Barcelona,

Hiszpania - niezwykła sztuka miejska

14.3.23 mm 0 Comments

 Hiszpania słynie ze wspaniałych muzeów, ale najnowszy trend to sztuka uliczna. Coraz więcej miast i miasteczek, posiada zakątki, w których sztuka miejska stanowi prawdziwą atrakcję, zamieniając te miejsca w prawdziwe galerie plenerowe. 

 
W Hiszpanii dzieła sztuki można znaleźć nie tylko w muzeach, ale również na ulicach. sztuka uliczna stanowi rosnącą niszę w wielu miastach i miasteczkach, zamieniając je w prawdziwe galerie plenerowe.
Niektóre murale i elewacje są tak niesamowite, że wydają się nierealne. To alternatywny sposób na zwiedzanie Barcelony, Walencji, Madrytu, Malagi, Saragossy czy Santander. Warto także wybrać się na wycieczkę po Muralístico la Ciudad Pintada w Vitoria-Gasteiz. Jest wiele takich zachwycających miejsc w całej Hiszpanii.

 

Vitoria-Gasteiz

 
W tym mieście w Kraju Basków możesz wybrać się na wycieczkę po Muralístico la Ciudad Pintada: galeria murali rozsianych po starym mieście i innych dzielnicach. Elewacje budynków w sercu Vitoria-Gasteiz zostały wspólnie udekorowane przez artystów i mieszkańców, przekształcając je w prawdziwe duże i kolorowe dzieła sztuki. Niektóre z nich mają tak sugestywne tytuły, jak „Światło nadziei”.Możesz zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem, podczas której opowie Ci o tych oryginalnych fasadach i przybliży historie, które skrywają.
 
Czytaj też

Barcelona

Poznanie tego turystycznego miejsca w alternatywny sposób jest możliwe. Można wybrać się na wycieczkę pieszą lub na ekologicznym (zrobionym z bambusa) rowerze, na którym wyspecjalizowany artysta oprowadzi po najbardziej polecanych dziełach sztuki ulicznej Barcelony, często nieznanych ogółowi społeczeństwa. Dzielnice, w których można zobaczyć najbardziej reprezentatywne murale, to Ciutat Vella i Poblenou. W tym ostatnim elewacje dawnych fabryk zostały przekształcone w ogromne płótna.
 

Madryt

W stolicy można też wybrać się na jedne z najlepszych miejskich szlaków artystycznych w kraju. Wystarczy pójść na spacer po alternatywnych dzielnicach, takich jak Malasaña i Lavapiés, aby znaleźć mnóstwo jej przykładów. Na przykład można wybrać się na wycieczkę „Cool Tour Spain”, aby poznać początki ruchu graffiti i odkryć miejsca takie jak mury centrum kultury La Tabacalera. Można także wziąć udział w różnych festiwalach sztuki miejskiej, takich jak C.A.L.L.E. Lavapiés, w których miejscowi mieszkańcy oddają swoje okna na rzecz tworzenia, Pinta Malasaña lub UVNT Art Fair.

 
Czytaj też

Walencja

Propozycją tego miasta na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest odkrywanie jego pięknych ogrodów Turia, pieszo lub na rowerze, podążając trasą „Abstracte, a riu d' art„. 12 murali będzie można zobaczyć na 10 kilometrach u podstaw mostów, przestrzeni sportowych i budek ogrodniczych.Inną opcją jest wybranie się na wycieczkę z przewodnikiem po słynnej dzielnicy El Carmen, w samym centrum. Pospacerujesz ulicami o bogatej historii i poznasz różnice między graffiti a sztuką uliczną.


Saragossa

Stolica Aragonii od lat zmienia się dzięki sztuce miejskiej. Od 2005 roku organizowany jest Festiwal Asalto, który co roku we wrześniu zapełnia ulice miasta efektownymi i partycypacyjnymi inicjatywami artystycznymi. Ponadto, w dowolnym momencie podczas spaceru po Saragossie można znaleźć około 70 dzieł sztuki, które upiększają historyczną dzielnicę kolorami, zwierzętami i postaciami...

Santander

Sztuka miejska „przejęła” także to kantabryjskie miasto. W ramach publicznego festiwalu sztuki „DESVELARTE” pomalowano wiele ścian w Santanderze. W każdą niedzielę można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby je odkryć i zrobić niesamowite zdjęcia. Dodatkowo wycieczkę można zakończyć wizytą na wystawach awangardowego Centro Botín, nad brzegiem zatoki.
 

Tudela

Dzięki corocznemu festiwalowi Avant-Garde Urbano historyczne centrum tego nawarreńskiego miasta stało się jednym z najważniejszych miejsc w Hiszpanii, w których można podziwiać sztukę uliczną. Zaskakują elewacje budynków, przez które zdaje się, jakby chodziło się po muzeum na świeżym powietrzu. 
 
za spain.info

 

0 comments: