Chiny,

Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu oraz UNESCO wydają „Kolekcję tematyczną wymiany kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków: Tekstylia i odzież”

21.11.22 mm 0 Comments

Książkę zatytułowaną „Kolekcja tematyczna wymiany kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków: Tekstylia i odzież” wydali wspólnie dr Feng Zhao, honorowy dyrektor Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu i prof. Shahbaz Khan, dyrektor Biura UNESCO w Pekinie. Pozycja powstała w ramach projektu wydawniczego realizowanego wspólnie przez UNESCO i Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu.

„Kolekcja tematyczna wymiany kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków: Tekstylia i odzież” 

wydali dr Feng Zhao i prof. Shahbaz Khan

Pierwszy tom Kolekcji Tematycznej UNESCO o wymianie kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków, którego głównymi redaktorami są prof. Marie-Louise Nosch, prezes Królewskiej Duńskiej Akademii Nauki i Literatury oraz dr Feng Zhao, w pełni odzwierciedla istotną rolę tekstyliów i odzieży w społeczeństwie ludzkim, zwłaszcza w odniesieniu do rozwoju Jedwabnych Szlaków.

Dwadzieścia dwa rozdziały książki obejmują wypowiedzi co najmniej 30 renomowanych międzynarodowych naukowców w dziedzinie tekstyliów i odzieży z 15 krajów, w tym z Danii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Korei Południowej, Indii, Japonii, Egiptu, Ghany i Chin. Autorzy interpretują i wyjaśniają rozwój materiałów tekstylnych, technologii, wzorów, sztuki, kultury i funkcji Jedwabnych Szlaków z różnych perspektyw, jak również wymianę towarową na szlakach.

Publikacja stanowi obszerny, kompleksowy przegląd roli, jaką tekstylia i tkaniny odegrały w historii świata, co pomaga czytelnikom zrozumieć implikacje tego szerokiego tematu, który obejmuje prawie cztery tysiąclecia.

Gabriela Ramos, zastępca dyrektora generalnego ds. nauk społecznych i humanistycznych UNESCO, powiedziała: „Mam nadzieję, że ten fascynujący tom będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla ekspertów, jak i zwykłych czytelników. Będzie on pogłębiał wiedzę na ten ważny temat i przyczyni się do realizacji szerszych celów Kolekcji tematycznej, polegających na pogłębieniu naszego wspólnego zrozumienia owych wymian kulturowych i ich współczesnego dziedzictwa”.

Znany na całym świecie historyk Peter Frankopan, autor przedmowy do książki, dodał: „Dowiadujemy się, jak wzory, barwniki i mody były znaczącymi elementami naśladownictwa, wpływów i wymiany, a także dlaczego, kiedy i gdzie poszczególne wzory i motywy zostały zaadoptowane i jak ewoluowały w nowym otoczeniu”.

Źródło: China National Silk Museum
Źródło informacji: PR Newswire
 
Źródło PAP


0 comments: