Europa,

Zurych tętni sztuką cały rok

24.8.11 Anonimowy 0 Comments

Wycieczka po ponad 50 muzeach i 100 galeriach, w których można zobaczyć dzieła wielkich artystów, takich jak Picasso, Monet, Matisse, dostarcza niezapomnianych wrażeń. Bez wątpienia Zurych to miasto wyjątkowe na kulturalnej mapie Europy.

Życie kulturalne w muzeach, teatrach i galeriach kwitnie tu przez cały rok. Już niedługo prawdziwa gratka dla miłośników sztuki - unikalna wystawa w najsłynniejszym muzeum w Zurychu - Kunsthaus (21 października b.r. - 15 stycznia 2012r.). Po raz pierwszy zostanie pokazana bogata kolekcja zgromadzona przez kilka pokoleń znanych marszandów sztuki, ród Nahmadów.Zurych to miejsce, w którym każdy miłośnik sztuki poczuje się jak w domu. Większość tutejszych galerii zlokalizowanych jest głównie wzdłuż ulicy Rämistrasse, tworząc tzw. „szlak artystyczny”. Najpopularniejsze domy aukcyjne, takie jak Christie’s, czy Sotheby’s mają tu swoje siedziby, co czyni Zurych jednym z najważniejszych punktów na światowej mapie sprzedaży dzieł sztuki. Wiele lokalnych muzeów posiada ogromne zbiory obrazów, rzeźb, fotografii i filmów z całego świata. Warto wybrać się m. in. do Kunsthaus Zürich, znanego m. in. z bogatej kolekcji prac Alberto Giacometti, Muzeum Rietberg, słynącego z bogatej ekspozycji sztuki pozaeuropejskiej, a także liczącego ponad 100 lat Szwajcarskiego Muzeum Narodowego.


W Zurychu sztukę można doświadczać na wiele sposobów, niekoniecznie we wnętrzach muzeów i galerii. Świetnym tego przykładem jest hala Giacometti Hall, zlokalizowana w głównej siedzibie policji, chór w kościele Fraumünster, z przepięknymi oknami dzieła Marca Chagalal, a także znajdująca się nad brzegiem rzeki Zurych,rzeźba „Eureka” Jeana Tinguely’a.


Haus Konstruktiv


Muzeum szczyci się bogatymi zbiorami sztuki konkretnej, konceptualnej i designu w duchu konstruktywizmu. Odwiedzający mogą zobaczyć oryginalną Jadalnię Rockefellera, dzieło szwajcarskiego artysty Fritza Glarnera, u którego słynny miliarder osobiście zamówił projekt jadalni w swoim apartamencie w Nowym Jorku. Jest to przykład rzadko spotykanego designu wnętrz w stylu „concrete art” (sztuki konkretnej).


Muzeum Rietberg


Jedną z najważniejszych kolekcji sztuki nie-europejskiej w Europie można podziwiać w Muzeum Rietberg. Wystawia się tu eksponaty z Azji, Afryki i Ameryki. Otto Wesendonck, przedsiębiorca, mason i mecenas Ryszarda Wagnera zlecił w 1857 roku wybudowanie przepięknej willi na zielonym wzgórzu. Po latach założono tu Muzeum Rietbag, którego powierzchnia została niedawno dwukrotnie powiększona. Dobudowano „Szmaragd”, jak nazywany jest nowy, spektakularny pod względem architektonicznym budynek. Szklany pawilonidealnie wpasowuje się w całość istniejącej już willi.


Muzeum Kunsthaus
Muzeum Kunsthaus, zaliczane do najbardziej cenionych centrów europejskiej sztuki, zaprezentuje w październiku unikalną wystawę prywatnej kolekcji rodu Nahmadów, która zawiera ponad 100 obrazów Picassa, Matisse’a, Kandinsky’ ego, Moneta, i wielu innych artystów światowej sławy.

0 comments: