lato,

Lato wcale nie jest najpopularniejszym okresem na podróżowanie. Obalamy mity o podróżowaniu Polaków

28.12.16 mm 0 Comments

Zwyczaje związane z podróżowaniem dynamicznie zmieniają się na świecie i w Polsce. Widać to wyraźnie zestawiając dane dotyczące wyjazdów w 2016 roku. Choć sezon letni jest powszechnie uznawany za najpopularniejszy okres na urlop, to w rzeczywistości Polacy przez cały rok podróżują po świecie. Nowe miejsca podróżni z Polski równie chętnie odkrywają także podczas długich weekendów. Spróbujmy więc rozwiać kilka mitów dotyczących podróżowania. 
Mit 1: Letnie wakacje są najpopularniejszym okresem na podróże

Analiza KAYAK.pl wykazała, że letnie miesiące nie są tak popularne na planowane wyjazdy, jak można by przypuszczać. Zainteresowanie lotami jest niemal równo podzielone między wszystkie miesiące roku, z subtelnym wzrostem we  wrześniu (10% wszystkich wyszukiwań wykonanych w 2016) i największą liczbą lotów planowanych na listopad (12%). Tymczasem styczeń okazał się najmniej popularnym miesiącem na wyruszenie w podróż - Polacy planowali na początek roku jedynie 6% wszystkich wyjazdów. Jednak wachlarz świąt i dni wolnych na przestrzeni całego roku pozwolił utrzymać duże zainteresowanie lotami w pozostałych miesiącach. 

Wyszukiwanie lotów w 2016 roku w podziale na miesiące
Styczeń
6%
Luty
7%
Marzec
7%
Kwiecień
9%
Maj
7%
Czerwiec
8%
Lipiec
8%
Sierpień
9%
Wrzesień
10%
Październik
9%
Listopad
12%
Grudzień
8%

Polscy podróżni nie ograniczają się także do typowego dwutygodniowego urlopu w lipcu, a wykorzystują pełną gamę podróżniczych możliwości, szukając zarówno długich wakacji, jak i krótkich wyjazdów na doładowanie baterii i złapanie chwili oddechu. Potwierdzają to dane KAYAK.pl dotyczące preferowanej długości wyjazdu: 1-3-dniowe podróże oraz te trwające od 4 do 7 dni były niemal równie popularne, co wyjazdy o długości od 8 dni do dwóch tygodni.

Mit 2: Razem z przyjściem wiosny podróżni zaczynają planować wakacje 

Mogłoby się wydawać, że wraz z nadejściem cieplejszych, wiosennych dni Polacy będą coraz bardziej zainteresowani planowaniem wakacji, jednak statystyki temu zaprzeczają. Najwięcej wyszukiwań w serwisie zostało bowiem odnotowanych pod koniec letnich wakacji - w ostatnich dniach sierpnia. Wraz z melancholią spowodowaną końcem lata, Polacy w rekordowych ilościach planowali kolejne wyjazdy. Cztery pierwsze miejsca z największą liczbą wyszukiwań  zajęły daty sierpniowe, z rekordem osiągniętym 29 sierpnia. Jak widać, najłatwiej pogodzić się z myślą o zbliżającej się zimie, planując nową wyprawę.

Dni z największą liczbą wyszukiwań lotów
1.
29 sierpnia
2.
25 sierpnia
3.
24 sierpnia
4.
30 sierpnia
5.
26 października

Mit 3: Polacy nie wyjeżdżają za granicę na długie weekendy

Użytkownicy KAYAK.pl najczęściej szukali połączeń lotniczych w terminach około weekendowych, chętnie korzystając z dodatkowych dni wolnych przypadających na okoliczne święta. Chcieli prawdopodobnie jak najlepiej wykorzystać pobyt w nowym miejscu, nie uszczuplając jednocześnie przysługującego im urlopu. Najczęściej szukaną kombinacją dat były podróże zaczynające się w czwartek 10 listopada z powrotem planowanym na 13 listopada. Weekend Święta Niepodległości przebił najpopularniejszy weekend wiosenny, czyli majówkę (od 29 kwietnia do 3 maja), która znalazła się dopiero na czwartym miejscu w rankingu popularności. Analiza pokazała również, że Polacy chętnie planowali wakacyjne wyjazdy poza sezonem, szukali bowiem dłuższych wyjazdów m.in. we wrześniu.


Miejsce
Najczęściej wyszukiwane kombinacje dat wylotu i powrotu
1.
10 listopada - 13 listopada
2.
1 marca - 3 marca
3.
21 - 29 września
4.
29 kwietnia - 3 maja
5.
11 listopada - 13 listopada


Mit 4: Podróżni planują wakacje w wolnym czasie w weekendy

Przyłapani na gorącym uczynku! Początek tygodnia, ergo: godziny spędzone w pracy, są ulubionym czasem Polaków na planowanie ucieczki od codzienności. Najwięcej wyszukiwań wykonano w poniedziałki, wtorki i środy - w 2016 roku aż 48% wszystkich zapytań miało miejsce właśnie w te dni. Widocznie biurowa rutyna skłania podróżnych do marzenia o odległych zakątkach świata. Co ciekawe, w weekendy Polacy po prostu korzystają z wolnego czasu i mniej ochoczo planują dalekie wyjazdy - soboty odnotowały bowiem najmniej wyszukiwań (11%) w porównaniu z innymi dniami tygodnia.

Wyszukiwanie lotów w 2016 w podziale na dni tygodnia
Poniedziałek
16%
Wtorek
16%
Środa
16%
Czwartek
15%
Piątek
13%
Saturday
11%
Niedziela
13%

 
 
- Dzięki dostępowi do całej gamy danych możemy poznać najnowsze trendy obowiązujące wśród podróżujących Polaków. Co ciekawe, często konfrontacja przyjętych założeń z faktami odkrywa przed nami zupełnie nowe oblicze podróżnych. Najnowsza analiza podsumowująca 2016 pokazała, że Polacy coraz chętniej korzystają z pełnego wachlarza możliwości podróżniczych, w tym z narzędzi KAYAK.pl, które pozwalają łatwo planować i organizować podróże niezależnie od obranego kierunku - tłumaczy Vera Pershina, Dyrektor Regionalny KAYAK na Polskę i Rosję. 

UWAGA
Dane zostały oparte na wyszukiwaniach lotów w serwisie KAYAK.pl między 1.01-28.11.2016 dla terminów podróży między 1.01.2016 a 30.06.2017.

0 comments: