Alzacja,

Szlak winny Alzacji

7.8.12 Anonimowy 0 Comments

Podążając winną trasą Alzacji, odkrywa się, to co ma ona najcenniejszego do zaoferowania: skarby znane na całym świecie. Od północy na południe, w licznych wioskach i miasteczkach, na długości 200 kilometrów, winiarze oferują degustacje wina w swoich piwnicach.

Czy to w Thann, Rouffach, Husseren, Kolmarze albo Kaysersbergu, Ribeauvillé, Andlau, Barr i Obernai, wielkie winne rodziny uwiodą zarówno smakosza jak i amatora winnych rozkoszy. Ich wysoka jakośc gwarantowana jest przez 3 apelacje: chronioną apelację Alsace, Alsace Grand Cru oraz Crémant d’Alsace. W sumie istnieje nie mniej niż 51 terroir dla sklasyfikowanych jako chronione apelacje win. Wina pochodzące z tzw. "późnych zbiorów" ze szczepów Pinot gris, Gewurztraminer, Muscat lub Riesling oferują bogactwo subtelnych i delikatnych smaków.

Dodatkowo, odkrywając alzackie trunki, możemy spróbować tutejszej kuchni i jej specjałów: choucroute (coś na kształt bigosu), flammekueche, tarty flambée, baeckeofe, kougelhof, a także wyjątkowych produktów regionalnych.

Szlak winny Alzcaji miał swoją inagurację 30 maja 1953 roku z inicjatywy związku kupców winnych oraz Komitetów Turystyki Górnego oraz Dolnego Renu. Rozciąga się on u podnóża masywu Wogezów. Jest jednym z najstarszych we Francji. Na swej trasie może pochwalić się ogromną ilością ukwieconych miasteczek, z których każde, mimo że tak różne od kolejnego, posiada ten sam ponadczasowy urok. Warto choć raz przemierzyć go osobiście!

źródło franceguide

Zdjęcia © ATOUT FRANCE/Robert Palomba

[mappress mapid="5"]

0 comments: