Podróż samolotem

Słownik lotniczych pojęć

30.7.11 Anonimowy 0 Comments


adult - osoba powyżej 16 roku życia, która może podróżować sama bez opieki
APEX - oznaczenie taryfy promocyjnej posiadającej liczne ograniczenia i restrykcje. Najczęściej bilety wystawiane według taryfy typu APEX należy wykupić co najmniej na czternaście dni przed planowanym odlotem.
bilety lotnicze (także: etix) - papierowy lub elektroniczny dokument uprawniający do przelotu samolotem na określonej trasie. Coraz popularniejszą formą biletu lotniczego staje się etix - czyli bilet elektroniczny. Podczas rezerwacji otrzymujemy kod, który podajemy podczas odprawy. Wszystkie tanie linie lotnicze korzystają tylko i wyłącznie z biletów elektronicznych, jednak coraz częściej tradycyjni przewoźnicy oferują etix.
check-in - punkt odprawy biletowo - paszportowej na lotnisku do której zgłasza się każdy podróżny przed rejsem. Tutaj podróżny nadaje bagaż rejestrowany i otrzymuje kartę pokładową
child - dziecko w wieku 2-12 lat. Często linie lotnicze stosuję zniżki dla dzieci w tym wieku.
czarter - specjalne rejsy oferowane przez linie lotnicze (zwykle w sezonie letnim) na przeloty do znanych miejscowości turystycznych. Miejsca na takie połączenia sprzedawane są zazwyczaj tylko biurom podróży
executive lounge - luksusowe miejsce na lotnisku dla pasażerów klasy pierwszej lub biznes. Biletem wstępu jest bilet lotniczy w odpowiedniej klasie lub karta frequent flyer
Czytaj też         Pokonaj strach przed lataniemgate - nazwa wyjścia w hali odlotów, prowadzące do konkretnych samolotów. Wyjścia posiadają oznaczenia literowo-cyfrowe np. G
infant - dziecko (niemowlę) w wieku do 2 lat. Takie dziecko nie posiada prawa ani do bagażu ani do własnego miejsca, a podróżuje na kolanach rodziców
karta pokładowa - papierowy dokument zezwalający na wejście na pokład. To na niej znajdują się informacje o numerze bramki (gate), do której powinien się zgłosić pasażer oraz o numerze miejsca w samolocie, które przydzielił przewoźnik – to najważniejsze, obok zakodowane dane m.in. o samym locie i klasie podróży. Karta pokładowa ma wielkość książeczki czekowej.
lotnisko (także: port lotniczy) - obszar, na którym lądują, startują i manewrują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce).
W obrębie lotniska można wyróżnić część służącą technicznej obsłudze samolotów w czasie startów i lądowań: pasy startowe, drogi kołowania, hangary, wieża kontroli lotów, urządzenia naprowadzające, oraz część służącą obsłudze pasażerów, czyli terminale lotnicze.
opłata lotniskowa - opłaty uiszczane w momencie zakupu biletu lotniczego. Opłaty te ustalane są osobno dla każdego lotniska na świecie. Suma opłat lotniskowych oznaczona jest na bilecie lotniczym jako XT.
overbooking - tradycyjne linie lotnicze sprzedają zazwyczaj kilka biletów więcej niż miejsc w samolocie., gdyż często się zdarza, iż kilka osób nie stawia się na dany rejs. W sytuacji gdy jednak zabraknie miejsca dla pasażera mamy do czynienia z overbookingiem. Jeżeli pasażer nie poleci wybranym lotem, linia lotnicza musi zapewnić miejsce w następnym dostępnym rejsie oraz zaoopiekować się pasażerem (zapewnić np. hotel)
PEX - onzaczenie taryfy promocyjnej posiadającej liczne ograniczenia i restrykcje. Bilety wystawiane według taryfy PEX należy wykupić co najmniej na trzy dni przed planowanym odlotem
program lojalnościowy - specjalna oferta przewoźnika polegająca na gromadzeniu punktów za odbyte loty. Poszczególni przewoźnicy posiadają własne programy lojalnościowe
stopover - dłuższy niż 24 godziny przestój w punkcie przesiadkowy
sunday rule - obowiązująca w taryfach ekonomicznych zasada, mówiąca o tym, że podróżujący musi spędzić co najmniej jedną niedzielę w miejscu docelowym, począwszy od dnia wylot.
tanie linie lotnicze(także: niskokosztowe linie lotnicze, lowcost, no-frill) - linie lotnicze redukujące wszystkie zbędne koszty celem możliwości zaoferowania tanich biletów. Na pokładach linii niskokosztowej nie ma darmowych posiłków, jej samoloty lądują bardzo często na drugorzędnych lotniskach, linia taka nie wystawia papierowych biletów, a głównym kanałem dystrybucji biletów jest interne.
taryfa - cena biletu netto ustalana przez linię lotniczą osobno dla danego połączenia. Każda taryfa posiada indywidualny kod literowo-numeryczny, a jej poziom wyrażany jest zarówno w PLN jak i w USD.
terminal - część lotniska z halą odlotów lub/i przylotów oraz z punktami odpraw pasażerów, poczekalniami, restauracjami, sklepami oraz punktami informacji turystycznej, wynajmu samochodów i przedstawicielstwami linii lotniczych.
Zazwyczaj lotniska maja więcej niż jeden terminal – osobny dla rejsów krajowych, osobny dla rejsów europejskich oraz osobny dla tras dalekiego zasięgu.
Trzy – tyle rodzajów terminali wyróżnia IATA, czyli Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Lotniczych. Są to:

  • jednopoziomowe – odloty i przyloty zaprojektowano na tym samym poziomie, np. port we Frankfurcie

  • półtorapoziomowe – odloty zazwyczaj na górze, przyloty - na dole, przy czym podjazdy usytuowano na jednym poziomie, np. nowo budowany Terminal 2 we Frankfurcie

  • dwupoziomowe – odloty i przyloty na dwóch poziomach, np. lotnisko w Düsseldorfie


  • tranzyt - punkt przesiadkowy na trasie przelotu.    żródło: Pasazer.com
    Fot. Marta Legieć

    0 comments: