Czechy,

Czechy | Szlakiem morawskich winnic

22.6.22 mm 0 Comments

Republika Czeska w temacie winnic ma się czym pochwalić. Posiada bowiem ponad siedemnaście tysięcy hektarów winnic. To właśnie z tych pięknych, rozległych i urodzajnych miejsc pochodzą takie wspaniałe napoje jak Rulandské šedé czy Tramín červený. Dokąd warto wybrać się, aby poznać magiczny świat wina?

Fot. Ondřej Čechvala
 

Ścieżka edukacyjna Valtice

Wycieczka szlakiem winiarskim to idealny pomysł na połączenie pasji winiarskiej z wędrówkami i zwiedzaniem okolicy. Jednym z najpiękniejszych morawskich szlaków winiarskich jest ścieżka edukacyjna w okolicy Valtic. Pięciokilometrowa trasa zaczyna się tuż obok pałacu Valtice i prowadzi do rozległych winnic, do punktu widokowego na wzgórzu Reistna, z którego rozciąga się przepiękna panorama parku Lednice – Valtice, wpisanego wraz z pałacami na listę UNESCO.  Trasa wiedzie następnie do centrum miasteczka Valtice, z licznymi winiarniami, w których można spędzić cały wieczór.

Mikulovska ścieżka edukacyjna

Dwudziestokilometrowa ścieżka oferuje możliwość poznania tajników winiarstwa pod Pálavą. Trasę możemy pokonać pieszo, na rowerze, a nawet autem. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy banku Komerční banka w Mikulovie. Przejdziemy przez rynek, gdzie możemy zatrzymać się w centrum informacji turystycznej, aby uzyskać aktualne informacje na temat otwartych piwnic winnych, imprez winiarskich i atrakcji turystycznych w okolicy. Trasa zaprowadzi nas do wiosek winiarskich pod Pálavą.
 

Szlak winiarski Podluží

Sieć tras rowerowych w gminie Podluží prowadzi początkowo przez płaski teren, następnie przez pofałdowaną Wyżynę Kijovską w okolicach Starego Poddvorova do północnych obszarów winiarskich Slovácka, gdzie winnice przeplatają się z rozległymi obszarami leśnymi. Na trasie miniemy Břeclav, Hodonín, Mikulčice i Moravską Novą Ves. Ciepły klimat, bliskość rzek i bezkresne równiny przyciągały osadników od niepamiętnych czasów, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w osadach na Valech koło Mikulčic i Pohansko koło Břeclavi. Tutejsze trasy rowerowe wiodą przez najdalej na południe położone obszary winiarskie Moraw. Ogółem mierzą 113 kilometrów.
 

Znojemskie trasy winiarskie

Szlaki winiarskie w okolicach Znojma łączą pięćdziesiąt pięć gmin winiarskich. Na tym rozległym terenie każdy znajdzie odpowiednie dla siebie trasy. Miłośnicy równinnych szlaków wiodących przez pola docenią północną cześć szlaku i okolice rzeki Dyi na południu. Amatorom bardziej wymagających terenów spodobają się szlaki wiodące przez Park Narodowy Podyjí i lasy na północ od Znojma. Pod względem powierzchni region znojemski jest największym regionem winiarskim na Morawach. Szlaki wiodą przez słynne miejscowości winiarskie, między innymi Nový Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice i Vrbovec. Warto zwiedzić jedną z najlepszych winnic - Šobes. Wycieczkę rowerową możemy rozpocząć na przykład w Lukovie, Podmolí lub w Havraníkach. Ciekawostką na trasie jest Malowana Piwniczka Winna w Šatovie.

Strážnicka trasa winiarska

Trasa mierzy ponad sto kilometrów i wiedzie od Uherskiego Ostrohu i Rohatca do stoków Białych Karpat. Na turystów czeka piękna architektura ludowa i pyszne białe wina. Na jednodniową wycieczkę możemy wyruszyć trasą z Bzenca, na której napotkamy najciekawsze zabytki regionu Strážnicko, między innymi słynne piwniczki winne Petrov – Plže. U podnóża Białych Karpat trasa schodzi do malowniczej wioski winiarskiej  pod świętym Antonínkem i do Ostrožskiej Lhoty.
 
Trasa winiarska w okolicach Uherskiego Hradiště
W większości płaska trasa jest idealna na jednodniową wycieczkę rodzinną. Wiedzie po mało uczęszczanych szosach i ścieżkach rowerowych. Spodoba się miłośnikom wina, architektury ludowej i zabytków przyrody.  Całkowita długość trasy wynosi 75 km. Zwiedzimy między innymi miasta Uhersky Ostroh, Ostrožską novą ves, Bzenec, Hluk, Vlčnov i Uherské Hradiště, gdzie w dzielnicy Mařatice zobaczymy przepiękne piwniczki winne.0 comments: