Niemcy,

Niemcy | Najpiękniejsze zamki i pałace

23.2.22 mm 0 Comments

Piękne sale balowe, skarbce, zbrojownie i wspaniała historia każdego miejsca. W Niemczech jest ponad 20 tysięcy zamków. Każdy z nich zaprasza do fantastycznej podróży. W każdym z nich można poczuć się jak królowa lub rycerz w lśniącej zbroi, odbyć wycieczkę w czasie lub doświadczyć piękna architektury.   Przedstawiamy kilka wybranych zamków i pałaców będących inspiracją do podróżowania po Niemczech.

© Anibal Trejo/anibaltrejo.com

Zamki, pałace, parki i ogrody zapraszają do romantycznych wycieczek, cudownych odkryć i spędzania magicznych chwil. Od miejsc światowego dziedzictwa UNESCO po utajone skarby: bajkowe Niemcy potrafią zaczarować. Zachwycają bawarskie zamki jak ze snu – Neuschwanstein i Herrenchiemsee i wspaniałe zamki Saksonii, w których bawili się polscy królowie August II Mocny i August III, ich żony i metresy (jak słynna hrabina Cosel). Pozwalają przeżyć podróż przez wszystkie epoki i style. We wszystkich regionach znajdują się wyjątkowe budowle do odkrycia.

Ogród barokowy Großsedlitz

Barokowy ogród zachwyca rabatami kwiatowymi i wielkim zbiorem drzewka pomarańczowych. Wystawa w Górnej Oranżerii poświęcona jest polskiemu Orderowi Orła Białego.

Pałac Arolsen

Pałac w kurorcie Bad Arolsen w północnej Hesji został wybudowany w latch 1713 -1728 przez księcia Waldeck-Pyrmont, Fryderyka Antoniego Ulryka. W pałacu znajduje się doskonała kolekcja sztuki, w tym dzieła Tischbeina, Aldegrevera, Mytensa i Querfurta.

Pałac Charlottenburg

Pałac Charlottenburg został wybudowany w końcu XVII w. i był prezentem elektora Fryderyka III dla swoje żony Zofii Charlotty. Jego następcy wprowadzali zmiany przekształcając ten letni pałac w najpiękniejszy pałac Berlina i najznakomitszy przykład architektury baroku.

Pałac Herrenchiemsee

W 1878 r. król Bawarii Ludwik II postanowił wybudować pełen rozmachu pałac na idyllicznej wysepce Herrenwörth na jeziorze Chiemsee. Inspiracją były pałace „Króla-Słońce”, Ludwika XIV. Zwiedzających oszołamia do dziś przepych rokokowych wnętrz.

Pałac i park w Bad Muskau

Park Mużakowski to rozległe trawniki, majestatyczne drzewa oraz malownicze jeziorka i rzeki. Ten 830-hektarowy położony na polsko-niemieckiej granicy park, dzieło ekscentrycznego księcia von Pückler­-Muskau, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Linderhof

Ze wszystkich trzech zamków wybudowanych przez Ludwika II ten jest najbardziej inspirujący: to triumf przepychu i ekstrawagancji. Położony u podnóża Alp, w odludnej dolinie Graswang był też jego ulubioną siedzibą.

Pałac Pillnitz

Wybudowany w fascynującym stylu „chinoserie” pałac Pillnitz (dziś na przedmieściach Drezna) usytuowany jest tuż nad brzegiem Łaby. Pałac był podarunkiem Augusta II dla hrabiny Cosel. Pałac otacza wspaniały park, w którym zwiedzający znajda także 250-letnią japońską kamelię.

Pałac Rheinsberg

Malowniczo położony nad jeziorem Grienericksee pałac należał do rodziny Hohenzollernów. Fryderyk Wielki twierdził, że spędził w nim najwspanialsze lata swego życia, gdy był następcą pruskiego tronu. W spokojnym Rheinsbergu realizował swoje muzyczne, literackie i filozoficzne pasje.

Pałac Sanssouci

Rokokowy pałac Hohenzollernów w Poczdamie jest często porównywany z Wersalem. We wspaniałych ogrodach Fryderyk II Wielki wzniósł letnią rezydencję dla swojego dworu. Dziś pałac znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Twierdza Königstein

Na skale Tafelberg usytuowana twierdzę o powierzchni 13 boisk piłkarskich. Nigdy nie została zdobyta. Twierdza Königstein to ponad 50 budowli, fascynujące wystawy i piekny widok na dolinę Łaby.

Zamek Albrechtsburg w Miśni

Wybudowany w końcu XV w. w stylu późnego gotyku Albrechtsburg jest uważany za najstarszy zamek Niemiec. To w jego komnatach zatrudnieni przez Augusta II Mocnego alchemicy wynaleźli sposób produkcji porcelany.

Zamek Augustusburg

Położony na 516-metrowej górze zamek Augustusburg zwany jest „Koroną Rudaw”. Ta XVI-wieczna budowla służyła saskim książętom jako miejsce zabaw i polowań. Dziś słynie także z Muzeum Motocykli.0 comments: