Najstarsze, najdłuższe, największe w Europie! Znajdziesz je tylko w Polsce!

6.8.12 Anonimowy 0 Comments

Tysiące turystów przyjeżdża do Polski, aby zobaczyć te niesamowite miejsca. Naprawdę mamy się czym pochwalić. Najdłuższy falochron w Europie

[caption id="attachment_2463" align="alignleft" width="389" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Znajdziemy go w Świnoujściu. Falochron Wschodni położony jest na prawobrzeżnej części miasta, na wyspie Wolin. Długość falochronu wynosi niemal 3000 m., sięga on 1,4 km w głąb morza i jest najdłuższym falochronem kamiennym w Europie. Naprzeciw znajduje się krótszy 350 metrowy falochron zachodni zakończony znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka.

Wybudowany został na polecenie króla Fryderyka Wilhelma III w 1823 roku.

Najdłuższy rynek w Europie

[caption id="attachment_2470" align="alignleft" width="397" caption="fot. pultusk.pl"][/caption]

Najdłuższym rynkiem, nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie może pochwalić się jedno z najstarszych miast Mazowsza - Pułtusk. Ma on długość 380 metrów. W pierzejach prostokątnego rynku znajdują się klasycystyczne kamienice z pierwszej połowy XIX w. Podobno pod nr 29, na przełomie 1806 i 1807 r., mieszkał Napoleon.

Najdłuższy blok w Europie

[caption id="attachment_2471" align="alignleft" width="402" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Na gdańskim Przymorzu, przy ul. Obrońców Wybrzeża znajdziemy najdłuższy polski blok mieszkalny – falowiec. To typ budynku, którego bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia do mieszkań usytuowane są na galeriach, połączonych ze sobą klatkami schodowymi. Gdański falowiec ma 11 kondygnacji i aż 860 metrów długości! Jest oczywiście najdłuższy w Europie.
Najdłuższe drewniane molo w Europie

[caption id="attachment_2465" align="alignleft" width="409" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Białe molo to znak rozpoznawczy Sopotu i obowiązkowy punkt programu osób odwiedzających Trójmiasto. Drewniany pomost obecny kształt uzyskało w 1927 roku, chociaż jego początki sięgają początków wieku XIX. Najdłuższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie liczy 511,5 metrów długości. Na lądowym odcinku mola znajdują się m.in. latarnia morska z punktem widokowym.
Największa w Europie ceglana twierdza

[caption id="attachment_2466" align="alignleft" width="408" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Zamek Malborski na wzgórzu nad Nogatem stoi już od siedmiu wieków. To prawdziwy pomnik kunsztu średniowiecznych budowniczych. Monumentalna gotycka budowla, dawna siedziba władz Zakonu Krzyżackiego, jest największą ceglaną twierdzą Europy. W skład zespołu wchodzą: Zamek Wysoki (1280-1344 r.), Zamek Średni z Wielkim Refektarzem i Pałacem Wielkiego Mistrza (ok. 1322 - połowa XIV w.), Zamek Niski (XIV w.).
Największy ceglany kościół

[caption id="attachment_2467" align="alignleft" width="336" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwany jest po prostu Bazyliką Mariacką. Budowlę, która od wieków góruje nad miastem, znajdziemy w Gdańsku. Trójnawowa bazylika jest największym ceglanym kościołem nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie! Mierzy 105 m długości i 66 m szerokości w transepcie, wysokość naw sięga 30 m, a wieża ma 77 m wysokości.
Najstarsza w Europie elektrownia wodna

[caption id="attachment_2472" align="alignleft" width="401" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Soszyca znana jest dzięki najstarszej działającej elektrowni wodnej w Europie. Uchodzi też za najcenniejszy tego typu obiekt na Starym Kontynencie. Wybudowano ją w 1896 r. i zanim przekształciła się w elektrownię, pełniła funkcję młyna.

Są tu też najstarsze na świecie i ciągle działające (od ponad 100 lat) żarówki.
Najstarszy zakład górniczy w Europie

[caption id="attachment_2468" align="alignleft" width="336" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to nie tylko najstarsza polska marka, ale też najstarszy zakład górniczy w Europi, który funkcjonuje już od 700 lat.

Główną atrakcją w kopalni jest kaplica św. Kingi, jeziorka solankowe i mnóstwo podziemnych grot i korytarzy. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Największy pomnik Chrystusa w Europie


[caption id="attachment_2295" align="alignleft" width="340" caption="fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]


Figura przedstawiająca Jezusa Chrystusa nawiązuje wyglądem do pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Do czerwca 2011 był to najwyższy posąg Chrystusa na świecie. Jednak Polaków pobili Peruwiańczycy.

Figura Jezusa Chrystusa w Świebodzinie liczy 33 metry wysokości (33 lat życia Jezusa), kolejne 3 metry (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. W Limie ustawiono pomnik, który ma 37 m.
Najdłuższa fontanna w Europie

[caption id="attachment_2473" align="alignleft" width="296" caption="fot. manufaktura.com"][/caption]

Łódź może się pochwalić najdłuższą fontanną w całej Europie. Ta wodna atrakcja o długości ponad 200 m, znajduje się na rynku Manufaktury w Łodzi usytuowana wzdłuż deptaku prowadzącego od galerii handlowej do ul. Zachodniej. Dzięki podgrzewanym rurom i gorącej parze fontanna czynna jest również zimą.

Woda tryska w rytm muzyki, którą słychać z głośników. Dodatkową atrakcją dla widzów jest zmieniające się wielobarwne podświetlenie.

 

0 comments: