atrakcje Moraw,

Czechy | Jaskinie Morawskiego Krasu czynne od marca

5.3.18 mm 0 Comments


Jaskinie Morawskiego Krasu otwierają się po zimowej przerwie, a turyści mogą ponownie zwiedzać wszystkie udostępnione miejsca. W sezonie zimowym czynne były jedynie Jaskinie Punkvy, Výpustek i kilka tras w jaskiniach Sloupsko-šošůvskich. Od marca na miłośników krasowych podziemi czekają także jaskinie Balcarka i Kateřinská, które były od grudnia do końca lutego zamknięte z powodu ochrony zimujących tam nietoperzy.


Morawski Kras, ulokowany na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.


Czytaj też
Praga. Najsłynniejsze i najlepsze kawiarnie
Cypryjskie must see. 10 miejsc, które trzeba zobaczyć na wyspie Afrodyty
Paryż śladami Chopina
Miejsca z klimatem | Bieszczady Hobbitowe Wzgórza - wyjątkowy nocleg a Kaszubach
Zalipie - najpiękniejsza polska wieś
Sandomierz nie tylko na weekend | Przewodnik po największych atrakcjach miasta
Belle Epoque - nostalgia w szwajcarskim stylu


Czechy, Jaskinie Morawskiego Krasu,  godziny otwarcia, czeskie jaskinie, Morawski Kras, atrakcje turystyczne, Morawy, co zwiedzać na Morawach, atrakcje Moraw, co zobaczyć na Morawach,
Morawski Kras. fot.  Libor Sváček

Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Rocznie przybywa tu około 200 tysięcy turystów z całego świata. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią.

Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, do jaskiń możemy podjechać kolejką turystyczną. Podczas prawie godzinnej wycieczki zwiedzimy olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami i stalagmitami, wiodące aż na dno przepaści Macocha. Tam czeka nas rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie. Po drodze zatrzymamy się, aby zwiedzić Grotę Masaryka, słynącą z pięknych nacieków skalnych.

Jaskinia Balcarka w Ostrovie u Macochy jest uważana za najbogatszą pod względem ozdób krasowych jaskinię Morawskiego Krasu. W jaskiniach Balcarka, Kateřinskiej, Sloupsko-šošůvskich i Výpustek prezentowane są także ciekawe ekspozycje „Jaskinie i ludzie“, poświęcone Morawskiemu Krasowi, geologii, odkryciom archeologicznym i paleontologicznym.


0 comments: