Olsztyn,

Olsztyn – wielokulturowość w sercu Warmii

3.3.19 mm 1 Comments

 

Olsztyn to świetnie zarządzane i zorganizowane 180-tysięczne miasto, w którym z jednakową pieczołowitością podtrzymuje się tradycje mieszkających tu przedstawicieli różnych kultur. W swoistym tyglu narodowościowym spotkamy obok siebie Polaków, Romów, Żydów, Rosjan, Ukraińców, Niemców, Łemków i rdzennych Warmiaków. 

Olsztyn atrakcje, Olsztyn, Olsztyn co zobaczyć, Olsztyn Warmia, Warmia, Warmia co zobaczyć, Osada kozacka ATAMAN, Olsztyn Kopernik,
fot. Ewa Wolniewicz

Olsztyn atrakcje, Olsztyn, Olsztyn co zobaczyć, Olsztyn Warmia, Warmia, Warmia co zobaczyć, Osada kozacka ATAMAN, Olsztyn Kopernik,
fot. Ewa Wolniewicz
Samorząd Olsztyna aktywnie wspiera działalność kulturalną wszystkich tych grup, a większość sam inicjuje, organizując wiele wydarzeń, które wpływają na integrację, nawiązywanie bliższej współpracy między mniejszościami z regionu Warmii i Mazur, pokazanie bogactwa kulturowego miasta a także podkreślenie wartości, jaką dla Olsztyna stanowi różnorodność narodowościowa mieszkańców. Takie podejście wpływa bezpośrednio na zwiększenie tolerancji w społeczeństwie.
Oferta miasta jest skierowana do ogółu mieszkańców – od najmłodszych, dzieci i młodzieży szkolnej, osób dorosłych pracujących a także do seniorów.

Przez cały rok odbywa się tu mnóstwo imprez kulturalnych, popularyzujących utrzymanie tradycji. Zbliżająca się wiosna i lato również będzie w nie obfitować.


    •    Dzień Mniejszości Narodowej – czerwiec
    •    Międzynarodowy Festiwal programów telewizyjnych i radiowych „Kalinowe Mosty” – czerwiec – lipiec
    •   Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru -  „magiczne święto” tańca, muzyki i śpiewu, kultywujące i upowszechniające dorobek niematerialnego dziedzictwa kulturowego wielu narodowości. Jest to „Impreza”, której ideą jest przybliżanie społeczności regionu, a także odwiedzającym go turystom, piękna zawartego w tańcu i muzyce ludowej, czyli tej sfery, która powinna być najbliżej każdego z nas. Główna scena festiwalowa znajduje się w sercu olsztyńskiej „Starówki” (Amfiteatr im. Czesława Niemena). Tuż obok znajduje się Ławeczka Kopernika.

Osada kozacka ATAMAN:


Olsztyn atrakcje, Olsztyn, Olsztyn co zobaczyć, Olsztyn Warmia, Warmia, Warmia co zobaczyć, Osada kozacka ATAMAN, Olsztyn Kopernik,
fot. Ewa Wolniewicz

Zaledwie 7 km od centrum Olsztyna a jednocześnie tak daleko od miejskiego zgiełku, na pięknym wzgórzu okalającym jezioro Żbik, znajduje się osada ATAMAN, gdzie zewsząd można poczuć zadziornego kozackiego ducha. Goszczą tu energetyczne zespoły folkowe, realistycznie walczący Kozacy, tańczące dziewczęta w wyszywanych koszulach i kwietnych wiankach, śpiewy w blasku pochodni, przy swojskim jadle i porywającej do tańca muzyce. Gospodarze tego miejsca to ludzie z pasją i oddaniem kulturze Łemków a także miłością do zwierząt, które hodują i wielokrotnie przygarniają na rekonwalescencję.

Wybrane wiosenne koncerty w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego:• Stare Dobre Małżeństwo „Blizny czasu” – niedziela 24 marzec godz. 18:00
• Narodowy Balet Ukrainy „Virsky” – niedziela 31 marzec godz. 16:00
• Julia Pietrucha „From The Seaside Tour 2” – niedziela 7 kwiecień godz. 19:00
• Irena Santor – „Jubileusz. Śpiewam, czyli jestem” – niedziela 19 maj godz. 18:00
• Najpiękniejsze arie i duety – piątek 31 maj godz. 19:00
• Mistrzowskie Recitale Fortepianowe – czwartek 6 czerwiec godz. 19:00
Szczegółowe informacje: https://filharmonia.olsztyn.pl

Kultura jest tym, co nas wyróżnia spośród innych narodów, a jej podtrzymywanie jest naszym obowiązkiem. Samorząd miasta Olsztyn, podległe mu instytucje oraz wszystkie lokalne stowarzyszenia a także komercyjne kluby i zarządcy przestrzeni publicznej wywiązują się z tego zadania w sposób wzorcowy.
Dodatkowo przez cały rok miejscowe instytucje kuszą propozycjami rodzinnego spędzenia czasu.
Nie bez przyczyny Olsztyn jest coraz popularniejszym kierunkiem wyjazdów rodzinnych i indywidualnych w sezonie wakacyjnym oraz poza nim. Mnóstwo zielonych parków, skwerów sąsiaduje z malowniczymi uliczkami i zabudową Starego Miasta, gdzie w wielu miejscach zbudowane są sceny, na których odbywają się liczne koncerty, występy, pokazy i eventy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Co zobaczyć?

Olsztyn atrakcje, Olsztyn, Olsztyn co zobaczyć, Olsztyn Warmia, Warmia, Warmia co zobaczyć, Osada kozacka ATAMAN, Olsztyn Kopernik,
fot. Ewa Wolniewicz

Niekwestionowanym królem tej zabudowy jest XIV-wieczny zamek gotycki kapituły warmińskiej, który obecnie jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur, gromadzącym pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa a także kultury ludowej. W latach 1516-1521 na zamku rezydował Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie – własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, która umożliwiła autorowi ustalenie dokładnej daty równonocy wiosennej, przypadającej na dzień 20 marca. Można pokusić się zatem o stwierdzenie, że wiosna zaczyna się w Olsztynie.

Olsztyńskie Planetarium zaprasza na projekcje astronomiczne, pokazy gwieździstego nieba oraz podboju kosmosu a także pokazy multimedialne połączone z koncertami na małej scenie. W budynku funkcjonuje z powodzeniem Biuro Wystaw Artystycznych, którego zadaniem jest prezentacja najwartościowszych dokonań i prac artystów współczesnej twórczości plastycznej i fotograficznej.
Obserwatorium Astronomiczne, mieszczące się w zmodernizowanej Wieży Ciśnień oferuje zwiedzanie wystawy meteorytów oraz Astrolabium a z tarasu widokowego można podziwiać fantastyczną panoramę miasta.

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” w Olsztynie, zlokalizowane jest od 2014 w dawnym Tartaku Raphaelsohnów – obiekcie zrewitalizowanym z pozostawionymi oryginalnymi elementami nośnymi budynku takimi jak fragmenty ścian, fundamentów i więźby dachowej. Na stałej wystawie zobaczymy pamiątki dawnego Olsztyna – budowlane, tartaczne, kanalizacyjne oraz browarnicze z przełomu XIX i XX wieku.

Misja i powinności statutowe Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie wypełniane są na czterech istniejących scenach: Dużej, Kameralnej, Margines oraz u Sewruka – mieszczącej się w budynku prowadzonego przez Teatr Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Poza działalnością stricte repertuarową Teatr im. Stefana Jaracza organizuje w sezonie artystycznym dwa festiwale teatralne: Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY-Nowa Europa. Innym, równie ważnym elementem strategii programowej Teatru są cykle okołoteatralne, m. in. „Czytania performatywne”, w ramach których przedstawiane są teksty nieznanych szerokiej publiczności twórców oraz utwory autorów Warmii i Mazur czy "Goniec teatralny" w której młodzież licealna zdobywa, szlifuje, umiejętności aktorskie pod okiem aktora Teatru Jaracza - Marcina Kiszluka.

Teatr powstał w 1925 r. jako dar dla mieszkańców Allenstein (Olsztyna) za zwycięstwo w plebiscycie. Stąd jego nazwa - „Der Treudanktheater” (z niem. „W podzięce za wierność”), pod którą funkcjonował do 1945 r. W tym okresie w repertuarze placówki znajdowały się sztuki teatralne oraz operowe i operetkowe (prezentowane w języku niemieckim). 18 listopada 1945 r. po raz pierwszy teatr zaistniał jako polska scena pod nazwą Teatru Warmii i Mazur. W trudnych warunkach lokalowych wystawiono wówczas „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Artura Młodnickiego. Od 1946 r. instytucja funkcjonuje pod obecną nazwą Teatru im. Stefana Jaracza.

Anna Gałach

1 komentarz:

  1. 21 years old VP Quality Control Douglas Newhouse, hailing from Cottam enjoys watching movies like Defendor and Scouting. Took a trip to Historic Bridgetown and its Garrison and drives a Gurney Eagle Mk1. jej ostatni blog

    OdpowiedzUsuń