Bilety lotnicze,

Bangkok, Nowy Jork, Barcelona i Reykjavík. Jak spędzamy długi weekend majowy?

10.4.18 mm 0 Comments

Długi weekend majowy na dobre zaczyna czas wypoczynku. To czas, kiedy po raz  pierwszy w roku wybieramy się na dłuższe zagraniczne podróże. Jak pokazuje raport KAYAK.pl, równie często wybieramy europejskie kierunki, jak i miejsca położone na innych kontynentach.


Barcelona, Rzym, Lizbona i Londyn na majówkę. Albo Bangkok i Nowy Jork


Jak wynika z badania, podczas tegorocznego długiego weekendu majowego podróżni z Polski zdecydowanie wolą odwiedzać europejskie metropolie i słoneczne miejsca na południu kontynentu. Zarówno w tym roku, jak i rok oraz dwa lata wcześniej, w czołówce najpopularniejszych kierunków znalazły się Barcelona, Rzym, Lizbona i Londyn. Dodatkowo, w 2018 roku w rankingu zadebiutowały Ateny i Korfu.

Czytaj też
Piłsudski na Maderze. Najdłuższy urlop Marszałka 
Portugalia: Muzea nie muszą być nudne. 8 muzeów, które musisz odwiedzić
Portugalia: najlepsze na świecie pola do gry w golfa 
Portugalia: najpiękniejsze plaże
Portugalia od A do Z 
Portugalia: Romeo i Julia odnaleźli się w Alcobaca


Kolejnym ciekawym trendem jest to, że tej wiosny Polacy zdecydowanie chętniej planują spędzić majówkę bliżej domu. W ubiegłym roku aż 4 z 10 najchętniej wybieranych w tym okresie kierunków podróży znajdowały się poza Europą, w tym roku natomiast są to jedynie Bangkok i Nowy Jork.
Zapewne jednym z powodów, dla których w zestawieniu najpopularniejszych kierunków majowych podróży jest tak niewiele miast znajdujących się poza Europą, jest zauważalny wzrost cen biletów lotniczych do tych miejsc. W tym roku za lot do Bangkoku i Nowego Jorku trzeba zapłacić odpowiednio 22% i 21% więcej niż w 2017 roku. Jednak – jak wynika z badania – niezależnie od wybranego kierunku podróży, podczas tegorocznego weekendu majowego Polacy są gotowi wydać na bilety lotnicze aż 26% więcej niż dwa lata temu. W 2016 roku wydali oni na loty średnio 765 zł, a tej wiosny – średnio 960 zł.


bilety lotnicze, majówka w Polsce, majówka w Azji, EUROPA, długi weekend, gdzie spędzić długi weekend,
trendy


Badanie pokazało również ciekawe różnice w wyborach turystów z różnych części Polski. Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego, tak jak i w ubiegłych latach, w czołówce najchętniej wybieranych połączeń z warszawskich lotnisk znajdują się odległe kierunki, takie jak Bangkok czy Nowy Jork. Słoneczna Hiszpania, a w szczególności Majorka i Barcelona, to z kolei ulubiony cel majowych podróży osób wylatujących z Krakowa. Podróżni z Gdańska częściej niż mieszkańcy innych części kraju preferują bliskie kierunki podróży – jedynym bardziej oddalonym miejscem wybieranym przez nich na tegoroczną majówkę jest Tel Awiw.

Czytaj też
Niemcy | Las Bawarski i jego atrakcje 
Niemcy | Wypoczynek w Schwarzwaldzie
Lipsk: miasto Jana Sebastiana Bacha
Park Mużakowski: Od pomysłu do bankructwa


Majówka w Polsce

Które regiony Polski cieszą się największą popularnością wśród podróżnych planujących majowy odpoczynek w kraju? Na pierwszej pozycji zestawienia uplasowała się Warszawa, ale w rankingu nie zabrakło także innych popularnych miast takich jak Kraków i Wrocław (odpowiednio 4. i 5. pozycja) oraz Toruń i Gdańsk (7. i 8. miejsce na liście). Badanie pokazuje również, że długi weekend majowy – prawdopodobnie ostatnia chwila przed rozpoczęciem wysokiego sezonu – to dla podróżnych z Polski dobry czas na wyjazd nad morze (w pierwszej trójce znalazły się Mielno i Ustka, a w dalszej części zestawienia – Sopot) oraz w góry (Zakopane, Szklarska Poręba).

Manila, Reykjavík i Ateny

Manila jest liderem rankingu kierunków podróży cieszących się największym wzrostem zainteresowania w tym roku. W 2018 roku wzrost wyszukiwań biletów do stolicy Filipin, będącej znakomitym punktem wypadowym do wieIu interesujących miejsc archipelagu, wyniósł 143% w porównaniu do zeszłego roku.
Na drugim miejscu zestawienia znalazł się  Reykjavík (128% wzrost wyszukiwań), a na trzecim – Ateny (107%), udowadniając, że planując podróże w czasie długiego weekendu majowego, turyści z Polski równie chętnie biorą pod uwagę południowe, jak i północne kierunki. Co ciekawe, w czołówce miast cieszących się największym wzrostem wyszukiwań zabrakło w tym roku Bangkoku, który był stałym punktem zeszłorocznych zestawień.

Jak dobrze zaplanować majówkę?

Badanie pokazuje, że Polacy zaczynają planować wyjazdy w czasie długiego weekendu majowego siedem miesięcy wcześniej, niezależnie od tego, czy myślą o podróży po Europie, czy na inny kontynent. W ciągu ostatnich trzech lat średnia długość wyjazdu nie uległa wielkim zmianom. W 2016 roku majówkowy wyjazd polskich turystów trwał średnio 7 dni, w zeszłym roku – 8 dni, a podczas tegorocznego długiego weekendu majowego Polacy spędzą w podróży średnio 6 dni.
- W ostatnich latach zauważyliśmy interesujący trend: Polacy zamiast wyjeżdżać na jeden długi urlop latem preferują kilka krótszych w ciągu roku. Nasze dane pokazują, że długi weekend majowy jest dla wielu podróżników z Polski najlepszym momentem na kilkudniowy urlop. Co ciekawe, Polacy nie planują majowego wyjazdu na ostatnią chwilę, zabierając się za to z większym wyprzedzeniem, aby znaleźć jak najlepsze okazje na okres długiego weekendu majowego. Tym, którzy jeszcze niczego nie zarezerwowali, przydadzą się narzędzia KAYAK. Funkcja Explore to świetne źródło inspiracji dla osób, które nie zdecydowały jeszcze, dokąd się wybrać – użytkownicy mogą określić swój budżet oraz termin wyjazdu, a mapa Explore pokaże im, dokąd mogą polecieć za określoną kwotę - komentuje Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl.

Uwaga: Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania przeprowadzone na KAYAK.pl między 19.02.17 a 19.02.18 dla podróży w terminie 28.04.18-06.05.18, między 19.02.16 a 19.02.17 dla podróży w terminie 29.04.17-07.05.17 oraz między 19.02.15 a 19.02.16 dla podróży w terminie 30.04.16-08.05.16. Ceny mogą ulec zmianom lub mogą nie być już dostępne.

0 comments: