Imprezy,

Olsztyn zachwyca zimą i latem

19.2.16 mm 3 Comments

Kto powiedział, że Warmia i Mazury piękne są tylko latem? Nic bardziej mylnego. Wystarczy zajrzeć do Olsztyna, by przekonać się, ile uroku może mieć w sobie miasto położone nad jeziorami.

http://www.travelerdeluxe.pl/2016/02/olsztyn-zachwyca-zima-i-latem.html
http://www.travelerdeluxe.pl/2016/02/olsztyn-zachwyca-zima-i-latem.html
http://www.travelerdeluxe.pl/2016/02/olsztyn-zachwyca-zima-i-latem.html

Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Leży w północno-wschodniej Polsce, w centrum Pojezierza Olsztyńskiego. Miasto zamieszkuje ponad 176 tys. osób. Historia Olsztyna sięga ponad 650 lat wstecz (data założenia – 1353 r.). Największym atutem miasta jest jego unikatowe położenie wśród lasów i jezior. W granicach Olsztyna znajduje się kilkanaście jezior oraz jeden z największych parków w Europie – Las Miejski. Aby akcentować te atuty, strategia promocji Olsztyna nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu. Efektem są takie działania, jak np. zaoferowanie mieszkańcom i turystom możliwości aktywnego wypoczynku (projekt „Olsztyn. Aktywnie!”) oraz przejrzyste oznakowanie Lasu Miejskiego.

Najbardziej znane zabytki Olsztyna to Zamek Kapituły Warmińskiej (XIV w. – najstarsza budowla w mieście), Bazylika Katedralna Św. Jakuba, Wysoka Brama. Architektura obronnej Warmii XIV w., niepowtarzalna secesja XIX i XX w., interesujące spektakle, koncerty, wystawy – to wszystko sprawia, że spragnieni kameralności i spokoju turyści odnajdują w Olsztynie możliwość ucieczki od zgiełku codzienności.

Spacerując uliczkami starówki mogą podziwiać pozostałości murów obronnych, masywną sylwetkę zamku czy górującą nad zabudową kopułę katedry. Stojąc przed oryginalną tablicą astronomiczną spod ręki Mikołaja Kopernika mają szansę powiew historii, której współczesne oblicze mogą poznać w olsztyńskim Planetarium.

W mieście działają cztery uczelnie wyższe, na których kształci około 45 tysięcy studentów. Na terenie Kortowa, jednej z dzielnic Olsztyna, znajduje się unikalne na skalę kraju miasteczko studenckie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Najbardziej znane imprezy odbywające się w mieście to: Olsztyńskie Lato Artystyczne, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Warmiński Jarmark Świąteczny. Najwybitniejsze postacie związane z miastem to twórca heliocentrycznej teorii wszechświata – Mikołaj Kopernik oraz światowej sławy architekt Erich Mendelsohn.

Fot. Ewa Wolniewicz


3 komentarze:

  1. Olsztyn w południowo wschodniej Polsce? NA Mazurach?
    Gimnazjalista to pisał?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie byłam jeszcze w Olsztynie ale Mazury kocham i jak mogę tylko to odwiedzam! W tym roku może się jeszcze uda? na https://osrodekgawra.pl/pl/oferta/pakiety-specjalne/boze-narodzenie.php czeka na gości atrakcyjna oferta na pakiet na czas Bożego Narodzenia . Ośrodek naprawdę godny polecenia. Będziecie zachwyceni decydują się na wyjazd.

    OdpowiedzUsuń