Czechy,

Czechy | Najpiękniejsze wodospady

23.2.22 mm 0 Comments

Najpiękniejsze czeskie wodospady warto podziwiać o każdej porze roku. Zimą urzekają swym bajkowym pięknem, gdy woda zamarznie i tworzy lodospad. Podczas zimowego spaceru należy jednak uważać, gdyż miejsca wokół wodospadów mogą być oblodzone. 

Wodospad Panczawy. Fot. Miloš Šálek

Wodospad Vaňovski

Wycieczka do Wodospadu Vaňovskiego na Potoku Podlešínskim, w jednym z wąwozów w dolinie rzeki Łaby, to pomysł na przygodę. Wodospad sięga 12 metrów i należy do najwyższych i najpiękniejszych w regionie Średniogórza Czeskiego. Masywne kolumny bazaltowe sprawiają wrażenie nawy kościelnej. Prowadzą tu dwie trasy: pierwsza dłuższa trasa wiedzie od pałacyku Větruše w Ústí nad Labem, a druga, krótsza trasa, rozpoczyna się w Vaňovie i prowadzi wąskimi ścieżkami wśród skał. Trasa jest łatwa, odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Po drodze warto zahaczyć o punkt widokowy Vrkočska skala, z którego rozciąga się piękny widok na dolinę Łaby, zamek Střekov i śluzę wodną.  

Zimowe piękno doliny Łaby

Ulubionym celem turystów wypoczywających w Karkonoszach jest dolina Łaby w pobliżu Szpindlerowego Młyna. Z miasta prowadzi tu niebieski szlak turystyczny, a u zbiegu Łaby i Białej Łaby zaczyna się trasa edukacyjna. Jej dolna część wiedzie historyczną Drogą Harracha, wyznaczoną pod koniec XIX wieku. Planując zimową wycieczkę do doliny Łaby należy pamiętać, że aż do Małego Wodospadu Łaby wiedzie narciarska trasa biegowa, więc piesi powinni zachować ostrożność i nie niszczyć śladów dla narciarzy.
Na skrzyżowaniu dróg dolina Łaby – Pudlava zaczyna się ostatni odcinek trasy, zimą dostępny w zależności od warunków śniegowych. Jeśli śnieg nie utrudnia wędrówki, można przejść jeszcze około kilometra i zobaczyć kotły lodowcowe i Wodospad Panczawy.  

Bajkowy Adršpach

Skalne miasto Adršpach należy do najpopularniejszych celów wycieczek w Czechach. Warto wybrać się tam także zimą, unikniemy wówczas tłumów turystów. O tej porze roku czynna jest wprawdzie tylko część trasy, ale prowadzi ona do najciekawszego miejsca: Dużego Wodospadu pod jeziorkiem. A jeśli warunki śniegowe pozwalają, można kontynuować wycieczkę do Teplickiego Miasta Skalnego, gdzie znajdują się wodospady w wąwozie Vlčí rokle, w rezerwacie Anenské údolí i w skałach Chrámové náměstí. 

Romantyczna Dolina Teresy

Swój urok mają też sztuczne wodospady: na przykład na rzeczce Stropnicy w Dolinie Teresy na południu Czech (45 km na wschód od Czeskiego Krumlova). Każdej zimy wodospad przyciąga tysiące spacerowiczów. Znajduje się w pięknym parku założonym przez hrabiego Buqoy w połowie XVIII wieku na życzenie jego małżonki Teresy. W parku można zobaczyć także romantyczne drewniane mostki i inne drobne budowle.
Wodospady na Srebrnym Potoku
Na zachód od miasteczka Žulova, nieopodal granicy z Polską (26 km od Głuchołazów), znajdują się Wodospady Nýznerovské, zwane też Wodospadami Srebrnego Potoku, popularne miejsce wycieczek w Górach Złotych. Łączna wysokość kaskad osiąga 14 metrów. Prowadzi tu asfaltowa droga, więc bez problemów można dotrzeć także zimą.

Krótki spacer do Wodospadu Mumlavy

Trasa z Harrachova do Wodospadu Mumlavy mierzy tylko około dwóch kilometrów, więc jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Do wodospadu można łatwo dotrzeć niebieskim szlakiem z dworca autobusowego w Harrachovie pieszo, na rowerze, a zimą także na biegówkach.
W Karkonoszach warto zobaczyć również Wodospad Hutniczy nieopodal Rokytnicy nad Jizerou. Jego nazwa pochodzi od pierwszej huty szkła w Karkonoszach, założonej przez znaną rodzinę Schürerów w 1562 roku. Po wyczerpaniu zapasów drewna w okolicznych lasach, huty szkła zanikły. Od 1625 roku przy wsparciu Albrechta z Wallensteina rozwijało się tu wydobycie srebra, miedzi i ołowiu. Po śmierci Wallensteina działalność górnicza stopniowo wygasła i nie została wznowiona. Do wodospadu wiedzie niebieski szlak turystyczny z Górnej Rokytnicy. 

Wodospady na Černej Desnej w Górach Izerskich

Wodospady na rzeczce Černá Desna należą do pomników przyrody Gór Izerskich. Znajdują się przy popularnej trasie turystycznej z Desnéj do zapory Souš. Czerwony szlak prowadzi wzdłuż rzeczki Černá Desná. W jej korycie występują liczne bystrza, progi skalne, kaskady i mniejsze i większe wodospady.
Wycieczkę możemy rozpocząć z Desnéj czerwonym szlakiem do zapory Souš. Miniemy wodospad Plotnový, następnie wodospady Dlouhý, Bukový i Hrncový. W tym miejscu na odcinku 100 metrów występuje znaczny spadek dna rzeki. Przewyższenie wynosi około 600 metrów.


0 comments: