historia,

Pałac w Turawie niedaleko Opola może być twój

14.9.12 Anonimowy 0 Comments

W barokowym pałacu rodziny von Loewenkron, a później von Garnier, od 1949 do 2011 był dom dziecka. Obecnie zabytkowy budynek stoi pusty. Posiadłość o ciekawej historii i pięknie położona w centrum wsi otoczona kilkunastohektarowym parkiem  została wystawiona na sprzedaż. Pałac wciąż zachował ślady dawnej świetności , w tym przebogatą elewację, ciekawy układ pomieszczeń i zabytkowe stiuki.

Przetarg zostanie rozstrzygnięty 20 września  2012 o godz. 10.00. Cena wywoławcza to 2.000.000,00 zł., która podlega ustawowemu obniżeniu o 50%. Warunkiem koniecznym do przystąpienie do przetargu jest przedstawienie programu rekonstrukcji i renowacji uzgodnionego z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Pierwszą budowlą na miejscu dzisiejszego pałacu był zameczek myśliwski, który zbudowali książęta opolscy. Później zameczek przechodził z rąk do rąk aż do roku 1712 kiedy dobra turawskie nabył Martin Scholz von Loewenkron, który w 1730 roku rozpoczął budowę obecnego pałacu. Później Turawę przejęła pochodząca z Francji rodzina von Garnier. Stało się to po małżeństwie pomiędzy Anną Barbarą von Garnier, a Józefem von Loewenkron. W XIX w. Karl hrabia von Garnier przeprowadził gruntowną rozbudowę i remont pałacu. W 1937 roku rodzina przekazała pałac na sierociniec, a w 1949 zorganizowano tam Dom Dziecka w Turawie. W budynku do dziś zachowała się sala balowa ze złoconymi, rzeźbionymi, dębowymi drzwiami, neorenesansowy kredens, marmurowe kominki, barokowe szafy biblioteczne, złocone dekoracje ścian, dekoracyjne piece kaflowe, oraz stiuki w sali kredensowej.
Pałac jest w dobrym stanie technicznym: mury są suche, dach nie przecieka, a Starostwo Powiatowe w Opolu w okresie zimy dogrzewa obiekt, żeby nie dopuścić do przemarzania i zawilgocenia murów. W pałacu jest też całodobowa ochrona.źródło Powiat Opolski

[mappress mapid="57"]

0 comments: