. Francja,

Francja: Przybywa Beaujolais nouveau!

9.11.13 Anonimowy 0 Comments

Kolejny rocznik Beujolais nouveau, czyli młodego czerwonego wina z okolic miasta Beaujeu, od prawie pół wieku co roku pojawia się w sklepach i restauracjach we Francji i na świecie w tym samym dniu.fot. redakcja

Początkowo był to 15 listopada, później jednak zmieniono tę datę na trzeci czwartek listopada. Dzień ten jest okazją do wspólnego świętowania i spotkań z przyjaciółmi dla wszystkich miłośników wina, szczególnie jednak jest obchodzony w samym Beaujeu, gdzie odbywa się z tej okazji doroczne święto Sarmantelles. Przyciąga ono nie tylko mieszkańców, ale i licznych krajowych i zagranicznych turystów.
W tym roku między 20 a 24 listopada czeka nas już 25 edycja Sarmantelles. Pierwsze butelki Beaujolais otwarte zostaną równo o północy 20 listopada wśród muzyki i wystrzałów fajerwerków, a następnie będzie można kontynuować świętowanie podczas wielkiego balu. W programie czterodniowego święta znalazły się też m.in. wycieczka po mieście szlakiem Beaujolais, podczas której spróbować będzie można 12 rodzajów tego wina, a także konkurs degustowania, którego zwycięzca otrzyma… zapas młodego Bojoulais równy swojej wadze! Takiej szansy nie można przegapić!

0 comments: