Winogrona zamiast szampana, czyli najciekawsze tradycje noworoczne z całego świata

18.12.14 Anonimowy 0 Comments

W trakcie przedświątecznej gorączki łatwo zapomnieć o zaplanowaniu Sylwestra. Dla wszystkich spóźnialskich, którzy nie mają jeszcze planów na tę jedyną w roku noc, a chcieliby spędzić ją w wyjątkowy sposób, przedstawiamy przewodnik po najciekawszych imprezach i tradycjach noworocznych z całego świata. Gdzie trzeba ubrać się na biało, a gdzie północ witana jest winogronami a nie szampanem? 

[caption id="attachment_5677" align="alignnone" width="448"]Nowy Rok na Maderze-fot Madeira Islands Tourism Nowy Rok na Maderze-fot Madeira Islands Tourism[/caption]

1. Meksykański sposób na podróżowanie 

Wszyscy zapaleni podróżnicy, których noworocznym postanowieniem jest odbycie dalekich wojaży w zbliżającym się roku, powinni spędzić sylwestrową noc w… Meksyku. Zgodnie z tradycją każda osoba, która o północy wyjdzie na zewnątrz z walizką, może spodziewać się, że następne 12 miesięcy obfitować będzie w liczne przygody i wyjazdy. Co ciekawe, bagażu nie trzeba wypełniać rzeczami. Według przesądu wystarczy spacer z pustą walizką.

* Koszty przelotu z Warszawy do Meksyku: od 6784 zł [1]

2. 12 winogron na hiszpański Nowy Rok 

Hiszpanie mogą pochwalić się wieloma sylwestrowymi zwyczajami. Jednym z najbardziej znanych jest przywitanie północy... winogronami zamiast tradycyjnym szampanem (jedno winogrono z każdym wybiciem zegara). Najlepiej zrobić to… stojąc na prawej nodze, tak aby nie wejść w nowy rok lewą nogą. Dopiero potem można wznieść tradycyjny toast kieliszkiem szampana, do którego wrzucić należy złoty pierścionek lub kolczyk. Według przesądu w ten sposób można zapewnić sobie pomyślność finansową na najbliższe 12 miesięcy. Romantycy, którzy marzą o znalezieniu drugiej połówki, powinni zastąpić biżuterię czerwonym owocem – np. truskawką. Co ciekawe, Hiszpanie, tak jak Meksykanie, mają swój noworoczny zwyczaj związany z walizką. W tym wypadku jednak zainteresowane nim powinny być wyłącznie osoby, które chcą odpocząć od ciągłych wyjazdów. Przejście po mieszkaniu z walizką i postawienie jej przy drzwiach przed północą gwarantuje bowiem ograniczenie podróży w następnym roku.

* Koszty przelotu z Warszawy do Hiszpanii: od 782 zł [2]

3. Pożegnanie zmartwień mijającego roku po panamsku 

Mieszkańcy Panamy w sylwestrową noc palą wykonane z papieru kukły, które mają zabrać ze sobą zmartwienia mijającego roku. Coraz częściej figurkom zakłada się maski przedstawiające postaci znane ze świata polityki i show-biznesu, których Panamczycy chcieliby rzadziej oglądać w przyszłym roku. Aby uczynić wydarzenie jeszcze bardziej spektakularnym kukły wypełnia się fajerwerkami.

* Koszty przelotu z Warszawy do Panamy: od 6802 zł [3]  

 4. Duńskie tłuczenie talerzy 

Tradycja tłuczenia talerzy kojarzona jest na całym świecie z Grekami. Okazuje się jednak, że równie gorącym temperamentem wykazują się Duńczycy podczas nocy sylwestrowej. Wyposażeni w porcelanę odwiedzają swoich sąsiadów i tłuką zastawę na ich wycieraczkach. Im więcej stłuczonej porcelany przed drzwiami, tym lepiej. Według przesądu oznacza to bowiem, że ma się wielu lojalnych przyjaciół.

* Koszty przelotu z Warszawy do Danii: od 1064 zł [4]  

5. Sylwester pod chmurką 

Doskonałą propozycją dla wielbicieli hucznych zabaw pod gołym niebem jest sylwestrowa gorączka nocy na brazylijskich plażach. Jedna z największych imprez na świecie odbywa się na plaży Copacabana. Powitanie Nowego Roku w tym miejscu jest również doskonałym rozwiązaniem dla pań, które nigdy nie mogą się zdecydować, w co się ubrać. Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy zabawy powinni mieć bowiem na sobie białe stroje. Trzeba też pamiętać o darach dla bogini Iemanja, np. kwiatach wrzucanych do wody. Warto dodać, że mieszkańcy Brazylii witają Nowy Rok aż trzy razy. Kraj obejmują bowiem aż trzy strefy czasowe.

* Koszty przelotu z Warszawy do Brazylii: od 6582 zł [5]  

*Ceny lotów podane zostały zgodnie z wyszukiwaniami z 16 grudnia na loty w okresie od 27 grudnia do 3 stycznia. Podane ceny to koszt przelotu w obie strony z lotniska w Warszawie. Ceny i dostępności biletów mogą ulec zmianie.

* Dane  sprawdził zespół KAYAK.pl. Na stronie szczegóły informacji

0 comments: