Andaluzja,

Hiszpania scenerią filmu „Gra o tron”

22.3.16 mm 0 Comments

Sezon za sezonem, „Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi”. Z pewnością wielu z Was po przeczytaniu tego zdania już wie, o czym mowa. Tak, o jednym z najsławniejszych ostatnimi czasy seriali: „Gra o tron”. Dla tych, którzy go nie znają, jest to fikcyjna opowieść o wyimaginowanym kontynencie, na którym różne rody królewskie próbują sięgnąć po władzę, uciekając się do intryg i zdrad.

 Szósty sezon, w północnych królestwach
 
Uwaga wszyscy wielbiciele średniowiecznej fantasy, dramatu i przygód oferowanych przez tę telewizyjną adaptację powieści „Pieśń lodu i ognia” autorstwa George'a R.R. Martina! W szóstym sezonie bohaterowie „odwiedzają” kilka miejsc w Hiszpanii.Między innymi: Gironę (Katalonia). To pierwsze miasto wybrane przez amerykańską stację telewizyjną HBO do nakręcenia szóstego sezonu „Gry o tron”. Akcja dzieje się w katedrze, żydowskiej dzielnicy oraz łaźniach arabskich.Ponadto kataloński zamek Santa Florentina (w Canet de Mar, w Barcelonie) posłuży za tło do scen walk w ostatnich odcinkach. Miejsce to zostało wybrane ze względu na swoje podobieństwo do jednego z królestw, które do tej pory nie pojawiło się w sadze.Rezerwat Przyrody Baredenas Reales (Nawarra), miejsce zwracające uwagę swoją pustynną urodą i skalnymi formacjami, również zostało wybrane do kręcenia serialowych scen. Sceneria ta idealnie nadaje się do scen, w których królowa Daenerys Targaryen przemierza te tereny na koniu.To nie wszystko. W serialu zobaczymy także zamek Zafra (Guadalajara), znany jako twierdza hiszpańskiej Syberii. Mieszkańcy tych terenów zapewniają, że reżyserzy serialu wykorzystali okres kręcenia zdjęć, aby odpocząć z przyjaciółmi i rodziną, gdyż urzekło ich piękno tego obszaru. Okolice te posłużą za scenerię dla jednych z najbardziej zaskakujących odcinków długo wyczekiwanego, szóstego sezonu.Nie tylko Zafra, ale także zamek Peñíscola (Walencja) oczarował producentów „Gry o tron” i posłuży za krajobraz królestwa Dorne. To samo królestwo zostało już odtworzone w Hiszpanii w piątym sezonie, a dokładnie w Sewilli i Kordobie. Czytaj dalej, gdyż przypomnimy więcej scenerii z piątego sezonu, nakręconego w Hiszpanii. 

Piąty sezon w Andaluzji
Hiszpania urzekła reżyserów serialu, którzy wybrali ją do nakręcenia piątego sezonu. W serialu można było zobaczyć takie miasta jak Osuna i Sewilla (w Andaluzji, na południu Hiszpanii). Nakręcono w nich sceny z udziałem głównych bohaterów, jak Lord Tyron, królowa Khalessi i Jaime Lannister. Dlaczego wybrano Sewillę i Osunę? Gdyż wśród ziem stworzonych przez George'a R.R. Martina (autora książek, na których opiera się serial) znajduje się górskie i upalne królestwo Dorne, które doskonale odwzorowują te andaluzyjskie miejscowości.Scenerie w Sewilli, Osunie i KordobieJednym z głównych planów zdjęciowych w Sewilli był Real Alcázar ze swoimi przepięknymi ogrodami, który posłużył za rezydencję Domu Martell w Dorne. To zabytek widniejący na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz jeden z najstarszych czynnych pałaców na świecie. Od XI wieku przeszło przez niego wiele kultur, a teraz miał nawet swój udział w tym wyimaginowanym świecie. Jeżeli chcesz obejrzeć go osobiście, pamiętaj, że oprócz normalnych wizyt istnieje również możliwość nocnego zwiedzania z inscenizacją.W odległości około 80 kilometrów od Sewilli znajduje się Osuna. Spacer po tym wiekowym miasteczku z białymi domkami, pałacami, areną walk byków, uniwersytetem oraz kolegiatą, jest niezwykle przyjemny. Niektóre z tych budynków posłużyły za tło serialu. Przykładowo, na arenie walk byków w Osunie odbyły się niesamowite pojedynki, które w Meereen oglądała Daenerys Targaryen.Ekipa „Gry o tron” kręciła również sceny w andaluzyjskiej Kordobie, a dokładnie na Puente Romano, skąd mogliśmy przenieść się do Volantis.Chcesz stać się częścią świata Siedmiu Królestw? 

Ciekawostki 
W kręceniu piątego sezonu serialu wzięło udział ponad 500 statystów wybranych podczas castingu w Osunie. Zgłosiło się 85 000 osób.Cała Osuna żyła tym wydarzeniem, a w jednym z lokali można było nawet zjeść tapas z imionami bohaterów sagi.W Sewilli nakręcono już inne znane produkcje. Na przykład Plaza de España pojawiła się w filmie „Gwiezdne Wojny. Atak klonów”. Więcej ciekawostek. W szóstym sezonie reżyserzy szukali niemowląt w wieku od 9 do 12 miesięcy oraz dzieci w wieku od 8 do 14 lat, przez co ostatni casting był jednym z najmłodszych w historii serialu.

Fot. Aktor Nikolaj Coster-Waldau, serialowy Jaime Lannister, podczas kręcenia scen w Real Alcázar w Sewilli.

0 comments: