Gdańsk,

Zygmunt II August pojawił się na lotnisku w Gdańsku

14.2.24 mm 0 Comments

Na lotnisku w Gdańsku każdy może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z królem. Zygmunt II August, a dokładnie replika jego złoconej figury, stojącej na Ratuszu Głównego Miasta, stanęła terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Gdańsk. 

Pojawienie się figury monarchy na gdańskim lotnisku jest efektem współpracy Portu Lotniczego Gdańsk i Muzeum Gdańska. Teraz każdy gdańszczanin, ale także turysta i podróżny z Polski i świata może poznać z bliska fragment historii Gdańska. Pomysł na takie zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego na lotnisku jest nowością w Polsce. 

Ile mierzy król Zygmunt II August?

W gdańskim porcie można zobaczyć artystyczną kopię historycznej rzeźby króla Zygmunta z Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Nieznacznie większa od oryginału, mierzy 220 cm i jest wykonana z syntetycznej żywicy oraz materiałów z recyklingu. Autorem rzeźby jest gdańszczanin Bartosz Chylewski, artysta i rzeźbiarz. Podest wykonała firma Mapalu Paweł Łuniewski z Redy. Konstrukcję zamyka łuk, a cała instalacja ma około trzech metrów wysokości.

- Port Lotniczy Gdańsk jest świetnym miejscem do prezentacji sztuki i eksponatów historycznych, tu jest przestrzeń, gdzie może się spotykać nowoczesność i historia – powiedział dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. 

- Gdańskie lotnisko odwiedza rocznie około 6 milionów pasażerów, jeśli tylko część z nich zobaczy nową historyczną instalację, to będzie to fantastyczna promocja Gdańska. Mamy nadzieję, że to się spodoba naszym pasażerom, że zachowają dobre wspomnienia, a przede wszystkim zrobią sobie pamiątkowe zdjęcia ze złotym Zygmuntem – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Historycznie figura polskiego króla Zygmunta II Augusta znajdowała się na Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku od 1561 roku. Monarcha był początkowo jednym z najbardziej cenionych przez dawnych gdańszczan królów. 5 lipca 1557 roku wydał edykt tolerancyjny, dokument, który gwarantował swobodę wyznania protestantom. Od czasu opublikowania przez Marcina Lutra 95 tez przeciwko odpustom zyskiwali oni wielu zwolenników, głównie wśród szlachty i mieszczaństwa. Figura Zygmunta była w kolejnych wiekach kilka razy niszczona i rekonstruowana. 

Dziedzictwo kulturowe na lotnisku

Pierwsze muzeum w przestrzeni portu lotniczego, Rijksmuseum-Schiphol, powstało 21 lat temu na lotnisku w Amsterdamie. Od tego czasu w różnych częściach świata podejmowane są inicjatywy mające na celu udostępnianie i prezentowanie dziedzictwa kulturowego krajów i regionów. Najbardziej znane jest otwarte w 2012 roku Espace Musées, które można zwiedzać na Lotnisku im. Charlesa de Gaulle’a w Paryżu. Muzea lotniskowe działają także w Rzymie, Atenach, Stambule, Tel Awiwie, Larnace, w Doha, San Francisco i Filadelfii. Niektóre lotniska decydują się na prezentowanie dziedzictwa na mniejszą salę. Na przykład w Oslo w 2022 roku tamtejsze Muzeum Historyczne pokazało na lotnisku Gardermoen wikińskie miecze. 

za airport.gdansk.pl

0 comments: