bagaż,

Ile kosztuje bagaż w tanich liniach lotniczych?

2.10.12 Anonimowy 0 Comments

W tanich liniach lotniczych za wiele usług, które u standardowych przewoźników wliczone są  w cenę biletu, trzeba płacić. Jednym z przykładów, który generuje dodatkowe koszty jest bagaż rejestrowany. Koszt przewiezienia dwudziestokilogramowej walizki w sezonie może wynieść nawet 145 zł – wynika z analizy Tripsta.pl.Internetowe biuro podróży Tripsta.pl przeanalizowało warunki przewozu bagażu w tanich liniach lotniczych, z których najczęściej korzystają Polacy. Do najpopularniejszych tego typu przewoźników, według badania Rozwój Rynku Lotniczego w Polsce, należą WizzAir, Ryanair oraz easyJet. Choć firmy te świadczą te same usługi, różnie regulują kwestie przewozu bagażu.

Z reguły torba podręczna, która będzie podróżować wraz z pasażerem w kabinie samolotu nie może przekroczyć wagi 10 kg i powinna mieć wymiary 55 cm x 40 cm x 20 cm – takie wymogi stosuje WizzAir oraz Ryanair. Z kolei easyJet nie wprowadza żadnych wagowych limitów, wymaga natomiast, by pakunek nie przekraczał rozmiarów bagażu podręcznego. Za tego typu bagaż linie nie pobierają żadnej dodatkowej opłaty. Inaczej rzecz wygląda w sytuacji przewożenia bagażu w luku.

Tu – inaczej niż u klasycznych przewoźników – za transport trzeba zapłacić. Cena po pierwsze zależy od wagi bagażu, po drugie od sezonu, w którym odbywa się rejs, po trzecie – w przypadku WizzAir –  od długości lotu. Żaden bagaż przewożony tymi liniami nie może przekroczyć wagi 32 kg. Pobierana za niego opłata wynosi 68 zł za lot półtorej godzinny poza sezonem, natomiast w sezonie 90 zł. Na dłuższych trasach cena wynosi analogicznie 90 i 113 zł.

Ryanair natomiast pozwala przewieźć bagaże do 15 kg za 62 i 113 zł oraz do 20 kg w cenie 103 i  145 zł. Zaznaczyć przy tym należy, że sezon dla każdego z tych przewoźników zaczyna się na początku czerwca i trwa do ostatnich dni września, a oprócz tego droższe ceny obowiązują również w okresie przed– i poświątecznym. EasyJet przewozi – niezależnie od pory roku – dwudziestokilogramowy bagaż rejestrowany za 100 zł. Należy również zaznaczyć, że przekroczenie któregokolwiek z limitów wagowych wiąże się z dodatkową opłatą, którą trzeba uiścić na miejscu – na lotnisku albo tuż przed wejściem do kabiny samolotu. Warto też pamiętać, że wszystkie podane ceny za bagaż obowiązują wówczas, kiedy jego zgłoszenie odbywa się przez Internet. Przy opłacie za walizki na lotnisku trzeba zapłacić nawet 200 zł.

0 komentarze: