Ayia Napa,

Cypr | MUSAN, niezwykłe podwodne muzeum

9.10.22 mm 0 Comments

Kamienny las i otaczające je posągi tworzą baśniowy, oszałamiający klimat podwodnego świata. Zatopione rzeźby kształtem przypominają niewiarygodne rośliny oraz idealnie odwzorowane postaci ludzkie. Ta zaczarowana kraina, o nazwie MUSAN, jest na Cyprze na wyciągnięcie ręki.

fot. MUSAN
fot. MUSAN
fot. MUSAN
fot. MUSAN
 
Przy plaży Pernera Beach w kurorcie Ayia Napa na Cyprze, Brytyjczyk Jason deCaires Taylor, jeden z najsłynniejszych przedstawicieli ruchu eco-art, stworzył miejsce niezwykłe. Na głębokości od dziesięciu do dwunastu metrów ustawił 93 wyjątkowe figury. Tak powstało Muzeum Rzeźby Podwodnej MUSAN (MUSAN Museum of Underwater Sculpture Ayia Napa), wodny skarb Cypru. Dzieła sztuki w połączeniu z morskim środowiskiem Ayia Napy stworzyły wyjątkowy projekt, którego nie ma nigdzie indziej.
 
Kolekcja podwodnej oazy, rozproszona wśród szeregu wyrzeźbionych organicznych drzew i podziemnych roślin, jest pełna symboli dotyczących wyobcowania człowieka ze środowiska, relacji między różnymi pokoleniami i zmian klimatycznych. Wszystko jest tu zaprojektowane i wykonane przemyślany sposób. Twórca zadbał, by stworzone przez niego instalacje stały się schronieniem dla wielu stworzeń morskich i przyczyniały się do rozwoju bioróżnorodności na tym obszarze. Dzieła sztuki wchodzą więc w interakcję z naturą i ewoluują w czasie.
 
Celem niezwykłego twórcy było stworzenie płynnego połączenia między lądem a oceanem, scalając dwa różne cuda - jeden stworzony przez człowieka, a drugi zaprojektowany przez naturę.
Podwodne instalacje stworzono też w celu wzbogacenie historii Ayia Napy, jako dynamicznego, nowoczesnego kurortu kulturalnego, usytuowanego w czołówce ochrony przyrody i ekoturystyki. Rzeźby odkrywają bogate dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu, podkreślając wyjątkowe naturalne piękno znajdujące się pod powierzchni wody.
Zwiedzający, wchodząc do muzeum od strony brzegu, dryfują między figurami, odkrywając alternatywny podwodny wszechświat. Powierzchnia podwodnego muzeum ciągnie się na długości stu siedemdziesięciu metrów, co zapewnia zwiedzanie przez co najmniej godzinę.
 

Warto wiedzieć

 

O MUSAN

* Aby podziwiać podwodne muzeum na Cyprze nie trzeba nurkować profesjonalnie. Zwiedzać można snurkując, nawet bez większego doświadczenia ani certyfikatu. Oczywiście aby zejść głębiej i nurkować w muzeum, zwiedzający muszą być certyfikowanymi płetwonurkami.
* Muzeum znajduje się około 200 metrów od plaży Pernera w Ayia Napa.
* Bilet zarezerwować można na stronie muzeum
* Szczegóły na stronie musan.com.cy

 

Jak dostać się do Larnaki na Cyprze? Loty Wizz Air odbywają się przez cały rok

* Z Warszawy
- od kwietnia do października 3 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek – wylot 7:10)
- od listopada do marca 2 razy tygodniowo (czwartek i niedziela – wylot 14:40)
* Z Krakowa i Katowic
- 4 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek, niedziela)
* Z Gdańska
- 2 razy w tygodniu (w październiku wtorki i soboty, a od listopada poniedziałki i piątki - wylot 16:30)
* Z Wrocławia
- 2 razy w tygodniu (w październiku wtorki i soboty – wylot 21:55, a od listopada poniedziałki i piątki - wylot 6:40)0 comments: