Linderhof,

Niemcy | Zamki i pałace

24.2.22 mm 0 Comments

Zachwycają, uczą historii, pozwalają się zrelaksować. Niemieckie zamki pełne są uroku i wciągających historii. Zajrzyjmy do najciekawszych. 

Zamek Moritzburg
 

Zamek Marienburg 

Leży ok. 20 km od Hanoweru i jest unikatem na skalę światową. W zamku, który ma 140 komnat zachował się oryginalny wystrój wnętrz z połowy XIX w. Część budynku została udostępniona turystom, a pozostała część stanowi prywatne pokoje księcia Ernesta Augusta von Hannover i jego rodziny.

Ciekawostka:
kiedy żona Jerzego V wyznała mu, że marzy jej się azyl, do którego mogłaby od czasu do czasu uciekać od zgiełku i oficjalnego życia, król postanowił wybudować zamek i podarował jej na 40. urodziny. Nazwał go Marienburg (zamek Marii).


 

Pałac Linderhof 

Jest najbardziej okazałym i pełnym przepychu. Wygląda jak z baśni „tysiąca i jednej nocy”. Blask złota, luster i świecidełek jest wszechobecny. Impulsem do jego budowy (XIX w.) była wizyta Ludwika II w Wersalu.

Ciekawostka: w jadalni zastosowano innowacyjne jak na ówczesne czasy rozwiązanie. Pośrodku stoi ozdobny stół zwany potocznie „stoliczku nakryj się”. Wystarczyło, że podczas uczty król nacisnął odpowiedni przycisk a stół zjeżdżał do kuchni znajdującej się pod jadalnią, po czym stół nakryty nowymi daniami wjeżdżał ponownie na swoje miejsce.

Moritzburg

Bajkowy Moritzburg nazwany został na cześć księcia Maurycego i jest jednym z najpiękniejszych zamków na wodzie w Saksonii. Książę wybudował go (XVI w.) jako zamek myśliwski, jednak w XVIII w. August II Mocny zmienił jego charakter na pałac barokowy z pięknym ogrodem.

Ciekawostka: tu znajduje się jedyna latarnia morska w Saksonii, która nie ma dostępu do morza. Budowle morskie wokół Moritzburga służyły w XVIII w. książęcemu towarzystwu dworskiemu jako tło dla przejażdżek po pałacowym stawie.

Zamek Wartburg 

Dla Niemców jest tym, czym Wawel dla Polaków. Ta potężna budowla położona jest pod Eisenach na wzgórzach Turyngii. W komnatach zamku konkurowali najwięksi minnesängerzy XIII w. Tu ukrywał się Marcin Luter tłumacząc Biblię na język niemiecki. Tutaj też Ryszard Wagner umieścił akcję swej najsłynniejszej opery „Tannhäuser”. Dziś Wartburg znajduje się na liście UNESCO.

Ciekawostka: malarz Moritz von Schwind, dekorując w połowie XIX wieku zamkowe sale, jedną z nich ozdobił freskiem, na którym minnesängerzy mają twarze Schillera, Goethego, Wagnera, Schuberta i Liszta.

za germany.travel

0 comments: