Mazury,

Warmia, Mazury - Trzy kroki do Natury

30.6.21 mm 1 Comments

Pragniesz wypocząć od zgiełku i gwaru w bliskim kontakcie z naturą? Szukasz wytchnienia w spokojnym rytmie i obcowania z przyrodą? Zielony szlak relaksu Warmii i Mazur to właściwy sposób spędzenia wolnego czasu. W trzech krokach przeniesiesz się do krainy niezapomnianych wrażeń.


fot. Monika Kaczmarczyk

Krok Pierwszy

Gmina Barczewo  -  Natura stworzyła malownicze dzieło z przepięknym motywem lasów, rzek, jezior i pagórków, w pejzaż wtopiwszy liczne relikwie. Przynależność do grupy miast Cittaslow zwiększa jeszcze bardziej atrakcyjność okolicy. Idealne miejsce na oderwanie się od wielkomiejskiego gwaru i relaksu w kontakcie z przyrodą. Bez pośpiechu, na zupełnym luzie.
Region jest w ciągłym rozkwicie turystycznym. Przyciągającymi walorami są bazy noclegowe, agroturystyka, restauracje i szeroki wachlarz atrakcji oraz bliska odległość od Olsztyna.
Dla miłośników jazdy konnej stadniny. Dla aktywnych ruchowo trasy rowerowe i piesze o różnych długościach i stopniach trudności. Szlaki wodne z możliwością wypożyczenia sprzętu. Pełna przygód trasa kajakowa z wymagającymi sprytu, ale i cierpliwości przeszkodami. Przy śpiewnym akompaniamencie różnych gatunków ptaków daje niezapomniane wrażenia słuchowe.
Restauracja ośrodka Zapach Drewna w Tumianach zaprasza na  przepyszne ryby i zupy warmińskie. W ofercie strefy wypoczynkowej klimatyczne domki, w których unosi się  zapach drewna, apartamenty i strefa rodzinna. Wszystko w bliskim sąsiedztwie jeziora. To właściwe miejsce na wieczorny spacer z bajecznym widokiem zachodzącego słońca.  
Barczewo z urokliwym mianem Małej Wenecji Północy dzięki licznym mostom przecinających brzegi rzek  Pisy i Kiermas. Miasto wielu kultur zaprasza na historyczną wędrówkę: Starówka, Ratusz, Kościoły, Synagoga, Wieża Ciśnień i Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, to warte zobaczenia  punkty na mapie dziedzictwa kulturowego.


Krok Drugi

Gmina Olsztyn  to m.in. rozciągający się przepiękny ogród dendrologiczny. Czyli Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. Skupisko drzew i krzewów, nad którymi prowadzi się także badania. Przewagą jest drzewostan sosnowy. A leśny spacer w otulinach przyrody działa odprężająco i kojąco. Tu pojęcie czasu nie istnieje. Natura wyznacza rytm. To kolejny rejon jezior, rzek i lasów czy rezerwatów przyrody.
Sam Olsztyn to idealne miejsce, kto chce wypocząć w graniach miasta. Różnorodna baza noclegowa i gastronomiczna. Bogata oferta form rekreacji. Liczne parki. Szlaki piesze i rowerowe dzięki którym poznaje się nie tylko uroki miasta, ale także okolice jeziora Ukiel.
Mieszący się tu Ośrodek CRS Ukiel to: centrum żeglarstwa i kajakarstwa, to kąpieliska, plaża, boiska i skateparki, a także wypożyczalnie sprzętów.
Ogromną atrakcją jest powracający po pandemicznej przerwie Green Festival - koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Odbędzie się 13-15 sierpnia 2021. Już teraz warto zarezerwować bilety.
Olsztyn to miasto z duchem historii. Zwiedzając starówkę  odkryjesz jej karty. Spacerem przez Wysoką Bramę do Starego Ratusza zaglądając na Targ Rybny. Tu przebiega szlak św. Jakuba, patrona miasta. Wartym zwiedzenia jest też Planetarium i przede wszystkim Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik.
Ciekawostką jest, że w uliczkach Starego Miasta kręcono kadry do "Stawki większej niż życie".
Gdy od zwiedzania zaczną boleć nogi i zaburczy w brzuchu. Odwiedź restaurację „Cudne Manowce”, która serwuje prócz regionalnych potraw (dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami), także autorskie przekąski (maść czarownic do latania czy deser lodowy z posypką z konopi).  Proszę mi wierzyć tu czasem zachodzi nawet Kopernik.
 

Krok Trzeci

Gmina Olsztynek –   choć w powiecie olsztyńskim, to już kraina Mazur. Z bogato ozdobnym krajobrazem i walorami przyrodniczymi. Większa część terenu to obszary chronione. Pomniki przyrody i rezerwaty. To siedlisko dla wielu gatunków zwierząt z zagrożoną egzystencją.
Można wypocząć nad brzegami jezior, czy rzek, bądź spacerować po lasach. Pływać kajakiem czy jeździć rowerem po wyznaczonych licznych trasach. Zaś w pobliskiej Ameryce skorzystać z uroków uzdrowiska.
Niebywałą atrakcją dla miłośników kultury ludowej jest najstarszy w kraju skansen, a dokładniej Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Gdzie przenosimy się w czasie do dawnych Prus Wschodnich. Nasycone zielenią łąki, pastwiska, zagrody i pasieki. Malowane chaty i meble, warsztat szewski, szkoła, młyn wodny i wiatraki oraz zwierzęta pastewne. Czysta sielskość, której dopełnieniem na miejscu jest Pijalnia Ziół i Mieszanek Ziołowych.
Dla pasjonatów rzemiosła punktem turystycznym jest Huta Szkła Artystycznego. Pokaz na żywo codziennej pracy w dmuchaniu gorących baniek, z których w kilka minut powstają szklane rękodzieła (m.in. kwiaty, wazony).
Olsztynek to miasto o bogatej historii, której nieliczne pozostałości stanowią fragmenty miejskiej zabudowy. W całej gminie znajduje się wiele zabytków architektury. Z tarasu widokowego Wieży Ciśnień rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Wartym zobaczenia jest Ratusz wraz z mieszczącym się Multimedialnym Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka. Rynek z lwem tannenberskim, Zamek Krzyżacki, Gotycki Kościół Farny i mury obronne z XV w.
Region słynie też z produkcji eko żywności. Wytrawny smakosz, ale i zwykły konsument zakosztują różnego rodzaju jadeł. Pieczywa, wędliny, sery, przetwory i miody, to bogata gama produktów na miejskim Bio Bazarze. Olsztynek słynie też z najlepszych w regionie jagodzianek, zaś w okolicznym Gospodarstwie Rybnym Szwaderki delektować się można smakiem świeżej wędzonej rybki.

Warmia i Mazury > Przybądź – Zobacz- Wróć 

Małgorzata Putka
 

1 komentarz: