Czechy,

Czechy | Piesza trasa przez góry

29.6.22 mm 0 Comments

Tysiąc kilometrów mierzy nowa trasa wyznaczona przez Klub Czeskich Turystów. Wiedzie przez górskie tereny wzdłuż granicy z Polską i Niemcami. Trasa jest podzielona na poszczególne odcinki, łatwo więc można zaplanować sobie zarówno weekendową, jak i dłuższą wycieczkę.

 
Jesioniki. fot. Ladislav Renner

Czytaj też

Czechy | Szlakiem morawskich winnic
Czechy | Punkty widokowe Humboldta, czyli najpiękniejsza panorama Średniogórza Czeskiego
Czechy | Najpiękniejsze wodospady
Czeskie trójstyki

Czechy | Gdzie na piwne festiwale

 

Poszczególne odcinki trasy:

 

Krásná – Klínovec

Pierwszy odcinek trasy rozpoczyna się w najbardziej na zachód Czech wysuniętej miejscowości Krásná. Bez problemu znajdziemy tu zakwaterowanie. W Bublavie trasa łączy się z głównym szlakiem wiodącym grzbietami Rudaw i kończy się w jednym z głównych ośrodków górskich Bożym Darze. Odcinek mierzy 110 kilometrów, między 26 a 31 km wiedzie przez terytorium Niemiec.
 

Rudawy

Kolejny odcinek trasy mierzy ponad 150 km i wiedzie przez główny grzbiet Rudaw, przeważnie utwardzonymi drogami. Po drodze czekają nas piękne widoki na szczyty górskie. Druga część trasy jest nieco trudniejsza, przybywa różnic wysokości. Ostatni odcinek prowadzi przez obszar chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Trasa kończy się pod Dieczyńskim Śnieżnikiem, koło przeprawy promowej przez Łabę.

Czeska Szwajcaria – Góry Łużyckie

Jeden z najpiękniejszych odcinków całej trasy. Wiedzie przez atrakcyjny i chętnie odwiedzany przez turystów rejon Czeskiej Szwajcarii oraz przez mniej uczęszczane przez turystów miejsca w Górach Łużyckich, malownicze wioski i dziewiczą przyrodę. Odcinek mierzy 93,5 km. Od 57 kilometra trasa o długości około 5 km wiedzie przez Niemcy.
 

Góry Izerskie – Karkonosze

Na pokonanie szlaku przez Góry Izerskie i Karkonosze przeznaczymy trzy lub cztery dni. Szlak przez Góry Izerskie zaprowadzi nas do malowniczej osady górskiej Izerka, następnie nawiązuje do głównego szlaku przez grzbiety Karkonoszy. Za schroniskiem Labska bouda wyruszymy Trasą Przyjaźni Czesko-Polskiej, która zaprowadzi nas na Śnieżkę. Cały odcinek mierzy 107 km.
 

Adrszpach – Ziemia Broumovska

Kolejny odcinek trasy prowadzi przez malownicze miasto skalne Skały Adrszpasko-Teplickie, następnie przez Ziemię Broumovską. Na wędrówkę warto przeznaczyć trzy lub cztery dni. Do pokonania mamy 98 km. Większość trasy wiedzie wśród skał, na wędrowców czekają zapierające dech w piersiach widoki i dziewicza przyroda.
 

Góry Orlickie

Odcinek trasy przez Góry Orlickie spodoba się szczególnie miłośnikom historii wojskowości. Wzdłuż całej trasy napotkamy dziesiątki bunkrów, ekspozycje i wystawy poświęcone drugiej wojnie światowej. Trasa mierzy 89 km, wiedzie przez piękne łąki i wioski w podgórzu Gór Orlickich. Z wież widokowych możemy podziwiać górskie krajobrazy.
 

Jesioniki

Najdłuższy etap trasy prowadzi przez Śnieżnik Kłodzki, Wysoki i Niski Jesionik. Wycieczkę polecamy podzielić na dwa odcinki z przystankiem w Jesioniku. Do najciekawszych miejsc na trasie należy między innymi szczyt Śnieżnika Kłodzkiego, Jesionik i Pradziad. Cała trasa mierzy 170 kilometrów. Od Smrku możemy odbić w kierunku Gór Złotych i kontynuować wędrówkę alternatywną trasą przez to pogórze.
 

Góry Złote

Szlak przez piękne, dziewicze Góry Złote (czes. Rychlebské hory) rozpoczyna się pod Smrkiem, a kończy w miejscowości Bílá Voda. Na wycieczkę polecamy przeznaczyć dwa dni. Z Bilej Vody możemy powrócić autobusem do Jesioniku i stamtąd kontynuować wędrówkę głównym szlakiem.
 

Podbeskidzie

Dwudniowy, łatwy odcinek mierzy 58 km. Łączy Niski Jesionik i Beskidy. Rozpoczyna się w Budišovie nad Budišovkou, a kończy w Nowym Jičínie. Uważany jest za najłatwiejszy etap całej trasy, mimo że prowadzi częściowo przez Wyżynę Vitkovską. Przy okazji polecamy zwiedzić Muzeum Łupka w Budišovie nad Budišovkou i zabytkowe miasto Nowy Jičín, z pięknym rynkiem i muzeum kapeluszy.
 

Beskidy

Ostatni etap trasy należy do najtrudniejszych. Mierzy 105 km i wiedzie na Radhošť, Smrk i Łysą Górę. Nagrodą za trudy wędrówki są przepiękne widoki na zalesione górskie szczyty. Ostatni odcinek pieszej Trasy Przez Czechy kończy się w najbardziej na wschód wysuniętym miejscu Czech.

Informacje o poszczególnych odcinkach trasy znajdziemy na stronie https://www.cestaceskem.cz/

0 comments: