Akryl,

Akryl w ubraniach. Trujący materiał?

8.1.17 mm 0 Comments

 

Jeśli przyjrzycie się metkom swoich ubrań, a dokładniej informacjom ze składem, odkryjecie, że w bardzo wielu przypadkach widnieje tam słowo "akryl". Może też pojawić się pod innymi nazwami - poliakryl, sztuczny jedwab, anilana czy orlon. Czy to materiał, który sprawdzi się w podróży?

Akrylowe produkty na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od prawdziwej wełny fot. Travelerdeluxe

Akryl jest coraz popularniejszym włóknem sztucznym stosowanym w przemyśle odzieżowym, ale też w innych branżach, choćby "dywanowej". Znany jest powszechnie jako tańszy, syntetyczny zastępca naturalnej wełny, stąd jest on wykorzystywany głównie do produkcji grubych swetrów, dzianinowe sukienek, kurtek, szalików, czapek, rękawic, kocy albo jako ocieplenie zimowych butów. Akrylowe produkty na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od prawdziwej wełny. Zresztą właśnie z wełną i bawełną są najczęściej mieszane. Im więcej naturalnych włókien wełny czy bawełny w składzie produktu, tym lepiej.
 

Z czego składa się akryl

Czym więc jest ten popularny materiał? Akryl (symbole: AC – akryl, PAC – poliakryl), to sztuczne włókno wytwarzane ze związków niewystępujących w przyrodzie. W obiegu komercyjnym pojawił się w 1947 roku.

Podstawowym składnikiem akrylu jest akrylonitryl – bezbarwna ciecz o przykrym zapachu stosowana również do produkcji syntetycznych kauczuków. Akrylonitryl sam w sobie, bez obróbki, jest silnie toksyczny. Kontakt z oczami i skórą powoduje silne poparzenia. Podejrzewa się, że akrylonitryl przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych u ludzi. Z tego powodu włókno akrylowe, choć niezwykle funkcjonalne, ciągle budzi wiele kontrowersji.
 

Cena

Materiał stanowi idealną odpowiedź na potrzeby sieciówek ubraniowych, którym zależy zazwyczaj na utrzymywaniu niskich cen swoich produktów. Jest popularny wśród producentów, ponieważ jest niedrogi - przędza akrylowa jest nawet 4 krotnie tańsza niż wełniana.

Zalety akrylu

Dzianina akrylowa jest trwała, ale mniej przewiewna niż tkaniny naturalne. Jest miękka i sprężysta. Ubrania z niej wykonane często prezentują się bardzo dobrze i na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od wełny. Poza tym akryl nie wymaga specjalnej troski - nie gniecie się, nie odkształca i na ogół nie wymaga prasowania, co również uznać można za zaletę.
Akryl nie powoduje alergii ani podrażnień skórnych. Nie dotyczy go też problem moli ubraniowych - nie atakują ich insekty i mikroorganizmy.

Wady akrylu

Raczej nie ma możliwości, by ubranie z akrylu posłużyło nam kilka sezonów. Bardzo szybko się mechaci, zaledwie po kilku założeniach wygląda na mocno zużyte. Po niewielu praniach jest już praktycznie zniszczone.

Ubrania wykonane z akrylu często nie są przewiewne, wycierają się, nie chłoną wody. I rzecz istotna - nie dają ciepła porównywalnego do wełny (choć w pewnym stopniu grzeją), a przecież od ubrań przeznaczonych do noszenia w chłodne dni oczekujemy przede wszystkim właściwości izolacyjnych. Ubrania z akrylu mogą powodować też nadmierne pocenie oraz pochłaniają nieprzyjemne zapachy. To wszystko sprawia, że nie dają odpowiedniego poczucia komfortu.

Tkanina akrylowa może też doprowadzać do elektryzowania się włosów oraz przyciągać drobne cząsteczki brudu i pyłu. Przy tym nosząc je należy zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktu z ogniem. Akryl jest po prostu łatwopalny.

Co jeszcze? Ubrania z tej tkaniny potrafią zaskakiwać nieprzyzwoicie wysokimi cenami. 

0 comments: