Białystok,

Suchowola - polski środek Europy

9.11.16 mm 1 Comments

Wiele krajów spiera się o to, gdzie znajduje się centralny punkt naszego kontynentu. Jednak choć geograficzny środek Europy jest trudny do jednoznacznego wyznaczenia, wiele wskazuje na to, że takie miejsce znajdziemy w Polsce.
Jego położenie można wskazać stosując różne kryteria. Właśnie dlatego według różnych obliczeń istnieje co najmniej kilka  punktów uważanych za "środek Europy".  Miejsca takie wskazano na obszarze Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy.

Nie gorsza jest Polska. I my mamy swój "środek Europy". W 1775 roku nadworny astrolog i kartograf króla Stanisława Augusta Poniatowskego, niejaki Szymon Antoni Sobiekrajski ustalił, że miejsce to znajduje się koło Białegostoku. Obliczył to łącząc na mapach liniami prostymi najbardziej odległe punkty Europy - Przylądek św. Wincentego w Portugalii z miejscem na Uralu, uważanym za granicę Europy z Azją oraz przylądek Matapan w Grecji z cyplem Persanger w Norwegii. Wyznaczone proste przecięły się w Polsce, w miejscowości Suchowola.

W Suchowoli znajdziemy pamiątkowy głaz oraz tablicę symbolizującą ten fakt.

1 komentarz: