Cypr,

Pogoda na Cyprze sprzyja cały rok

4.10.12 Anonimowy 0 Comments

W przeważającej części Cypru panuje klimat śródziemnomorski z upalnymi, suchymi latami, rozpoczynającymi się w połowie maja i trwającymi do połowy września oraz deszczowymi, łagodnymi zimami, trwającymi od listopada to połowy marca. Wiosna i jesień z łagodną pogodą stanowią krótką przerwę pomiędzy tymi dwoma porami roku. Przy bezchmurnym niebie i słońcu świecącym przez prawie cały rok długość dnia na Cyprze trwa od 9,8 godziny w grudniu do 14,5 godziny w czerwcu.

fot. Travelerdeluxe.plŚrednie temperatury

W szerokim ujęciu klimat Cypru charakteryzują gorące lata i łagodne zimy. Istnieje znaczna sezonowa różniąca temperatur pomiędzy temperaturami w środku lata a temperaturami w środku zimy, która waha się od  18° C w głębi kraju do około 14° C na wybrzeżu. Różnica pomiędzy maksymalną temperaturą w ciągu dnia a minimalną temperaturą w ciągu nocy jest także znaczna. W zimie różnica ta wynosi od 8° do 10° C na nizinach i od 5°C do 6° C w górach, natomiast latem od 16° C na centralnej równinie i 9°C do 12° C w pozostałych miejscach kraju.

Dzienne temperatury w najgorętszych miesiącach, czyli od lipca do sierpnia, wahają się od 29° C na centralnej równinie do 22° C w Górach Troodos.  Średnie maksymalne temperatury dla tych dwóch miesięcy wahają się od 36° C do 27° C. W styczniu, który jest najzimniejszym miesiącem na wyspie, przeciętna dzienna temperatura wynosi 10° C na równinie centralnej i 3° C w górnych częściach Gór Troodos, podczas gdy średnie minimalne temperatury wynoszą 5° C i 0° C.

Temperatura wody w morzu

Temperatura na otwartym morzu waha się w okolicach 22° C od czerwca do listopada, wzrastając do 27° C w sierpniu. Nawet w ciągu trzech najzimniejszych miesięcy, czyli od stycznia do marca, średnia temperatura wody w morzu wynosi 16° lub 17° C. Przy brzegu temperatura wody na głębokości od trzech do czterech metrów jest podobna do temperatury na otwartym morzu, wahającej się od 15° do 17°C w lutym i od 23° do 28° C w sierpniu. Poza płytkimi wodami o głębokości powyżej jednego metra nie obserwuje się znaczących dziennych wahań temperatury wody w morzu.

Wilgotność powietrza

W zimę w ciągu dnia i przez cały rok w nocy wilgotność powietrza waha się od poziomu średniego do niskiego (65% - 95%). W lato wilgotność jest bardzo niska w południe, wahając się od 15% do 30% na równinie centralnej. Mgły są rzadkim zjawiskiem i pojawiają się zwykle wczesnym rankiem. Widoczność jest zwykle bardzo dobra i doskonała.  Wyjątek stanowi kilka dni na wiosnę, gdy w powietrzu unosi się pył z pustyń arabskich i afrykańskich.

Słońce

W porównaniu z większością krajów klimat Cypru charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem. W sześciu miesiącach letnich słońce świeci jasno przez 11,5 godziny dziennie. Nawet w miesiącach grudzień i styczeń dzienne nasłonecznienie wynosi 5,5 godziny.

Wiatry

Kierunek i siła wiatrów wiejących na wyspie są bardzo zmienne w zależności od wysokości i temperatur lokalnych.

Odzież w różnych porach roku

W zależności od długości i pory wizyty należy wziąć ze sobą różne ubrania. W kwietniu i maju dni są ciepłe, ale w nocy temperatury mogą spaść. Na wiosnę i w lato zaleca się wziąć ze sobą coś z długim rękawem lub cienką kurtkę na wieczór. Od czerwca do końca sierpnia należy ubierać się w bardzo lekkie letnie ubrania. We wrześniu i październiku zdarza się dużo ciepłych dni i chłodne wieczory. W październiku zaleca się lekkie ubrania na dzień i coś z długim rękawem na wieczór. W listopadzie dominują ciepłe dni, podczas których można nosić swetry i lekkie kurtki.

Zima panuje jedynie w grudniu i styczniu, chociaż większość odwiedzających czuje się jak na jesieni. Może czasami padać deszcz, ale obiecujemy wspaniałe słońce. Niezbędne są ubrania zimowe, ale nie ciężkie płaszcze. W lutym mogą zdarzyć się zarówno dni ciepłe jak i opady deszczu. Temperatury w ciągu dnia zwiastują wiosnę, ale wieczorami może zrobić się zimno, więc potrzebne będą zimowe ubrania. Zimowe ubrania przydadzą się także w marcu, w którym dominuje umiarkowana, ale czasem nieprzewidywalna pogoda.

źródło visitcyprus.com


0 komentarze: