Ciekawe miejsca

Galeria sztuki na Lotnisku Chopina w Warszawie

28.1.12 Anonimowy 0 Comments

Celem projektu jest promocja polskiej sztuki i prezentowanie jej szerokiemu gronu odbiorców.


Lotnisko Chopina uruchamia galerię sztuki

E.Dwurnik, "Zachęta"
- Reklamujemy nasz port hasłem „Kultura najwyższych lotów” dlatego staramy się zapewniać naszym klientom najwyższy standard usług. Uruchomienie galerii we współpracy z dwiema najpoważniejszymi instytucjami muzealnymi w Polsce jest dla nas ogromnym zaszczytem, a dla naszych pasażerów ciekawym miejscem do zobaczenia w czasie pobytu ma lotnisku – zapewnia Radosław Żuk, dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina w Warszawie.

W lotniskowej galerii prezentowane będą czasowe wystawy z dziełami wybranymi ze zbiorów Zachęty i Muzeum Narodowego. Jako pierwsza otwarta zostanie wystawa pt. „Warszawa ZAchęca” ze zdjęciami, filmami i obrazami prezentującymi historię Warszawy lub wydarzenia, które miały miejsce w tym mieście.

- Wystawa składa się przede wszystkim z prac polskich twórców współczesnych prezentowanych w Zachęcie oraz dzieł współprodukowanych przez galerię w związku z jej projektami. Tematem, który łączy wszystkie prezentowane dzieła jest Warszawa i jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówi kuratorka wystawy Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek.

Na wystawie obejrzeć można m.in. fotografie Leonarda Sempolińskiego z lat 50., na których pokazywane są budynki należące dziś do kanonu architektonicznego stolicy, ale wówczas funkcjonujące jeszcze w zupełnie odmiennym kontekście urbanistycznym (niektóre jeszcze w budowie). Także do historii odwołuje się film Joanny Rajkowskiej (autorki słynnej palmy na rodzie de Gaulle’a), która oprowadza widzów po ważnych miejscach swojego rodzinnego miasta.

Wielkoformatowe futurystyczne fotomontaże Kobasa Laksy ukazują wizje przyszłego życia i nowe funkcje współczesnych warszawskich gmachów uwiecznionych na fotografiach Nicolasa Grospierre’a. Zaś na obrazach Edwarda Dwurnika oraz Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi prezentowany jest socjologiczny portret znanych miejsc w Warszawie takich jak Zachęta czy budynek YMCA.

Wystawę „Warszawa ZAchęca” oglądać będzie można do 11 marca w galerii zlokalizowanej na poziomie odlotów w przejściu pomiędzy starą a nową częścią Terminala A w pobliżu kawiarni Coffeeheaven.

Warto wspomnieć, że to nie pierwsza prezentacja sztuki na Lotnisku Chopina. Na przełomie 2010/11 roku w Terminalu A prezentowana była wystawa „COMING OuT Najlepsze Dyplomy ASP 2010”, zorganizowana wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie

– Staramy się tworzyć niepowtarzalną atmosferę, którą pasażerowie będą miło wspominać – wyjaśnia Radosław Żuk. – Na lotnisku można zjeść obiad, wypić dobrą kawę, czy zrobić wyjątkowe zakupy. Ale chcemy nadać temu miejscu szczególny charakter, wystawa ma w tym pomóc  – dodaje.

Podobne galerie funkcjonują w wielu innych portach lotniczych na świecie. Na Schiphol w Amsterdamie od 2002 r. swój oddział ma słynne Rijksmuseum, w którym prezentowane są m.in. oryginalne dzieła holenderskich mistrzów renesansu, np. Rembrandta. Lotnisko w San Francisco proponuje podróżnym aż 20 galerii, w których prezentowane są obrazy i rzeźby z największych amerykańskich muzeów a także prezentacje popularno-naukowe organizowane wspólnie z najlepszymi uniwersytetami. Na Heathrow w Londynie od trzech lat organizowane są pokazy nowoczesnych instalacji w ramach London Design Festiwal. W styczniu br. swoją galerię uruchamia również Vantaa w Helsinkach – potrzebę założenia takiej placówki wskazali sami pasażerowie pytani przez władze portu o pomysły na lepszą i bardziej przyjazną obsługę na lotnisku.źródło lotnisko-chopina.pl


Czytaj też


Sushi Tai Restaurant na Lotnisku Chopina


 

0 komentarze: