Cypr,

Afrodyta kusi narzeczonych. Ślub na Cyprze

27.12.16 mm 0 Comments

Na Cyprze, w kraju Afrodyty, bogini miłości, w powietrzu zawsze czuć romantyzm. Wiedzą o tym zakochani, którzy coraz częściej pojawiają się na wyspie, by wyznać sobie uczucie i na palce włożyć obrączki. Coraz więcej par z Polski decyduje się na ślub na Cyprze.

Na ciepłym piasku, nad brzegiem morza albo na jachcie, podczas romantycznego rejsu, w tawernie pełnej miejscowych lub w małym kościółku… Na Cyprze, gdzie słońce świeci niemal przez cały rok, przysięgę małżeńską złożyć można sobie w każdym miejscu.


fot. visitcyprus


Bogini z fal morskich

Niewielka wyspa położona na zetknięciu trzech kontynentów Europy, Afryki i Azji, od wieków urzeka swą tajemniczością. Tyle tylko, że w przeciwieństwie do tego co działo się tu setki lat temu, dziś jest dostępna niemal dla każdego.
Bogata historia sprawiła, że obecnie Cypr stanowi jedno z najstarszych dziedzictw kulturowych na świecie. To też jedno z najromantyczniejszych miejsc na całym globie. Zgodnie z legendą bogini miłości narodziła się z fal morskich właśnie u wybrzeży Pafos w Petra Tou Romiou. Do dziś Afrodyta uznawana jest za patronkę tego miejsca, a Cypr za Wyspę Miłości.
Mówi się, że kamienie w kształcie serca znalezione na plaży Afrodyty potęgują i scalają na zawsze zakochanych. Na dodatek kto opłynie Petra Tou Romiou nago, ten w miłości będzie szczęśliwy przez całe swe życie.

Przypieczętowanie uczucia

Ustronne zatoczki i skąpane w słońcu plaże nad migoczącym, niebieskim morzem z zapierającymi dech w piersi zachodami słońca sprawiają, że Cypr jest wręcz wymarzonym tłem dla rozkwitu miłości. Nie ma się co dziwić, że wyspa jest nie tylko idealnym miejscem do spędzenia romantycznych wakacji, ale także wymarzonym miejscem na przypieczętowanie uczucia. Coraz więcej par z Polski decyduje się na ślub na Cyprze. Najwięcej par przyjeżdża tu po prostu we dwoje choć są i tacy, którzy decydują się na organizację ślubu i wesela dla 40 i więcej osób.

Ci, którzy przeżyli własny ślub na Cyprze są zdania, że jednym z najładniejszych miejsc, idealnym na zawarcie przysięgi małżeńskiej w Ayia Napie jest zaczarowany zakątek Blue Palm Sunset. Nazwa Aiya Napa to w tłumaczeniu „Święty Las”. O chlubnej przeszłości miasta przypomina kościół ufundowany przez wenecjan z XVIII wieku. Tu również pojawiają się młode pary.

Na Cyprze każdy może mieć prawdziwie królewskie wesele, niemal takie, jak miał Król Anglii Ryszard Lwie Serce, poślubiając tutaj w średniowieczu Berengarię z Nawarry. Zazwyczaj organizowane są tradycyjne ceremonie w plenerze, w białych altanach z widokiem na morze.  Jest muzyka, dekoracje i menu na romantyczną kolację lub wesele.

Świeżo poślubieni mogą też wznieść toast za swoją przyszłość jednym z najsłynniejszych win na świecie – Commandaria. Produkowane pod tą nazwą od XII wieku, uważane jest za najstarsze nazwane wino na świecie, które wciąż jest w produkcji.

Sesja na Wyspie Miłości 

Proste załatwianie formalności, a także doskonale przygotowane miejsca sprawiają, że branie ślubu na Cyprze to bułka z masłem. Dużym ułatwieniem dla par chcących pobrać się na Cyprze, jest fakt że podobnie jak Polska, w 2004 Cypr stał się członkiem UE. W związku z tym wszystkie formalności nie są skomplikowane, co dla wielu par jest dużym ułatwieniem. Szczególnie gdy ślub musi odbyć się w krótkim terminie.

Czas działa na korzyść młodych. Mogą więc zdecydować się na kameralną, rodzinną uroczystość lub huczną ucztę w luksusowym hotelu. Wyspa oferuje możliwości na każdą kieszeń.Na Cyprze działają polskie firmy zajmujące się kompleksową

organizacją ślubów, rocznic i innych uroczystości jubileuszowych.

By dzień był naprawdę wyjątkowy, firmy załatwiają wszystkie

niezbędne formalności, tak by zakochani mogli w pełni i bez zbędnego

stresu cieszyć tym szczególnym dniem. Nie tylko zorganizują

uroczystość na miejscu, zadbają też o zakwaterowanie, przelot i stałą

opiekę podczas całego pobytu. Na koniec zorganizują

sesje zdjęciowe w najpiękniejszych sceneriach Wyspy Miłości.


Dodatkowym atutem jest fakt, że uroczystość ślubu kościelnego może być poprowadzona przez jednego z polskich księży.

Wiele par wybiera Cypr, również ze względów finansowych. Szeroki wybór hoteli, przelot trwający niewiele ponad 3 godziny, a także niezwykła gościnność Cypryjczyków sprawiają, że w porównaniu z innymi egzotycznymi krajami, wyspa ta jest bardzo atrakcyjna. No i można mieć dwa w jednym – ślub i podróż poślubną zarazem.Ślub – wskazówki praktyczne

Fot. visitcyprus

* Ślub cywilny 

Zgodnie z postanowieniami artykułu 104(I) Prawa o Ślubach z roku 2003 każdy, kto chce wziąć ślub na Cyprze musi jedynie po przyjeździe złożyć osobiste podanie w Urzędzie Stanu Cywilnego danego miasta, aby przejść przez pewne formalności, niezbędne do zawarcia ślubu.

Procedura jest następująca: 

* Zainteresowane osoby powinny mieć przy sobie dokument tożsamości (paszporty i świadectwa urodzenia); muszą wypełnić, podpisać i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wspólne podanie, zwane „Zawiadomieniem o Małżeństwie” [Notice of Marriage], wskazującym na ich wolę zawarcia związku małżeńskiego i zawierającym ich dane, pobrane z paszportu.
* Każda ze stron musi złożyć przysięgę lub oświadczenie przed Urzędnikiem, że nie są im znane żadne przeszkody prawne, uniemożliwiające im wstąpienie w związek małżeński oraz że otrzymano wszelkie niezbędne pozwolenia na zawarcie małżeństwa lub że takie pozwolenia nie są wymagane.
* Należy dostarczyć urzędowe zaświadczenie potwierdzające, że nie pozostają oni w związku małżeńskim. Osoby rozwiedzione muszą przedłożyć pełnomocny wyrok, stwierdzający ich rozwód, a wdowy / wdowcy muszą przedstawić „Świadectwo Zgonu” swojego byłego współmałżonka.
* Po dopełnieniu formalności ślub można zawrzeć najwcześniej po 15 pełnych dniach, lecz nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty zawiadomienia. W rzeczywistości osoby zainteresowanie zawarciem ślubu cywilnego na Cyprze powinny tu pozostał ok. 20 dni. Opłaty wynoszą: około 107 Euro
* W nagłych przypadkach można ubiegać się o wyznaczenie wcześniejszej daty ślubu, uiszczając zaliczkę. W takim przypadku, ślub może odbyć się w ciągu 2-3 dni roboczych. W tym przypadku opłata wynosi: ok.  277 euro

Kary za fałszywe oświadczenia
Należy podkreślić, że każda osoba, która w sposób umyślny składa fałszywe oświadczenie w jakiejkolwiek deklaracji, zaświadczeniu lub innym dokumencie wymaganym prawem, podlega karze więzienia.

Ceremonia religijna
Ślub cywilny można zawrzeć albo przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego albo przed Zarejestrowanym Ministrem ds. Religii w jego kościele. W takim przypadku takich samych formalności dopełnia się w urzędzie, a ceremonia religijna odbywa się w kościele.

Kopia, którą należy przedłożyć w ambasadzie
Zgodnie z prawem, jeśli jedna z osób wstępujących w związek małżeński jest obywatelem obcego państwa, mającego Ambasadę lub Konsulat na Cyprze, Urzędnik Stanu Cywilnego przedłoży w takiej Ambasadzie lub Konsulacie poświadczoną kopię świadectwa ślubu.0 comments: