czyste jezioro,

10 najpiękniejszych jezior w Polsce

31.5.17 mm 2 Comments


Nad jeziorem można spędzić krótki weekend albo długie wakacje. Trudno trudno się nad nimi nudzić, tym bardziej, że jezior w Polsce mamy całkiem sporo. Bo choć zajmują zaledwie jeden procent powierzchni kraju, na tle Europy wciąż wyróżniamy się pod względem ich liczby. Oto 10 najpiękniejszych jezior w Polsce.Jezioro Wigry fot. Travelerdeluxe.pl

Polskie akweny zachwycają ukształtowaniem linii brzegowej oraz różnorodnością fauny i flory. Skyscanner wybrał najpiękniejsze jeziora i zalewów w Polsce.Trudno się nimi nie zachwycać.1. Jezioro Koronowskie


Jezioro Koronowskie urzeka pejzażem zalesionej linii brzegowej, zatokami i ukształtowaniem doliny Brdy. Zalew dostarcza wielu atrakcji: od żeglowania i corocznych ogólnopolskich regat po grzybobranie i piesze wycieczki.


2. Jezioro Niegocin


Jezioro Niegocin, znajdujące się na szlaku wodnym z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i Pisza oraz połączone siecią kanałów, znane jest każdemu wilkowi morskiemu. Popularnością cieszy się Giżycko ze słynną Ekomariną i mostem obrotowym. W takim otoczeniu nie pozostaje nic innego, jak tylko krzyknąć „Ahoj!” i rozwinąć żagle.


3. Jezioro Drawsko


To leżące na Pojezierzu Drawskim jezioro może pochwalić się aż dwunastoma wyspami. Największa z nich to Bielawa ze śladami wczesnego osadnictwa. Znanym pobliskim kurortem jest Czaplinek, w którym odpoczywała rodzina Borejków, znanych z książek Małgorzaty Musierowicz.


4. Jezioro Piaseczno, woj. lubelskie


Czysta woda sprawia, że miejsce jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim. Ale, ale…to nie wszystko! Piaszczyste dno Jeziora Piaseczno kryje w sobie tajemnice, sięgające czasów Drugiej Wojny Światowej. Wyobraźnię nurków rozpala samolot Junkers, zestrzelony podobno przez partyzantów i pogrzebany w odmętach jeziora.


5. Jezioro Łebsko


Jezioro Łebsko oczarowuje położeniem w pobliżu Bałtyku i ruchomych wydm Mierzei Łebskiej. W wakacje po jeziorze kursuje statek, na którego trasie znajdują się różne atrakcje: Kluki z Muzeum Wsi Słowińskiej, które pielęgnuje kulturę kaszubskich Słowińców – to opcja dla podróżnych z zacięciem antropologicznym, a Wyrzutnia Rakiet, dawny teren badawczo-doświadczalny – to propozycja z lekkim dreszczykiem adrenaliny, dla odkrywców.


6. Jezioro Wigry


Okolice największego jeziora Suwalszczyzny były w czasach jagiellońskich popularnymi terenami do polowań. Dziś, miłośnicy żeglarskich klimatów mają tu do dyspozycji wodny sprzęt, aktywni – rowerowe i piesze szlaki, a amatorzy zabytków – dawny klasztor Kamedułów.


7. Jezioro Śniardwy


Śniardwy, perła Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, jest największym polskim jeziorem, a więc i dobrze rozpoznawalnym. Śniardwy ze względu na ukształtowanie dna, w wielu miejscach bardzo płytkie i kamieniste, stanowi wyzwanie dla żeglarzy, co bynajmniej ich nie odstrasza.


8. Jezioro Okonińskie, Bory Tucholskie


To polodowcowe jezioro rynnowe usytuowane jest na malowniczym terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Latem można korzystać z uroków łatwo dostępnych plaż, a jesienią szukać grzybów w pobliskich lasach.


9. Jezioro Pile


Jezioro leży na Pojezierzu Drawskim na malowniczym szlaku kajakowym rzeki Piławy. Pod taflą kryje się „zatopiony las”, który powstał na skutek zatopienia części jeziornej wyspy przez wybuch materiałów, pozostawionych przez stacjonujące tam wojsko radzieckie. Okoliczności eksplozji są wciąż zagadką, a drzewa rosnące na wyspie osunęły się do wody tworząc podwodną gęstwinę. I nie lada gratkę dla nurków.


10. Jezioro Czorsztyńskie


Sztuczne Jezioro Czorsztyńskie powstało w celach przeciwpowodziowych, a stało się ważnym ośrodkiem turystycznym z zaporą i elektrownią, zamkiem w Niedzicy i Czorsztynie, rejsem po zalewie, a zimą szusowaniem po górze Wdżar. Pasjonujące losy obu zamków związane są z historią Polski i Węgier. W jaki sposób wiąże się ona z Inkami? Przekonajcie się na miejscu.

2 komentarze:

  1. Nadeszła wiosna, a co za tym idzie - za niedługo rozpocznie się sezon na żagle. Stąd poszukuję jakichś nowych miejscówek, których nie miałam jeszcze okazji odwiedzić. Dziękuję Ci za te wszystkie polecenia. Zaintrygowało mnie Jezioro Niegocin - z wielką chęcią się tam wybiorę w te wakacje. Lubię odkrywać nowe miejsca, a jeziora wprost ubóstwiam ze względu na moje zamiłowanie do żeglowania. :)

    OdpowiedzUsuń