co to jest ramadan,

Ramadan– jak się zachować w kraju muzułmańskim i na co zwrócić uwagę?

7.3.24 mm 0 Comments

Zbliża się Ramadan, dziewiąty miesiąc islamskiego kalendarza hijri, jedno z kluczowych świąt muzułmańskich. To czas, w którym wszystkich muzułmanów obowiązuje post (saum). Zakończenie Ramadanu obchodzone jest uroczystym świętem Id al-Fitr (bajram). Jak w czasie Ramadanu powinni zachować się turyści odwiedzający Dubaj lub inny muzułmański kraj? Jaki podczas Ramadanu nosić strój? Jest kilka ważnych zasad.

Jak w czasie Ramadanu powinni zachować się turyści odwiedzający  muzułmański kraj? Jaki podczas Ramadanu nosić strój? Jest kilka ważnych zasad fot. visitdubai.com

 

Używaj powitania stosowanego w Ramadanie

Ludzie witają się jednym z dwu zwyczajowych w okresie ramadanu powitań: Ramadan Kareem czyli „szczodry Ramadan”lub Ramadan Mubarak („błogosławiony Ramadan”). Osoby obchodzące święty miesiąc chętnie rozmawiają o swoich wierzeniach i odpowiadają na uprzejme pytania na temat tego, co ten okres dla nich znaczy. Jeśli Emiratczyk zaprosi Cię do domu na kolację, wypada przyjąć zaproszenie – to niesamowita okazja na doświadczenie tradycyjnej emirackiej gościnności. Okaż wdzięczność, wręczając gospodarzom drobny prezent – na przykład pudełko daktyli lub miejscowe perfumy oud. 
 

Weź udział w iftar

Nieodzowną częścią ramadanu  jest codzienny post – wierzący nie jedzą ani nie piją nic za dnia . Iftar, posiłek kończący dzienny post, rozpoczyna się po zachodzie słońca. Większość popularnych restauracji w Dubaju oferuje podczas świętego miesiąca specjalne ramadanowe menu – konsjerż hotelowy może polecić najlepsze miejsca na taki posiłek.

Ubieraj się stosownie

W Dubaju obowiązują określone zasady dotyczące stroju w publicznych miejscach. Szczególnie podczas ramadanu należy okazać szacunek, zakładając luźne ubrania zasłaniające ramiona i kolana. Dla odwiedzających ramadan to idealny czas na dogłębne poznanie bogatej kultury tego regionu. Zaplanuj wycieczkę na dubajskie bazary i targi, gdzie możesz kupić miejscową odzież, w tym haftowane abaje i ręcznie szyte kandury.

za visitdubai.com

0 comments: