Hiszpania,

Hiszpania: Tysiące przeżyć w Wielki Tydzień

22.3.16 mm 0 Comments

W czasie Wielkiego Tygodnia Hiszpania zmienia się całkowicie. Każda osoba, każde miejsce żarliwie angażuje się w intensywne przeżycie jednego ze świąt posiadających najbogatsze tradycje w  kraju. W te dni czekają na ciebie wyjątkowe chwile i zupełnie nieznana ci dotąd atmosfera.

Obchody Wielkiego Tygodnia w Kartagenie
 Jest wiele sposobów poznawania Hiszpanii: wypoczywając na jej wybrzeżach i plażach, pokonując zabytkowe szlaki, przemierzając obszary naturalne, uprawiając sporty, na przykład grając w golfa… Ale jeżeli nigdy nie byłeś w Hiszpanii w czasie Wielkiego Tygodnia, koniecznie musisz przyjechać. Nawet ci, którzy znają już te słynne święta, powinni wybrać się tu ponownie, ponieważ w każdym z regionów Hiszpanii są one obchodzone w odmienny sposób.

W Hiszpanii Wielki Tydzień celebruje się bardzo emocjonalnie. Ludzie gorliwie uczestniczą w obchodach i tradycjach. W dzień i w nocy ulice stają się miejscami, w których miesza się muzyka bębnów z kolorytem kwiatów i sztuką rzeźb religijnych, tworząc wzruszający widok.

Święta cieszące się sławą na świecie

Wielki Tydzień jest obchodzony we wszystkich miastach i zakątkach Hiszpanii. Jednak jest wiele uroczystości, które są bardzo znane ze względu na swą szczególną atrakcyjność oraz wyjątkowość i zostały uznane za imprezę o międzynarodowym znaczeniu turystycznym.

Podczas Wielkiego Tygodnia w Sewilli zobaczysz jak cofrades (członkowie stowarzyszeń religijnych) zwycięsko pokonują trud dźwigania bogato zdobionych rzeźb Dziewicy Maryi w czasie procesyjnego pochodu ulicami starówki. Wielki Tydzień w Maladze cieszy się przywilejem uwalniania jednego więźnia, a jednym z najbardziej wzruszających momentów jest właśnie chwila, kiedy figura Jezusa udziela swego błogosławieństwa skazańcowi. W czasie Wielkiego Tygodnia w Cuence będziesz miał także okazję wysłuchania koncertów w ramach Tygodnia Muzyki Religijnej, które odbywają się w historycznych budynkach miasta, na przykład w katedrze.

Jeżeli spędzisz Wielki Tydzień w León, z pewnością zachwycisz się, podziwiając spotkanie św. Jana z Matką Boską na placu Plaza Mayor, stanowiące zakończenie procesji wielkanocnych. Podczas Wielkiego Tygodnia w Zamorze śpiewy gregoriańskie w czasie nocnych procesji przyczyniają się do powstania niesamowitej atmosfery. Uczestnicząc w procesji Wielkiego Tygodnia w Valladolid zwróć szczególną uwagę na rzeźby religijne, bo to cenne okazy sztuki barokowej. Wielki Tydzień w Salamance, z zabytkami w tle, sprawia imponujące wrażenie.

Procesja w Niedzielę Palmową w Elche, z ręcznie wykonanymi palmami, jest jedną z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Zakończenie procesji Wielkiego Tygodnia w Kartagenie jest niezwykle wzruszające, gdy tysiące osób jednym głosem śpiewają salve na cześć Matki Boskiej. Wielki Tydzień w Lorce wyróżnia się oryginalnością. Tu podczas świątecznych przemarszów ujrzymy postaci i sceny biblijne oraz typowe dla starożytnych cywilizacji. W prowincji Albacete kulminacyjnym punktem Wielkiego Tygodnia w Hellín jest Tamborada, moment kiedy rozlega się dźwięk nawet 20.000 bębnów. Wielki Tydzień w Cáceres zaskakuje wywodzącymi się z XV wieku bractwami cofradías, a Wielki Tydzień w Murcji oferuje fascynujące chwile, jak ta, kiedy w Wielką Sobotę procesja z figurą Cristo Yacente przechodzi pod łukiem Santo Domingo.

Wszystkie te obchody świąt są wyjątkowe, unikalne i o różnorodnym charakterze,, podobnie jak pozostałe obchody podczas świąt Wielkanocy, ogłoszone jako Międzynarodowe Atrakcje Turystyczne w Hiszpanii i odbywające się w takich miastach, jak Granada w Andaluzji; Saragossa, Albalate del Arzobispo, Alcaliz, Alcorisa, Andorra, Calanda, Híjar, La Puebla de Híjar, Samper de Calanda i Urrea de Gaén w Aragonii; Crevillent i Orihuela w Walencji; Medina de Rioseco, Medina del Campo, Ávila i Palencia w Kastylii-Leon; Toledo w Kastylii-La Manchy; oraz Viveiro i Ferrol w Galicji. Gdy je poznasz, zapragniesz powrócić na Wielkanoc do Hiszpanii.

0 comments: