autostrady,

Samochodem do Chorwacji

20.2.13 Anonimowy 1 Comments

Aby wjechać do Chorwacji potrzebne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia pojazdu. Międzynarodowe prawo jazdy jest mile widziane przy korzystaniu z usług wypożyczalni samochodów. Dokument ten wydaje automobilklub w miejscu zamieszkania.

fot. pojechanewakacje.pl

Kierowca, który wjeżdża na terytorium Republiki Chorwacji samochodem zarejestrowanym zagranicą, musi posiadać ważne międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej albo inny dokument ubezpieczenia. Za międzynarodowy dokument uważa się oficjalną tablicę rejestracyjną, którą posiada pojazd, który zazwyczaj znajduje się na terytorium kraju, którego Urząd podpisał wielostronne porozumienie albo zielona karta wydana dla pojazdu z kraju, w którym Urząd nie podpisał wielostronnego porozumienia oraz inne dokumenty, które uznaje Chorwacki urząd do spraw ubezpieczeń.fot. pojechanewakacje.pl

Ograniczenia prędkości:

50 km/h na terenie zabudowanym,
90 km/h poza terenem zabudowanym,
110 km/h na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu,
130 km/h na autostradach,
80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi bez hamulców,
80 km/h dla autobusów i autobusów z lekkimi przyczepami, 100 km/h na autostradach, za wyjątkiem autokarów przewożących dzieci.

Na mokrej jezdni dostosuj prędkość do warunków na drodze.

W okresie obowiązywania czasu zimowego obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania lub krótkimi.

Podczas prowadzenia samochodu zabronione jest używanie telefonu komórkowego.

Jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowa. Kamizelka odblaskowa stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu, kierowca obowiązany jest do założenia jej podczas wykonywania czynności przy samochodzie (zmiana koła, niewielkie naprawy pojazdu, nalewanie paliwa, gdy go zabraknie, potrzebna jest pomoc i kierowca zatrzymuje inne pojazdy).

Stacje benzynowe:

Stacje benzynowe we wszystkich większych miastach i na autostradach czynne są przez całą dobę. Na stacjach benzynowych sprzedawane są następujące rodzaje paliwa: Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super Plus 98, Euro Diesel i Diesel, a na stacjach w większych miastach i na autostradach również gaz.
Informacje o cenach paliw i stacjach sprzedających gaz znajdują się na: www.ina.hr; www.omv.hr; www.hak.hr; www.tifon.hr

Opłaty drogowe:

Na autostradach: A1 Zagrzeb – Bosiljevo – Zadar – Šibenik – Split – Šestanovac - Ravča, A2 Zagrzeb – Zaprešić – Krapina - Macelj, A3 Bregana –Zagrzeb - Slavonski Brod – Županja - Lipovac, A4 Zagrzeb – Varaždin - Goričan, A5 Osijek- Đakovo - Sredanci, A6 Zagrzeb – Karlovac – Bosiljevo - Vrbovsko - Rijeka i A7 Rijeka - Rupa.

Na drogach ekspresowych: “Istryjski Y“ z punktami opłaty drogowej “Tunel Učka” i wiadukt “Mirna”;
Informacje znajdują się pod adresami internetowymi: www.hak.hr, www.hac.hr, www.bina-istra.hr, www.arz.hr, www.azm.hr, www.huka.hr.fot. pojechanewakacje.pl

źródło croatia.hr

[mappress mapid="149"]

1 komentarz:

  1. Hehe. Lepiej uważać. Mnie w Chorwacji złapała policja jak przekroczyłem prędkość o 10 km. Musiałem płacić

    OdpowiedzUsuń