Gdzie mieszka kot Gacek,

Kot Gacek - symbol Szczecina

9.7.23 mm 0 Comments

Kot Gacek wiele miesięcy temu stał się symbolem Szczecina. Wizerunek czarnego, puchatego mruczka, niczym gwiazdy, publikowany jest na czołówkach gazet i portali internetowych w Polsce i za granicą.

Szczecin ma bogatą historię i kulturę, które są odzwierciedlone w jego symbolach. Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, pomnik paprykarza, filharmonia czy Brama Portowa, a od jakiegoś czasu kot Gacek - salonowiec z ulicy Kaszubskiej, który stał się legendą Szczecina, mimo że jest jednym z tysięcy wolno żyjących kotów w mieście.
 
Co ciekawe, nawet Google Maps odnotowuje kota (przy ulicy Kaszubskiej 16 )  jako „atrakcja turystyczna” z komentarzami przekraczającymi liczbę 7 tys. Czarno-białego kota zjeżdżają zobaczyć turyści nie tylko z kraju. Są tacy, którzy przyjeżdżają do zachodniopomorskiego wyłącznie ze względu na Gacka. Część z nich próbuje go dokarmiać, co wyraźnie odbija się na wadze futrzaka.

Kot Gacek jest już w słusznym wieku. W kamienicy domu, w którym zamieszkał, widywany był już dziesięć lat temu, w 2013 roku. I choć znany szczeciński futrzak nie nie ma stałego domu, nie brakuje osób, które dbają o jego dobre samopoczucie. To głównie okoliczni właściciele sklepów, mieszkańcy ulicy i oczywiście turyści. Otrzymał nawet swoją osobistą "budkę" oznaczoną imieniem "Gacek".
 
Wiosną tego roku Gacek trafił pod opiekę weterynarzy i poddany został kompleksowych badaniom. Lekarze stwierdzili, iż  tusza zagraża jego zdrowiu. Diagnoza - kot ma do zrzucenia 4-5 kg. Pojawiły się też problemy z uzębieniem i stawami. 
 
Kot Gacek został wykorzystany w różnych kontekstach, jest widoczny w memach, nawet w materiałach promocyjnych miasta. Zyskał popularność głównie w internecie, a jego wizerunek był często modyfikowany lub wykorzystywany do tworzenia żartobliwych obrazków.
 
Gacek w Polsce nie jest jedynym bohaterem wykorzystywanym jako maskotka miasta. Internet pełen jest memów, filmików i zdjęć przedstawiających koty, które zdobywają popularność w danym kraju. Niektóre z tych kotów, jak np. Maru, Shironeko czy Lisio, stały się znane na całym świecie.

TdL

0 comments: