Austria,

Przez Austrię na rowerze

17.5.17 mm 0 Comments

Pomysłów na zwiedzanie Austrii jest bez liku. Zwiedzanie Austrii na rowerze to doskonała okazja, by zapoznać się z niezwykłą przyrodą i kulturą tego kraju.

Starówka miasta Steyr


Brzegami szemrzących rzek, wśród kwitnących łąk czy też przez zabytkowe miejscowości roztaczające urok dawnych czasów – rowerowe wyprawy po Austrii to odkrywanie natury i kultury we własnym tempie. Podczas gdy stopy niespiesznie kręcą pedałami, oczy chłoną piękno naturalnego krajobrazu i tradycyjnej architektury. Przy szlaku nie brakuje także miejsc, w których serdeczni gospodarze zamieniają regionalne produkty w wyrafinowane dania, zapoznając gości ze specyfiką regionu.

Austria. Brzegiem jeziora


Rowerzyści przemierzający szlak na wschodnim brzegu Hallstätter See powinni zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzanie urokliwego starego miasta Hallstatt i... podjadanie rosnących przy skraju drogi słodkich jeżyn!
Szlak rowerowy wschodnim brzegiem jeziora zaczyna się wprawdzie w miejscowości Untersee, istnieje jednak możliwość wystartowania także z Obersee albo Obertraun. Droga prowadząca wzdłuż rzeki mija stare, drewniane domy z doniczkami pełnymi kolorowych kwiatów, a także olchowy zagajnik, od którego niesie się nad szlakiem chłodny zapach ziemi i lasu. Nad brzegiem jeziora stoją ławeczki, kuszące sposobnością do chwili odpoczynku. Podczas przerwy i posiłku można obserwować tu pstrągi i golce, uwijające się w przejrzystej wodzie u naszych stóp. Warto pozwolić sobie również na dłuższą przerwę w Hallstatt – udać się na spacer uliczkami miasta czy spotkać z historią w lokalnym muzeum.

Do punktu wyjścia prowadzi ulica biegnąca brzegiem Hallstätter See. Część drogi można pokonać także statkiem do Steeg (Bad Goisern).

Austria. Zabytkowe miasta


Szlak rowerowy brzegiem Mury biegnie po zróżnicowanym terenie (od alpejskiego po pagórkowaty). Rozpoczyna się w Parku Narodowym Wysokie Taury i prowadzi wzdłuż rzeki przez Graz, aż po tereny zalewowe na pograniczu Austrii, Słowenii i Węgier. Na trasie, niczym nawiązane na nitkę perły, czekają zabytkowe miasta. W Judenburgu, Leoben czy Bruck an der Mur można połączyć podziwianie okolicznych krajobrazów z poznawaniem kultury regionu. Dawne formy architektonicznie i misternie wykonane pomniki opowiadają historię tych miejscowości. Szlak rowerowy brzegiem Mury prowadzi prosto do centrum Judenburgu, gdzie niegdyś tłoczono pierwszą złotą monetę w Austrii. W Leoben – mieście słynącym z górniczego uniwersytetu – można natomiast obejrzeć przedstawienie w Teatrze Miejskim – najstarszym teatrze w Austrii, czynnym nieprzerwanie od czasu założenia, lub skosztować wybornego piwa w Muzeum Browarnictwa Gösser.
Szlak podzielony jest na pięć etapów, z których każdy zajmuje od jednej do 6 godzin.

Austria. Dla miłośników kultury


Potężne ruiny zamków i malownicze wieże kościołów czekają na rowerzystów podążających liczącym 65 km długości Szlakiem Kulturowym Karyntii Środkowej (Mittelkärntner Kultur.Rad.Weg).
Szlak zaczyna się w stolicy kraju związkowego, w Klagenfurcie. Trasa biegnie w kierunku północnym aż  do katedry w Maria Saal, a następnie do kamiennego „książęcego tronu”, gdzie w średniowieczu odbywały się uroczyste ceremonie objęcia władzy przez książęta Karyntii. Kilka kilometrów dalej znajduje się góra Magdalensberg, na której leży dawna osada norycka, udostępniona obecnie w ramach dużego parku archeologicznego. Kultur.Rad.Weg biegnie dalej do St. Veit dawnej stolicy Karyntii. Zbaczając lekko w kierunku wschodnim można odwiedzić liczący 1000 lat dawny klasztor Benedyktynek w St. Georgen am Längsee i niezwykle malownicze, wznoszące się na wysokiej skale ruiny Zamku Hochosterwitz, uchodzącego za jeden z najpiękniejszych zamków warownych w Europie. Mijając Althofen szlak dociera do dawnego miasta warownegoFriesach, by następnie tuż za granicą ze Styrią dobiec do mety przy 1000-letnich ruinach Zamku Dürnstein.

Austria. Wokół starego miasta


Szlak rowerowy wzdłuż Ringstraße w Wiedniu ma długość 4,5 km i biegnie wokół najstarszej części tej naddunajskiej metropolii. Na rower wsiąść można na przykład przy moście Marienbrücke koło Schwedenplatz (U1, U4, linie tramwajowe 1, 2), by następnie pojechać wzdłuż nabrzeża Franciszka Józefa do Uranii. Tam skręca się na ścieżkę rowerową „Ringstraße”, która wzdłuż reprezentacyjnego bulwaru Wiednia prowadzi pośród słynnych zabytków miasta, m.in. obok utrzymanej w stylu secesyjnym Pocztowej Kasy Oszczędności Otto Wagnera, złotego pomnika Johanna Straussa w Parku Miejskim, Opery Wiedeńskiej, Hofburgu, Muzeum Historii Sztuki i Historii Naturalnej, Parlamentu, Teatru Zamkowego oraz wielu okazałych pałaców z XIX wieku. Nad Kanałem Dunajskim wśród modnych lokali i nadbrzeżnych barów szlak biegnie z powrotem do punktu wyjścia.

Austria. Rowerowe podróże ze smakiem


Podróże kulinarnymi szlakami rowerowymi w Tennengau na Ziemi Salzburskiej nie tylko wzmacniają ciało i duszę, ale również pobudzają apetyt.
Głównym bohaterem kulinarnych szlaków tego regionu jest ser Tennengauer AlmKäse, którego spróbować można w serowarniach i na halach. Miłośnicy rowerowych podróży ze smakiem do wyboru mają tu Szlak Sera i Szlak Hal. Pierwszy z nich ma 21,5 km długości i biegnie z Kuchl przez Golling do Bad Vigaun i z powrotem. Najważniejszymi obiektami na jego trasie jest ekologiczna serowarnia Fürstenhof i kilka regionalnych restauracji, które podają smakowite dania przyrządzone na bazie pikantnego górskiego sera, w tym serowe szpecle.
Szlak Hal wymaga pokonania w ramach trzydniowej wycieczki w sumie 147 km i 4170 m różnicy poziomów. Nagrodą za sportowe trudy są fantastyczne widoki na okoliczne góry i gościnne schroniska, które zapraszają do stołu.

0 comments: