atrakcje turystyczne,

Balansująca rzeźba 'Chłopiec z małpkami' nową atrakcją turystyczną Ustki

1.7.22 mm 0 Comments

Ustka zyskała nową atrakcję turystyczną. Rzeźbę "Chłopca z małpkami" umieszczono między budynkami na ulicy Czerwonych Kosynierów. Autorem niezwykłej rzeźby balansującej jest Jerzy "Jotka" Kędziora, znany z rzeźb stojących na linach.facebook.com/ustkanafali

Dzięki przeniesieniu środka ciężkości poniżej poziomu liny, rzeźba utrzymuje równowagę.
Rzeźba jest częścią projektu nazwanego "Łączenie czworaczków flisaka" podyktowanego legendą o synach flisaka, który Wisłą spławiał drewno – rozdzielonych czworaczkach. Bracia wyposażeni są w lusterka, którymi w dzieciństwie nawiązywali ze sobą kontakt. Teraz za pomocą tych lusterek starają się odnaleźć.
Rzeźby chłopców wyposażone są w różne symbole będące nawiązaniem do lokalnych znaczeń: latawiec, z małpki, ślepe zwierciadło, siatkę z rybami. Małpki usteckiej rzeźby nawiązują do zoo z Doliny Charlotty.

Od pięciu lat projekt odwiedza różne cztery miasta. Tym razem artysta pozostawił swe rzeźby w Dziwnowie, Mielnie, Sopocie i właśnie Ustce.
Obecnie młodzi bohaterowie legendy, na czas projektu, wyposażeni zostali w elementy wsparcia dla walki Ukraińców. Ustecką rzeźbę ozdobiono biało-czerwonymi i błękitno-żółtymi wstążeczkami.

0 comments: