Podróże,

Zamek w Stobnicy: jak zwiedzać, jak dojechać

3.5.23 mm 0 Comments

Zamek w Stobnicy na pierwszy rzut oka przypomina  średniowieczne warownie. Wydaje się wręcz niewiarygodny, a jego powstanie wzbudza wiele kontrowersji. Sama wielkość zamku, biorąc pod uwagę współczesne trendy budowlane, jest niezwykła. Jak powstał? Gdzie się znajduje? Czy można go zwiedzać? Jak do niego dojechać? Podpowiadamy.

 

Zamek w Łapalicach na Kaszubach, oryginalna, niedokończona budowla na Kaszubach, to dobry konkurent Zamku w Łapalicach fot. travelerdeluxe.pl
 
Zamki w Polsce są naprawdę imponujące. Do tych z ciekawą historią zaliczyć warto Zamek w Malborku czy Zamek w Ogrodzieńcu. W Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku podziwiać można piękne ogrody, W Europie również nie brakuje robiących wrażenie budowli. Austria ma Twierdze i zamki w Tyrolu, Węgry kuszą zamkami i pałacami, podobnie Czechy mają swoje zamki i pałace. Natomiast niemiecki Neuschwanstein, uznano za najpiękniejszy zamek na świecie.
 
Zamek w Stobnicy znacznie różni się od wymienionych. Usadowiony jest w obrębie Puszczy Noteckiej, na obszarze Natura 2000, co całej sytuacji dodaje jeszcze większej pikanterii. I choć może się to wydawać zadziwiające, nie wszyscy z wyrosłej na skraju dziewiczego lasu twierdzy są niezadowoleni. Większości mieszkańców wsi Stobnica i gminy Oborniki Zamek w Stobnicy nie przeszkadza.
 
Współcześnie zamków w Polsce buduje się niewiele. Jednym z najbardziej znanych jest Zamek w Łapalicach na Kaszubach. Oryginalna, niedokończona budowla, uważana za najmłodszy zamek Europy. Pod względem kubatury to jeden z największych tego typu obiektów na Pomorzu, ustępuje pola jedynie zamkowi w Malborku. Zapewne, gdyby udało się doprowadzić budowlę do końca, byłaby ona jedną z największych, jeśli nie największą atrakcją Kaszub. Zamek w Stobnicy to dobry konkurent Zamku w Łapalicach.

Zamek w Stobnicy. Jak powstał? Gdzie się znajduje?

Na skraju Puszczy Noteckiej najpierw powstała sztucznie usypana wyspa. Na niej wzniesiono Zamek w Stobnicy posiadający 14 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną oraz kilkudziesięciometrową wieżę. Finalnie ma tu znaleźć się 46 lokali mieszkalnych, w większości mają to być apartamenty. Bryła budowli, góruje nad otoczeniem. Decyzję o pozwoleniu na jej budowę wydano w 2015 roku. Część źródeł podaje, iż koniec budowy jest planowany na 2025 rok.
 

Zamek w Stobnicy. Czy można go zwiedzać?

Zamek nie powstał jako atrakcja turystyczna, nie więc udostępniony dla zwiedzających. Nikt też nie wie, jak potoczą się losy budowli i kiedykolwiek będzie można zobaczyć co prezentuje wewnątrz, choć budynek wewnątrz jest już niemal kompletny. 
 

Zamek w Stobnicy. Jak do niego dojechać?

Zamek znajduje się w województwie wielkopolskim, w Stobnicy na terenie gminy Oborniki, powiatu obornickiego. Do samego zamku nie można dojechać. Nie ma też możliwości przyjrzenia się z bliska bryle budynku, który wciąż otoczony jest płotem zaopatrzonym w drut kolczasty. Wejście na teren zamku, a tak naprawdę budowy, jest zabronione. 
 
TdL


0 comments: