EUROPA,

Lipsk: miasto Jana Sebastiana Bacha

11.11.16 mm 0 Comments

Na przestrzeni niemal 1000-letniej historii, leżący na terenie Saksonii Lipsk, doczekał się wielu przydomków – miasto targów, Mały Paryż, Ateny nad Pleissą, czy Wenecja Północy. Oczywiście to też miasto muzyki. Właśnie w niemieckim Lipsku przez 27 lat  tworzył Jan Sebastian Bach. I tu został pochowany.
Jan Sebastian Bach tworzył tu przez 27 lat, aż do śmierci. W latach 1723-1750 pracował jako Director musices lipsiensis i kantor w kościele św. Tomasza. Ze swą liczną rodziną mieszkał obok, w budynku mieszczącym także "Thomanerchor" – szkołę i chłopięcy chór. Obowiązków Bach miał wiele. Nauczał śpiewu chórzystów, ale też był odpowiedzialny za muzykę sakralną lipskich kościołów - systematycznie tworzył muzykę dla kościoła św. Tomasza i drugiego kościoła św. Mikołaja. W Lipsku Bach stworzył najsłynniejsze oratoria, msze oraz większość kantat.

Artysta został pochowany w kościele św. Tomasza. W prezbiterium znajdziemy miedzianą płytę nagrobną. Przed kościołem stoi pomnik wielkiego kompozytora.

Muzyczna spuścizna po najsłynniejszym kantorze kościoła św. Tomasza jest w mieście pielęgnowana. W każdy piątek wieczorem i sobotę po południu w kościele można wysłuchać kantat i motetów Bacha w wykonaniu chóru chłopięcego. Szkoła i chłopięcy chór należą do najstarszych istniejących w Niemczech, nieprzerwanie od 1212 r. W czasie komunizmu lipski chór był kulturalną wizytówką NRD, a po zjednoczeniu stał się chlubą całych Niemiec.

Naprzeciwko kościoła swą siedzibę ma archiwum i muzeum Bacha. Twórczości wielkiego kompozytora poświęcony jest coroczny Festiwal Bacha.

Z saksońską metropolią związani są też inni twórcy, choćby Felix Mendelssohn Bartholdy, Robert Schumann, Richard Wagner, Martin Luther, Johann Wolfgang von Goethe i Friedrich Schiller.

0 comments: