Egipt,

Topowe kurorty na wakacje z dziećmi

26.6.18 mm 1 Comments

 

Gwarantowana słoneczna pogoda, morskie kąpiele czy hotelowe animacje to nie jedyne warunki, które biorą pod uwagę turyści wyjeżdżający na wakacje z dziećmi. Rezerwując wycieczki szukają dla nich wyjątkowych atrakcji. Jakie znaleźli w miejscach, do których tego lata najchętniej zabierają swoje pociechy? Sprawdzamy.


Na tegoroczne wakacje klienci polskich biur podróży wybierają się przede wszystkim do Grecji (27 proc.), Turcji (20 proc.) Bułgarii (niecałe 16 proc.) Hiszpanii (nieco ponad 9 proc.) i Egiptu (nieco ponad 7 proc.). Ale trochę inaczej wygląda ranking krajów, które najchętniej odwiedzają oni z dziećmi. Na pierwszym miejscu jest Macedonia – kierunek na swój sposób odkryty w tym sezonie przez polskich turystów, co jest o tyle ciekawe, że to jedyny kraj w pierwszej dziesiątce, który nie ma dostępu do morza. Z dziećmi ponadto najchętniej jedziemy do Turcji, Bułgarii Egiptu, Tunezji oraz Włoch. Statystyki Travelplanet.pl pokazują, że turyści mają tam szczególnie ulubione miejsca, gwarantujące atrakcje dla swoich pociech. Oto sześć najbardziej popularnych pod tym względem kurortów.


Miejsce 6.

Włochy, Sycylia okolice Messyny i Katanii

(16 proc. dzieci, przeciętny koszt na osobę –  2615 zł)

Według statystyk Travelplanet.pl północno – wschodnia część Sycylii w tym sezonie jest najbardziej popularna na wakacje z dziećmi. Dla najmłodszych turystów największą atrakcją jest Etnaland, jeden z największych Aquaparków w Europie, mieszczący się w okolicach Katanii. Czekają ich tu kąpiele w basenach m.in. Niebieska Laguna, baseny z hydromasażem, baseny z falami oraz zabawy na licznych zjeżdżalniach m.in. Kamikaze, Dzika Rzeka, Rafting, Twister, Czerwony Cannon, Rzeka Anaconda, Wodospady Niagary i wiele innych.

Na dzieciach na pewno wrażenie zrobi Katania, gdzie większość budynków wykonano z wulkanicznej lawy. Czarne fasady to doskonały początek opowieści o historii miasta, wielokrotnie niszczonego przez erupcję majaczącej za miastem Etny i odbudowanego w taki sposób, aby złagodzić skutki przyszłych trzęsień ziemi i innych kataklizmów. Stąd szerokie, proste ulice, rozległe, nieregularne place. Punktem centralnym jest Piazza del Duomo, czyli plac katedralny, z charakterystycznym posągiem słonia, katedra Św. Agaty, muzeum czy słynny Fishmarket, czyli jedna z największych atrakcji miasta – targ rybny.

W Messynie pretekstem do pokazania dzieciom XII-wiecznej Duomo di Messina (romańska katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) będzie nie tyle kościół co dzwonnica z jednym z największych na świecie mechanizmów zegarowych.
Ale na wakacje turyści wybierają przede wszystkim Taorminę. Status najpiękniejszego miasteczka na Sycylii to jeden z wielu powodów, dla którego turyści chcą pokazać wyspę przez taki właśnie pryzmat. Atrakcją będzie jeżdżenie na plażę kolejką linową (Taormina znajduje się na wysokości 250 m npm) i smo kąpielisko, Giardini Naxos, najstarsza miejscowość na Sycylii. I wreszcie ruiny starożytnego teatru, w których najbardziej nadzwyczajny i uważany za najpiękniejszy, jest widok na wulkan Etna. „Żadna widownia, w żadnym teatrze, nie miała przed oczami takiego spektaklu” – powiedział Goethe, zobaczywszy Teatro Greco.

Warto poświęcić dzień na wyprawę do Agrigento i  Doliny Świątyń, z której słynie miasteczko. To park archeologiczny (na liście UNESCO), w którym większość obiektów pochodzi z V wieku p.n.e. Znajdują się tu świątynie Zeusa, Kastora i Polluksa, sanktuarium Demeter i Kory, świątynie Wulkana, Herkulesa, Concordii i Hery. Po drodze koniecznie trzeba zajrzeć do Ragusy, by zobaczyć najlepszy przykład typowego sycylijskiego miasteczka, z domkami wręcz oblepiającymi okoliczne strome wzgórza.

Miejsce 5.

Tunezja, Sousse

(16,5 proc. dzieci, przeciętny koszt na osobę  – 2150 zł)


Sousse, zwane Perłą Tunezji, zlokalizowane jest na wschodnim wybrzeżu Zatoki Hammamet. To tu znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Północnej Afryki. Są szerokie, łagodnie schodzą ku morzu, kusząc złotym, drobnym piaskiem.

Tunezyjczycy uwielbiają dzieci i to się czuje. Specjalne ceny i menu, pokoje rodzinne, kluby dla dzieci, minikluby i kluby dla nastolatków, przejażdżki po plaży konno lub na wielbłądzie, rundka na banana-boat w strumieniu piany, wycieczki quadem, bazy nurkowe itp .
W Hergli, kilka minut drogi od Port El Kantaoui czeka duży tor kartingowy. Wart zobaczenia jest również ogród zoologiczny w stylu afrykańskim, na którego terenie znajduje się też delfinarium. Jeśli natomiast jest potrzeba relaksu i odprężenia, warto odwiedzić centra odnowy biologicznej i thalassoterapii. A po spacerach w porcie czy nad brzegiem morza, w Sousse pełnym historii gdzie zachowały się wspaniała medyna i wyjątkowe zabytki późnego średniowiecza, czekają jeszcze fascynujące wioski berberyjskie i urok pustyni.

Susa i Port El Kantaoui, dzięki swojemu położeniu zachęcają do wycieczek w głąb Tunezji. Podczas parogodzinnej wycieczki można zwiedzić jeden z największych i najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów na świecie znajdujący się w miejscowości El Jem, który mógł pomieścić nawet 35tys osób. Do tej pory odbywają się tu różnego typu wydarzenia kulturalne między innymi koncerty oraz festiwale międzynarodowe.

Miejsce 4.

Egipt, Hurghada

(19 proc. dzieci, przeciętny koszt na osobę – 2350 zł)


Hurghada nad Morzem Czerwonym reklamuje się jako dobre miejsce na rodzinne wakacje i trzeba przyznać, ze pod tym względem nie jest to pusty slogan. Tygodniowy pobyt spokojnie można wypełnić wycieczkami, atrakcyjnymi nie tylko dla najmłodszych turystów.
Kilka dni można przeznaczyć na zwiedzanie Aquaparków:  Jungle Aqupark, 25 kilometrów od centrum miasta w Dana Beach, to aż 21 basenów z 35 zjeżdżalniami. Połozony bezpośrednio przy plaży w Hurghadzie oferuje 8 zjeżdżalni dla dorosłych, 6 dla dzieci, a do tego basen z falami, oraz rafting w tunelu z wodą. Aquapark w hotelu Titanic Beach Hotel to m.in. basen ze sztuczną falą, zjeżdżalnie oraz tzw. leniwa rzeka.

W samej Hurghadzie znajduje się niewielkie akwarium, pełne jest wyjątkowych i rzadkich okazów morskiej fauny i flory. Można zobaczyć tutaj bajecznie kolorowe ryby, płaszczki oraz  koralowce. Podwodny świat Morza Czerwonego oglądać można także ze statków ze szklanym dnem. Codziennie wieczorem przy jednym z hoteli można podziwiać półgodzinny spektakl tańczących fontann.
Dla najmłodszych miłośników historii starożytnej większą gratką będą przedstawienia ukazujące życie w czasach panowania faraonów w Alf Leila Wa Leila, się 15 kilometrów od Hurghady. Najodważniejsi mogą podpatrzeć, jak poskramia się węże i samodzielnie spróbować tej niebezpiecznej sztuki a dla dorosłych pokazy tańca brzucha i występy derwiszów.

Miejsce 3.

Bułgaria , Złote Piaski

(19,5 proc dzieci, przeciętny koszt na osobę – 2021 zł)


Kierunek, który od kilku sezonów na dobre zagościł w tzw. Wielkiej Piątce, od lat jest również jednym z najpopularniejszych na wakacje z dziećmi. Wysoki standard wypoczynku za cenę czasem nawet niższą niż nad polskim morzem przy gwarantowanej słonecznej pogodzie, a w wypadku wypoczynku rodzinnego – z wieloma atrakcjami nakierowanymi na najmłodszych turystów.
Trzykilometrowej długości km plaża w Złotych Piaskach szerokością dochodzi do 100 m i i szczyci się tym, że oznaczono ją Błękitną Flagą. Rodziny z dziećmi wybierają pobliskie, ustronne uzdrowisko Sweti Konstantin i Sweta Elena, znane ze źródeł mineralnych. To najstarszy kurort na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego.

Atrakcją zawsze poszukiwaną przez najmłodszych jest aqupark. W Złotych Piaskach mają do dyspozycji Aquapolis, kompleks o powierzchni 40 tys. mkw, urządzony w stylu mauretańskim. Z lesie kompleks basenów i zjeżdżalni, wodospadów i jaccuzirozciąga się piękny widok na kurorty i morze Czarne. Przy wejściu do parku zbudowano ścianę do wspinaczki górskiej zaprojektowaną przez mistrza świata we wspinaniu – Pedro Ponsa. Ściana ma aż siedem tras wspinaczkowych. Atrakcji doełnia amfiteatr i sztuczne jezioro.
W pobliskiej Warnie dzieci nie będą się nudzić w delfinarium. Show z tymi sympatycznymi ssakami kosztuje ok. 90 zł od osoby, co sprytniejsi turyści spędzają więc 40 minut w pobliskiej kawiarni i oglądają pokazy przez szybę. Przy okazji wycieczki do delfinarium  z dzieciom w Warnie koniecznie trzeba pokazać jeden z największych parków nadmorskich w Europie z pomnikiem Mikołaja Kopernika i mauzoleum zabitego w bitwie pod Warną polskiego króla Władysława Warneńczyka. Sam park to kilka tras turystycznych z ujęciami zdatnej do picia wody mineralnej, unikatowymi, zagrożonymi wyginięciem gatunkami roślin, ptaków i zwierząt oraz niesamowitym drzewem czinar o obwodzie 4 metrów. Mieści się też tu wyciosany w skale monastyr z XII wieku, jedna z największych atrakcji turystycznych parku.

Dobry pomysł na wycieczkę z dziećmi to rezerwat Pobiti Kamyni. Na rozległej pustyni wśród wzgórz wyłaniają się z piasku robiące wrażenie kamienne kolumny o grubości 1-3 m i wysokości 7 m. Ponad sto prastarych jaskiń wydrążonych w klifach, służące ludziom pierwotnym za domostwa można pokazać dzieciom w rezerwacie przyrody Jałata.

Miejsce 1.

Turcja, Alanya

(21 proc. dzieci, przeciętny koszt na osobę – 2620 zł)
 
 Wakacje na Riwierze Tureckiej nie muszą ograniczać się do plażowania w ośrodku. Aquaparki? Te, mniejsze lub większe, znajdują się w wielu dobrych hotelach, a klienci polskich biur podróży, wyjeżdżając do Turcji, wybierają głównie te najlepsze. Na pewno dla dzieci większą atrakcją od wszechobecnych Aquaparków będą niezwykłe groty morskie: Jaskinia Piratów czy Jaskinia Fosforyzująca.

Z Alanyi niedaleko do Aspendos – ruiny antycznego miasta, najlepiej zachowane w regionie i z akweduktem i jednym z najwspanialszych rzymskich teatrów na 15 tys. widzów, którego przez 1880 lat nie uszkodziły ani wojny, ani trzęsienia ziemi. Dzieci będą zachwycone niesamowitą akustyką, dzięki której w galeriach słychać nawet dźwięk upuszczonej monety w miejscu dla chóru.
W Kocain Magarasi warto wybrać się do największej dostępnej dla turystów jaskini w Turcji (633 m długości, 35 m wysokości). Celem dłuższej wycieczki będzie Termessos – położone w górach Taurus miasto, zwane Orlim Gniazdem, którego fortyfikacje odstraszyły w 330 r. p.n.e. Aleksandra Wielkiego. Na zboczu góry, zwieńczonej wieżą obserwacyjną, znajduje się ponad 1000 grobowców wykutych w skale.

Obowiązkowa wycieczka to Antalya z wspaniałymi orientalnymi zabytkami: cytadelą Kaleici, Wieżą Zegarową ozdobionym płytkami ceramicznymi Minaretem Yivli i Ściętym Minaretem (Kesik), który jest pozostałością starego meczetu zniszczonego w połowie XIX w. przez uderzenie pioruna. Dla dzieci atrakcją będzie odwiedzenie akwarium, reklamowanego jako jedno z największych w Europie z najdłuższym na świecie podwodnym tunelem o długości 131m i szerokości 3m, gdzie nad głowami, przepływają nam płaszczki,  rekiny i inne stwory morskie. Razem  znajduje się tu 40 ogromnych akwariów z ok. 20tysiącami ryb, a nawet akwarium z zatopionym statkiem, samolotem i łodzią podwodną.

Miejsce 1.

Macedonia, Elen Kamen i Ochryda

(21 proc. dzieci, przeciętny koszt na osobę –  1862 zł)


W tym kraju położonym w sercu Bałkanów wakacje z dziećmi turyści spędzają w okolicach Ochrydy u stóp góry Galiczica, miejscowości położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Powodem jest nie tylko wyjątkowo niski koszt komfortowego pobytu w tym kraju, w porównaniu z innymi popularnymi kierunkami. Ochryda wraz z przylegającym jeziorem została w 1980 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ochryda,  po podbiciu przez Bułgarów w IX wieku, została  nazwana tak dla podkreślenia zachwytu nad pięknem miasta i okolicy. Ta rzymska osada wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk – Słowian, Awarów, Greków i Turków. Pozostałości po panowaniu tych nacji to liczne monastyry, kościoły, cerkwie i kapliczki, imponująca twierdza z IX wieku, antyczny teatr i kolekcja obejmująca ponad 800 ikon bizantyjskich. Gdy Ochryda była siedzibą cara Samuela to tu znajdowała się tzw. ochrydzka szkoła piśmiennicza i najprawdopodobniej św. Klemens Ochrydzki tu stworzył cyrylicę.

Nie dla wszystkich dzieci akurat takie świadectwa przebogatej historii będą ukoronowaniem wakacji. Ale zachwyci je tafla jeziora, która w zależności od pogody, przybiera kolory zieleni lub błękitu. To jezioro najstarsze w Europie i najgłębsze na całych Bałkanach (prawie 300 m głębokości). Nad brzegami jeziora rozmościły się liczne miejscowości wypoczynkowe, pełne hoteli, pensjonatów i knajpek.

1 komentarz:

  1. 50 year old Web Designer III Cami Laver, hailing from Port Hawkesbury enjoys watching movies like Analyze This and Rugby. Took a trip to Primeval Beech Forests of the Carpathians and drives a Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport. blog

    OdpowiedzUsuń