FEATURED,

Opole - miasto przyszłości z fascynującą przeszłością

17.6.18 mm 1 CommentsW Polsce jest wiele miast wartych naszej uwagi, ale Opole to miasto naszych korzeni, oddające klimat historii Polski. Tu można nie tylko odpocząć w przestrzeni całej barwy zieleni i kwiatów, ale oczami wyobraźni przenieść się do zamierzchłych czasów dodatkowym atutem tego miasta jest wspaniała gościnność jego gospodarzy, życzliwość mieszkańców oraz wspaniałe jadło.

 

Najstarsza wzmianka o Opolu pochodzi z 846 roku (anonimowe zapiski, tzw. „Geografa Bawarskiego”). Wynika z nich jasno, że już 1150 lat temu miasto było stolicą plemienia, któremu podlegało dwadzieścia innych, mniejszych osad. Na opolskiej ziemi zaczęto się osiedlać już w VIII wieku, a związane było to przede wszystkim z położeniem na skrzyżowaniu prastarych szlaków handlowych

Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Opole panorama miasta fot. Ewa Wolniewicz
Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Opole, kamienice w centrum miasta fot. Ewa Wolniewicz


Legenda dotycząca powstania Opola mówi o władcy plemiennym, który dawno temu, gdy tereny nad Odrą porastały ogromne, dzikie puszcze, samotnie oddalił się w czasie polowania od swojej drużyny. Nie mogąc znaleźć drogi, błąkał się wiele dni po lesie. Kiedy wreszcie natrafił na niedużą polanę i stojące na nie chaty wieśniaków, miał był krzyknąć z radości: „O!pole!” Z wdzięczności kazał w tym miejscu wybudować gród – Opole. Chociaż mówi się, że prawda historyczna jest bardziej prozaiczna, otóż nazwa „opole” wywodzi się z nazwy terytorium, które nasi przodkowie nazywali osiedla, pola i pastwiska.


Opole - stolica piosenki 

 
Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Opole, Muzeum Polskiej Piosenki fot. Ewa Wolniewicz
Opole co zobaczyć, Opole zabytki
fot. Ewa Wolniewicz
Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Opole, Wzgórze Uniwersyteckie fot. Ewa Wolniewicz


Bez względu na wiek, każdy z nas wie, że Opole jest stolicą polskiej piosenki, ale nie każdy wie, jaką posiada przeszłość.
,,Festiwal powstał w 1963 z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz gospodarza miasta Opola - Karola Musioła.
Pierwszy KFPP w Opolu został zorganizowany w nowo budowanym amfiteatrze 19 czerwca 1963 roku. Od następnego 1964 roku głównymi organizatorami festiwalu zostały: Komitet „Polskie Radio i Telewizja” oraz Towarzystwo Przyjaciół Opola, a główne koncerty (nie licząc amfiteatru) odbyły się w Szkole Muzycznej i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, oraz jako towarzyszące festiwalowi, w różnych salach klubowych miasta Opola.

Atrakcje Opola 

Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Opole, Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki fot. Ewa Wolniewicz
Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Opole, Kamienica Czynszowa fot. Ewa Wolniewicz
Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Pomnik Księcia Kazimierza I Opolskiego, założyciela miasta fot. Ewa Wolniewicz
Opole co zobaczyć, Opole zabytki
Wieża Piastowska fot. Ewa Wolniewicz

Opole jako jedno z niewielu miast w Polsce posiada swój hejnał, którego dźwięki rozbrzmiewają już od lat nie tylko z wieży ratuszowej. ,,Historia jego powstania sięga początku lat 50-tych minionego wieku, kiedy to redaktor Zbigniew Frank został wydelegowany z Katowic do Opola, gdzie właśnie tworzyło się radio. Usłyszał melodię ludowej piosenki „Opole, Opole to jest piękne miasto”, której użył do stworzenia tzw. dżingli w Radiu Opole”

Niepowtarzalny klimat miasta przenosi w świat pełen wrażeń, romantyzmu, historii oraz wspomnień.
Można na przykład odbyć spacer "Piastowskim szlakiem"- trasa turystyczna pozwala poznać wspaniałe zabytki: Wieżę Zamku Górnego, Pomnik, Józefa Górnego, Kamienicę Książęcą, Ratusz, Kościół św. Trójcy (Franciszkanie), Wieżę Piastowską. Warto zobaczyć  Kamienicę Czynszową, w której można wyobrazić sobie siebie i swoje otoczenie w XIX wiecznym klimacie.

Jest też Muzeum Polskiej Piosenki z siedzibą w Amfiteatrze Tysiąclecia - ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20 ubiegłego wieku, do czasów współczesnych.

Autor: Mirosława Liszewska1 komentarz:

  1. 25 year-old Environmental Specialist Nathanial Capes, hailing from Aldergrove enjoys watching movies like Death at a Funeral and Skiing. Took a trip to Historic City of Meknes and drives a Ferrari 250 GT SWB California Spider. kolejny

    OdpowiedzUsuń