Ambona,

10 najpopularniejszych górskich wędrówek w Norwegii

31.8.12 Anonimowy 0 Comments

Norweskie stowarzyszenie Den Norske Turistforening, zrzeszające miłośników wszelkiej aktywności na łonie przyrody, ogłosiło na swojej stronie ranking najpopularniejszych wędrówek w górach Norwegii. Numer 1 w tym zestawieniu nie był trudny do przewidzenia (na zdjęciu), jednak ciekawie ułożyły się kolejne miejsca na liście.1. Preikestolen

Słynna Ambona nad Lysefjordem niedaleko Stavanger to nie tylko wiodąca atrakcja norweskich gór, ale całego kraju. Co roku stawia tu swoje stopy ponad 100.000 wędrowców, by z wysokości 600 metrów zachwycać się jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych widoków na świecie. Wędrówka na Preikestolen z parkingu przy schronisku Preikestolen Fjellstue zajmuje 3-4 godziny.

2. Bessegen

To najchętniej odwiedzany szlak w Jotunheimen – najwyższych górach Norwegii, z początkiem przy jeziorze Gjenesheim. Prowadzi ku schronisku Memurubu (z dalszymi odgałęzieniami), a wyróżniają go m.in. wspaniałe widoki na wysokogórskie jeziora Gjende i Bessvatnet. Według danych Den Norske Turistforening, ów szlak przemierza około 40.000 turystów rocznie. Pokonanie najbardziej popularnego odcinka Gjenesheim-Memurubu zajmuje około 5-7 godzin.

3. Gaustatoppen

Popularność najwyższego szczytu Telemarku (1883 m n.p.m.) wynika z faktu, że jest on łatwy do zdobycia i dostępny z każdej strony południowej części Norwegii. Gaustatoppen znany jest ze wspaniałych, rozległych widoków. Wędrówka na szczyt zajmuje około 3 godzin, a decyduje się na nią ponad 30.000 turystów rocznie.

4. Kjerag

Dla wielu to godny rywal samej Preikestolen. W dodatku nad tym samym Lysefjordem, tyle że w jego głębi. Zdjęcie zaklinowanego w jednej ze szczelin głazu Kjeragbolten na tle szmaragdowej toni fiordu należy do najczęściej spotykanych zdjęć z Norwegii. Kjerag wznosi się 1100 metrów ponad wodami Lysefjordu, a słynie nie tylko jako cel wędrówek, ale także miejsce, z którego śmiałkowie skaczą w przepaść ze spadochronem.

5. Rallarvegen

To najwspanialszy w Norwegii górski szlak dla wędrowców-rowerzystów. Rowerowa podróż z Haugastøl do FlĂĄm zajmuje zwykle dwa dni i zapiera dech w piersiach – zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Zwłaszcza podczas szaleńczego zjazdu do położonej nad Aurlandsfjordem miejscowości FlĂĄm. Co roku Rallarvegen pokonuje na rowerach ponad 20.000 turystów.

6. Galdhøpiggen

Najwyższy szczyt Norwegii (2469 m n.p.m.) zajął dopiero szóste miejsce w rankingu. Być może jednym z powodów jest fakt, że stawia on pewne wymagania turystom, choć w gruncie rzeczy dostępny jest także dla rodzin z dziećmi. Na Galdhøpiggen można wejść szlakami wiodącymi ze schronisk Spiterstulen i Juvasshytta.

7. Romsdalseggen

Jeden z mniej znanych za granicą, ale bliskich Norwegom szlaków prowadzi przez pasmo Romsdalseggen, niedaleko Ă…ndalsnes, w Krainie Fiordów. Kilka wariantów tras, zwykle 6-9 godzin wędrówki. Nagrodą są widoki na Romsdalen i liczne szczyty. Można też przyjrzeć się Trollvegen – jednej z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych na świecie.

8. Aurlandsdalen

W wędrówce wzdłuż doliny Aurlandsdalen liczą się nie tylko widoki, ale i ciekawa kultura tego obszaru. Do wyboru są szlaki o różnej długości: od jednodniowych, po trzydniowe, a ich punktami węzłowymi są m.in. Finse, Geiterygghytta i Ă�sterbrø.

9. Trolltunga

Ta wysunięta nad przepaścią półka skalna należy do najczęściej spotykanych motywów ukazujących piękno norweskich krajobrazów. Niemal każdy z docierających tu turystów staje na zawieszonym w powietrzu granitowym „jęzorze”. Bywa, że u wejścia na skałę tłoczą się dziesiątki chętnych, by uwiecznić się w tak niezwykłej scenerii, na tle błękitnych wód jeziora Ringsdalsvatnet (Skjeggedal – dojazd z Tyssedal nad Sørfjorden). Droga do celu jest dość wymagająca i polecana wytrawnym wędrowcom. Wycieczka w obie strony zajmuje 6-7 godzin.

10. Snøhetta

Najwyższy szczyt Norwegii poza górami Jotunheimen znajduje się w Dovrefjell na terenie parku narodowego Dovrefjell-Sunndalsfjella, a jest nim Snøhetta (2286 m n.p.m.). To jeden z najpopularniejszych obszarów trekkingowych poza Jotunheimen.

źródło Visit Norway

0 comments: