aplikacja,

Południowy Tyrol: technologia wkracza na stok

22.2.13 Anonimowy 0 Comments

Faktem jest, że technologia ułatwia życie. We włoskim Południowym Tyrolu korzystają na tym głównie narciarze. Dotyczy to zarówno fizycznych udogodnień, jak i wirtualnych atrakcji. Rozwijająca się komunikacja i infrastruktura, maszyny zapewniające świetne warunki do uprawiania sportów lub ciekawe i przydatne aplikacje wspólnie sprawiają, że klasyczny urlop wszedł na wyższy poziom: urlop 2.0.

  1. 1.      Śniegu nie zabraknie
Sztuczny śnieg przyczynia się do zachowania najlepszych warunków śniegowych na stokach Południowego Tyrolu. Armatki tworzą śnieg wg naturalnego procesu: rozpylona woda za pomocą skompresowanego powietrza tworzy tysiące malutkich kropli rozdmuchiwanych w powietrze, które następnie przekształcają się w płatki śniegu. Co ciekawe, temperatura powietrza nie musi być minusowa! Zależy to od wilgotności powietrza – przy bardzo wysokiej, sztuczny śnieg może powstać i przy temp. 3⁰ C. Producentem armatek śnieżnych jest firma TechnoAlpin, która powstała w 1990 r. w Bolzano/Bozen i do tej pory ma tam swoją siedzibę. Nie są to jedynie biura – mieści się tam także cała fabryka, magazyn, dział naprawy oraz centrum dowodzenia. Bo wszystkie armatki (na całym świecie!) są sterowane komputerowo z Południowego Tyrolu. W razie awarii, na miejsce jest wysyłana ekipa – z siedziby głównej albo z biur przedstawicielskich w danym kraju. Firma zaopatruje w armatki śnieżne takie kraje jak Rosja, Nowa Zelandia, Norwegia, Japonia, lecz także Pakistan, Turcja czy Iran. Sprzęt TechnoAlpin jest używany także w Polsce – od  kilku lat naśnieża niejeden stok w naszych górach, a także zapewnia dobre warunki podczas różnych zawodów.

  1. 2.      Aplikacje dla turystów


Przed wyjazdem warto ściągnąć na komórkę aplikację Südtirol Mobile Guide, która ułatwi pobyt i pozwoli lepiej poznać Południowy Tyrol. Dzięki niej od razu mamy dostęp do listy wszystkich noclegów i restauracji, informacji dot. nadchodzących wydarzeń, tras, nawigacji oraz prognozę pogody. Aplikacja jest dostępna zarówno w wersji na iPhone’a, jak i Androida, w jęz. angielskim, włoskim i niemieckim.

Dodatkową e-atrakcją dla narciarzy jest nowa aplikacja od Dolomiti Superski: SkiBeep. Po wpisaniu numeru skipassu aplikacja nalicza punkty za każdy wjazd wyciągiem lub „check-in” w górskiej chacie, pozwala zapisać ilość przejechanych kilometrów i prędkość (tzw. "performance check") oraz podzielić się tymi wynikami ze znajomymi np. na Facebooku lub Twitterze. W momencie gdy z aplikacji korzystają także znajomi, można ich z łatwością zlokalizować na stoku i umówić się w konkretnym miejscu. Zebrane punkty przełożą się później na pozycję w specjalnym rankingu.

  1. 3.      Do góry po linie


LEITNER, innowacyjna firma inżynierska funkcjonuje już od ponad 120 lat i jest uważana za lidera w dziedzinie transportu górskiego. Sporty zimowe są trzonem działalności firmy i tu oferuje ona najwięcej produktów: gondole, wyciągi krzesełkowe, koleje linowo-terenowe czy tramwaje naziemne – w zależności od potrzeb ludzi i wymagań terenu dobierana jest odpowiedni rodzaj maszyny. Innowacyjność, zaawansowana technologia i ciągły rozwój sprawiły, że ta firma ze Vipiteno/Sterzing w Południowym Tyrolu urosła do miana lidera. Nawet jeśli kolejki były do tej pory wykorzystywane przede wszystkim w turystyce zimowej, ich zastosowanie jako przyjaznego środowisku systemu transportu pasażerskiego jest coraz większe na obszarach miejskich.

  1. 4.      ZOBACZ TO!
Jeszcze przed urlopem można sprawdzić warunki śniegowe w południowotyrolskich ośrodkach narciarskich klikając na jedną z licznych kamer internetowych zainstalowanych przy stacjach oraz na trasach narciarskich. Ponadto internetowe raporty informują o aktualnych warunkach śniegowych, o dostępności tras i liczbie kilometrów do przybycia. A w razie braku urlopu, pozwalają na chwilowe oderwanie się od codzienności i przeniesienie się w piękne górskie tereny.

0 komentarze: