Baltic Sail,

Pod żaglami Baltic Sail

5.7.12 Anonimowy 0 Comments

Już po raz 16 w historii Gdańsk zostanie gospodarzem wielkiego żeglarskiego wydarzenia - Zlotu Baltic Sail Gdańsk! Najpiękniejsze europejskie jednostki pływające przycumują u nabrzeża Motławy w dniach od 5 do 8 lipca. Będą to między innymi: Bryza H, Baltic Star, Baltic Beauty, Ark, Hansine, Bonawentura oraz Zjawa IV.

Parada żaglowców i jachtów po rzece Motławie w Gdańsku kończąca zlot Baltic Sail 2011 autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Parada żaglowców i jachtów po rzece Motławie w Gdańsku kończąca zlot Baltic Sail 2011
autor:  Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Wszystkie żaglowce zostaną udostępnione tym, którzy będą chcieli zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Niezapomnianych przeżyć dostarczą z pewnością rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej na pokładach żaglowców biorących udział w Baltic Sail.

W piątek - 6 lipca, po raz pierwszy w Gdańsku odbędą się regaty Baltic Sail Nations Cup! Jednostki żaglowe z całego świata/z krajów basenu Morza Bałtyckiego rywalizować będą w formule match racing o przechodni Bałtycki Puchar Narodów. Gdańsk będzie gospodarzem drugiej edycji Baltic Sail Nations Cup dzięki zwycięstwu teamu Polish Ocean Racing w ubiegłorocznych regatach w ramach Hanse Sail Rostock. Czy trofeum pozostanie w Gdańsku przez kolejny rok? Przekonamy się już 6 lipca!

Emocji czysto sportowych będzie można doświadczyć także w sobotę – 7 lipca. Widzowie będą mieli okazję śledzić zmagania żeglarzy biorących udział w Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Wszystkie trasy regatowe zostaną ustawione w pobliżu plaż w Stogach, Górkach Zachodnich, Sobieszewie oraz Brzeźnie.

Baltic Sail Gdańsk to także liczne propozycje spędzania czasu na lądzie! Od czwartku do soboty trwać będzie festiwal Kino pod Żaglami, zrealizowany przy współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Morskich. W programie - filmy fabularne oraz reportaże o tematyce marynistycznej.  Projekcje będą się odbywać w wyjątkowej scenerii – ekran zostanie umieszczony na pokładzie żaglowca zacumowanego na Ołowiance przy Centralnym Muzeum Morskim. W trzydniowym repertuarze znajdują się hity kinowe, takie jak „Gniew Oceanu” Wolfganga Petersena oraz filmy krótkometrażowe, jak zrealizowany przez Krzysztofa Barańskiego „Konstruktor żaglowców” – reportaż o Zygmuncie Choreniu. Wstęp na wszystkie pokazy filmów będzie bezpłatny!

Liczne grono fanów ma Festiwal Szanty pod Żurawiem, który w tym roku odbędzie się już po raz XIII.  Tradycyjnie już w piątek odbędzie się Koncert Konkursowy o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Autora najlepszej Szanty Premierowej wybierze jury z Jerzym Porębskim na czele. W tym roku muzyka szantowa rozbrzmiewać będzie nie tylko ze Sceny Głównej na Tagu Rybnym. W programie tegorocznego festiwalu pojawiła się nowość - koncerty na kameralnej Scenie Autorskiej, usytuowanej na Ołowiance.  „Szant w Marinie” będzie można posłuchać w piątek (6.07) i w sobotę (7.07) od godziny 18.30 do 21.30. XIII edycję festiwalu „Szanty pod Żurawiem” zwieńczy sobotni koncert „Szanty i jazz” na Scenie Głównej na Targu Rybnym.

oprac. (MK)

źródło: gdansk.pl

 

0 comments: