Czechy,

Czechy | Štramberk historycznym Miastem Roku 2019

30.5.20 mm 0 Comments


Tegorocznym zwycięzcą w konkursie na Historyczne Miasto Roku 2019 w Czechach został Štramberk, miasteczko położone u podnóża Beskidów (około 40 km od Ostrawy). Dzięki malowniczym uliczkom i drewnianym budynkom z XVIII i XIX wieku, nazywany jest Wołoskim Betlejem. fot. Ladislav Renner
Konkurs na Historyczne Miasto Roku organizuje Stowarzyszenie Siedzib Historycznych Czech, Moraw i Śląska oraz Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej. W 24 edycji konkursu o tytuł zwycięzcy walczyło 37 miast, z których wybrano 14 finalistów. Zwycięstwo odniósł Štramberk, który szczyci się aż 116 zabytkami kultury.
Nad miastem górują ruiny zamku Strallenberg z walcowatą wieżą zwaną Trúba, która od roku 1903 służy jako wieża widokowa. Miasto oczaruje przybyszy wąskimi, krętymi uliczkami, wzdłuż których stoją drewniane domy z XVIII i XIX wieku. Na rynku znajdziemy 22 barokowe domy mieszczańskie. Ozdobą miasta są także liczne rzeźby, zabytkowe studnie czy piękne balkony na budynkach.

Zwiedzając Štramberk trzeba spróbować lokalnego przysmaku, tak zwanych sztramberskich uszu, czyli słodkich, miodowych pierników w kształcie uszu. Upamiętniają one legendarne zwycięstwo tutejszych chrześcijan nad wojskami tatarskimi.

0 comments: