Polska,

Rogal świętomarciński - przysmak prosto z Poznania

10.11.23 mm 1 Comments

Rogale świętomarcińskie zna już chyba każdy. Tradycyjne polskie wypieki przygotowywane są z okazji święta św. Marcina, obchodzonego 11 listopada. Nie są to jednak zwykłe rogale. Wyróżniają się pod wieloma względami. Ile ważą? Ile mają kalorii? Jak rozpoznać oryginalne rogale świętomarcińskie? Poznajcie kilka ciekawostek z nim związanych.

Tradycyjny poznański rogal świętomarciński posiada unijny znak geograficzny. Jest bardzo kaloryczną przekąską. Jeden rogal może z powodzeniem zastąpić obiad, mając nawet 1200 kcal fot. travelerdeluxe

Jednym z najciekawszych zwyczajów związanych z obchodami święta św. Marcina jest pieczenie i spożywanie pulchnych, słodkich wypieków w kształcie rogala. W wielu miejscach w Polsce organizowane są różne wydarzenia i festyny związane z tym świętem, a rogale są często dostępne w cukierniach i piekarniach jako sezonowy przysmak.

Z czego składają się rogale świętomarcińskie?

Rogale świętomarcińskie pełne są słodkich składników. Nadziewane są bogato gęstą masą, nadzieniem z białego maku, siekanych orzechów i migdałów. Pokryte są lukrem i posypką z orzechów. Równie ważne jak wnętrze jest ciasto. Wypiek wykonuje się z ciasta półfrancuskiego, powinno być 81 listków ciasta.

Jak rozpoznać oryginalne rogale świętomarcińskie?

Rogale świętomarcińskie posiadają certyfikat. Tradycyjnie wypiekane są w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski (poza tym rejonem nikt nie może używać tej nazwy), gdzie jest uznano je za "Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej", podobnie jak na południu Polski oscypki. To istotne, bowiem kupując wypiek z certyfikatem, mamy pewność, że powstaje z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów. 

Gdzie kupić rogale świętomarcińskie?

Rogal świętomarciński jest produktem regionalnym. Oryginalnych rogali szukać należy w miejscach, które posiadają certyfikat i posiadają tego symboliczne potwierdzenie. Co ciekawe, dyskonty sprzedające rogale świętomarcińskie, informują, iż posiadają certyfikat oryginalności produktu. Wypieki pochodzą z piekarni Wielkopolsce.

Ile ważą rogale świętomarcińskie? 

Charakterystycznym elementem rogali jest również brzeg, który jest zwinięty na zewnątrz, podobnie jak w przypadku klasycznego rogalika. Jego wielkość i waga są bardzo istotne. Każdy rogal świętomarciński (oryginalny) musi zmieścić się w prostokącie o wymiarach 14x10x7. Standard mówi, że musi ważyć 200-250 g.

Ile mają kalorii rogale świętomarcińskie?

Nie jest to dietetyczny wypiek. Rogal świętomarciński, wypiekany według tradycyjnej receptury, o wadze 250 g., dostarcza nawet 1200 kcal. Czasami liczba ta może być mniejsza, jednak wciąż niewiele.

TdL

1 komentarz:

  1. Klasyk! U mnie w domu przygotowuje się go co roku, a tym razem ten zaszczyt przypadł na mnie. Całe szczęście, że miałam pomoc w postaci robota Ariete, bo sama chyba nie dałabym rady :D

    OdpowiedzUsuń