Czechy,

Karlowe Wary inaugurują sezon

5.5.22 mm 0 Comments

Karlowe Wary rozpoczynają nowy sezon.Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią do miasta ponownie zagoszczą wiosenne i letnie imprezy i festiwale. 

Otwarcie sezonu. Fot. Živý kraj

Karlowe Wary. Fot. Milan Sommer_shutterstock & Kolumnada Młyńska. Fot. ARTIS - reklamní studio, Michaela

Tradycyjna inauguracja sezonu, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście, odbędzie się od 6 do 8 maja. Na gości czekają między innymi koncerty i przedstawienia teatralne, jarmark rzemiosł, koncert melodii filmowych i festiwal Franka Sinatry. Przed hotelem Thermal odbędą się targi porcelany, zorganizowane przez firmę THUN.

Ceremonia poświęcenia źródeł odbędzie się w sobotę 7 maja na Kolumnadzie Młyńskiej i Vřídelní. W sobotnie popołudnie miasto przemierzy historyczny orszak królewski z królem Karolem IV na czele, któremu towarzyszyć będzie parada żonglerzy, tancerzy i innych członków świty królewskiej. Pochód dotrze do placu Divadelní náměstí, gdzie zostanie odsłonięty nowy pomnik konny Karola IV, dzieło rzeźbiarza Michaela Gabriela.

Uzdrowisko Karlowe Wary w zeszłym roku zostało wpisane, wraz z Mariańskimi Łaźniami i Franciszkowymi Łaźniami, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Karlowe Wary założone zostały w XIV wieku przez króla Karola IV. Zgodnie z legendą, władca w czasie jednej z wypraw łowieckich ścigał jelenia. Zwierzę, uciekając przed myśliwymi, ratowało się skokiem ze skały do kanionu rzeki Teplej. Karol IV wraz ze swą drużyną zszedł wówczas do doliny i odkrył gorące źródła mineralne bijące z głębi ziemi. W tym miejscu polecił zbudować uzdrowisko.

Elegancki kurort jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Trzynaście gorących źródeł o temperaturze od 41 °C do 73 °C tryska z głębokości około 2 kilometrów. Temperatura dwóch do tej pory odkrytych źródeł zimnych wynosi ok. 15 °C. Od 1946 roku w Karlowych Warach odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na turystów czeka także zwiedzanie huty szkła Moser czy muzeum Becherovki.

0 comments: