biegówki,

Bieg Sasinów na Wzgórzach Dylewskich

4.2.13 Anonimowy 0 Comments

Po raz ósmy Wzgórza Dylewskie , na kilka godzin, stały się centrum narciarstwa biegowego w Polsce . Zasługa w tym tak szczęścia do pogody i warunków śniegowych jak i pracy organizatorów czyli Stowarzyszenia Miłośników Wzgórz Dylewskich.

26 stycznia 2013 odbył się tam, przy temperaturze -14 C,  Bieg Sasinów, impreza narciarska ,która z roku na rok ściąga do Wysokiej Wsi coraz więcej narciarzy biegowych. W tym roku zarejestrowało się  200 osób  i lista zgłoszeń została zamknięta. Na starcie , o godzinie 11 stanęło 187 zawodników , a bieg ukończyło, z różnych przyczyn, 159 osób.
Trasę w tym roku poprowadzono po malowniczych  pagórkach, polach i leśnych duktach Wzgórz Dylewskich pomiędzy siedliskami  rozłożonymi  między Wysoką Wsią a Glaznotami . Pętlą , która miała 5km , poprowadzono dwa a miejscami trzy tory tak aby biegacze mieli możliwość bezkolizyjnego wyprzedzania się.  Uczestnicy byli z całej Polski.
Najszybszy  w biegu głównym na 10 km okazał się Marcin Branas z Warszawy z czasem 34:33 drugi  był Rafał Koryciński z Gdańska z czasem 36:53 a trzeci Jakub Konarowski z Warszawy z czasem 40:51. Wśród Pań triumfowała Aneta Ciborowska z Piszu  przed Aleksandrą Góralską z Plusek i Martą Adamik z Rotmanki. ( Pełna lista wyników na www.datasport.pl)
VIII Bieg Sasinów był przełomowy pod wieloma względami.
Po pierwsze ,udział wzięli i bieg ukończyli   : Wójt Gminy Ostróda; Burmistrz  Miasta Ostróda i przewodniczący Rady Gminy .
Po drugie, po doświadczeniach zeszłorocznych z silnym mrozem w tym roku stanęły dwa ogrzewane  namioty na 200 osób . W nich stoły, ławki , pyszna grochówka , którą przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Pietrzwałdu no i rozanieleni uczestnicy nad parującymi talerzami. Dla organizatorów widok bezcenny.
Po trzecie przełamana została dominacja rodziny Ciborowskich z Piszu.  Stało się to za przyczyną udziału coraz szybszych zawodników z Polski. Norwegów jeszcze nie ma ale kto wie co będzie za kilka lat.
Po czwarte w Internecie na You Tube zaczęły pokazywać się filmy o Biegu Sasinów. Ponadto relacje zamieściła TV Ostróda oraz sobotnia Panorama w TVP2 .
Przy okazji biegu można było  uzupełnić sprzęt narciarski jak i profesjonalnie nasmarować narty a wszystko za sprawą przedstawiciela firmy Alpina , który ze swoim stoiskiem był obecny na Biegu.
Rosnące  zainteresowanie  narciarstwem biegowym  w naszej gminie jak i w Polsce skłoniło władze Gminy Wiejskiej Ostróda do współfinansowania utrzymywania  tras biegowych w  weekendy w okresie zimy na Wzgórzach Dylewskich. Przez to jesteśmy prawdopodobnie jedyną gminą na północ od A4 , która zapewnia swoim mieszkańcom możliwość biegania na nartach biegowych po wytyczonych torach.
Jeśli śnieg pozwoli 10 lutego biegamy po Polach Grunwaldzkich gdzie wraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem organizujemy  piknik narciarski.
W przyszłym roku organizatorzy planują , nową szybszą trasę i nowy dłuższy dystans 20 km. Przygotowywać  można się już teraz korzystając w weekendy z przygotowanych tras do czego gorąco zaprasza SMWD.