście, można odwiedzić kościół Santiago, gdzie artysta został ochrzczony.
 

A Coruña. Rodzi się artysta

Kierujemy się teraz na północ Hiszpanii, do Galicji.Jest to ważna część podróży, ponieważ to właśnie tu Picasso przeniósł się w 1891 roku po tym, jak jego ojciec został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych. Być może była to tak zwana iskra, która zapaliła lont, ponieważ Picasso sam wstąpił do szkoły i zaczął malować swoje pierwsze portrety. To właśnie w A Coruña urodzony w Maladze artysta po raz pierwszy wystawił publicznie swoje prace, na których można już było zaobserwować wiele z powtarzających się u niego motywów (np. gołębie i byki).Można tu odwiedzić miejsca, w których bywał młody Pablo (takie jak plaża Orzán, Wieża Herkulesa czy teatr Rosalía de Castro) i zwiedzić Dom-Muzeum Picassa.
 

I nagle... Prado!

Osoba kontemplująca obraz Guernica w Muzeum Narodowym im. Królowej Zofii w Madrycie © César Lucas Abreu. Madrid Destino
Dokładnie w 1895 roku Picasso po raz pierwszy wszedł do Muzeum Prado w Madrycie, jednego z najlepszych muzeów na świecie, które gorąco polecamy odwiedzić. Wizyta tu okazała się punktem przełomowym w życiu artysty, który znalazł się pod ogromnym wrażeniem dzieł innych wielkich malarzy, takich jak Velázquez i El Greco. Pewnie nawet nie podejrzewał, że w 1936 roku zostanie dyrektorem tego muzeum.Jednak miejscem w Madrycie, którego w żadnym wypadku nie można pominąć i gdzie Picasso zaskakuje jeszcze bardziej, jest Muzeum Narodowe Centrum Sztuki im. Królowej Zofii. Znajdują się tu liczne prace artysty. Spośród wszystkich tych prac najbardziej kultowym dziełem, które praktycznie odbiera mowę każdemu, kto przed nim staje, jest „Guernica”, mural o długości prawie ośmiu metrów, namalowany jako świadectwo okropności popełnionych podczas hiszpańskiej wojny domowej. Jest to scena tragiczna, którą wielu interpretuje jako odę do nadziei. A wiesz, że namalował to arcydzieło w Paryżu w 1937 roku? Dora Maar nawet sfotografowała ewolucję obrazu aż do momentu umieszczenia go w pawilonie hiszpańskim na Wystawie Światowej w Paryżu.
 

Barcelona i Horta de Sant Joan w Katalonii

Zdjęcie dedykowane przez Picassa gminie Horta de Sant Joan © El paisatge dels genis
 
Jesienią 1895 roku Picasso rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Barcelonie (La Llotja), a następnie wprowadził się do swojej pierwszej pracowni w mieście i zorganizował pierwszą osobistą wystawę swoich prac w legendarnym Els Quatre Gats. Obecnie dobrym sposobem na bliższe poznanie artysty jest wizyta w Muzeum Picassa w Barcelonie, gdzie w zdumienie wprawi Cię wiele spośród jego dzieł, w tym interpretacja Panien dworskich Velazqueza. Około 200 km w głąb lądu od Barcelony znajduje się Horta de Sant Joan, mała miejscowość, którą Picasso wielokrotnie uwieczniał w swoich dziełach i gdzie, jak sam powiedział, przeżywał swoje najczystsze emocje. Nie można pominąć wizyty w Centrum Picassa. To tu znajdują się reprodukcje dzieł, które artysta stworzył w Horcie, uwieczniając tę miejscowość. Odwiedzając Hortę rozpoznać można niektóre z zabytków pojawiających się na obrazach artysty, takich jak klasztor San Salvador, Plaza de Missa czy posiadłość wiejska Tafetans.


za spain.info


0 comments: